صفحه نخست / مقالات / راهنمای کسب و کار موفق / آشنایی با علم اقتصاد   
کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

آشنایی با علم اقتصاد   

آشنایی با علم اقتصاد   

نظام اقتصادی آزاد :

مشخصه آن دخالت محدود دولت و کارکرد مکانیسم بازاراست ، در این نظام منافع جامعه برابر با جمع منافع افراد است . دراین نظام هر کدام از افراد جامعه به دنبال منافع خود می باشند و می توانند ، با رعایت برخی محدودیت ها که دولت اعمال می کند، منابع خود را به هر شکلی که بخواهد مورد استفاده قرار دهند.  در این نظام حاکمیت مصرف کننده است . او تعیین کننده تخصیص منابع جامعه است  و  نقش قیمت در این نظام کلیدی است .

از ویژگیهای این نظام :

۱-مالکیت خصوصی

۲- آزادی فعالیت های اقتصادی

۳- رقابت

۴- منافع شخصی

۵- نقش محدود دولت

۶- کارکرد نظام قیمت ها

                  نظام اقتصاد متمرکز (دستوری):

نظامی است که مالکیت خصوصی در آن وجود ندارد و تصمیم ها توسط یک گروه یا فرد اتخاذ می گردد . قیمت ها توسط دستگاه اداری به صورت دستوری تعیین میشود . در این نظام مالکیت همه منابع متعلق به دولت می باشد .

 اهمیت نقش قیمت در اقتصاد آزاد

در نظام اقتصادی آزاد حاکمیت مصرف کننده است که تعیین کننده تخصیص منابع جامعه است . مصرف کنندگان از طریق قیمت پرداختی برای کالاهای مختلف رای خود را به کالا میدهند و تعیین می کنند که خواهان تولید چه کالایی می باشند .

نقش قیمت در نظام اقتصاد آزاد ، نقش کلیدی می باشد . با افزایش قیمت یک کالا ، تولید کنندگان متوجه میشوند که تقاضا برای این کالا افزایش یافته است و باید منابع بیشتری برای تولید کالا صرف گردد.

قیمت یا مکانیسم قیمت یک هماهنگ کننده است  در اقتصاد متمرکز (دستوری) نقش قیمت گذاری بعهده دستگاه اداری و به صورت دستوری تعیین میشود و مالکیت همه منابع متعلق به دولت است  .

 کالای اقتصادی و یا غیر اقتصادی؟

هوای سالم در تهران کالای اقتصادی است یا غیر اقتصادی ؟ اگر کالایی اقتصادی است هزینه بدست آوردن آن چه مقدار می باشد ؟

با توجه به کمیابی منابع ، کالاها را در علم اقتصاد به دو دسته تقسیم میکنند .

الف)منابع و کالاهای اقتصادی

ب)منابع و کالاهای غیر اقتصادی

 

الف)منابع و کالاهای اقتصادی : آنهایی که کمیاب هستند مثل لباس ، غذا و نشانه کمیابی قیمت است ، اگر کالایی مجانی نباشد برای بدست آوردن آن باید پول پرداخت کرد . هر چه کالایی کمیاب تر باشد ، قیمت آن نیز بیشتر است.

ب)منابع و کالاهای غیر اقتصادی : منابعی که کمیاب نیستند ، هر چه بخواهیم می توانیم استفاده کنیم ، مثل هوا ، نور خورشید و نشانه فراوان بودن نیز مجانی بودن آن است .هوای سالم در تهران کمیاب است ، لذا میتوان آنرا در دسته کالاهای اقتصادی به حساب آورد .هزینه تهیه هوای سالم در تهران بسته به شرایط مختلف است ، تهیه یک فیلتر روی صورت با هزینه کم یا تهیه دستگاه تصفیه هوا و یا خرید یک خانه در فضای گران و خوش آب و هوای تهران .

موضوعات تاثیر گذار در  افزایش و یا کاهش قیمت

چرا آب که برای حیات انسان مهمتر از طلا است ، قیمت کمتری از طلا دارد؟

برای بالا رفتن قیمت یک کالا ، علاوه بر اهمیت آن میزان کمیابی آن نیز بسیار مهم است ، در حال حاضر برای تامین آب شرب مشکل چندانی وجود ندارد بنابر این قیمت آن بالا نیست . اما طلا کالایی اقتصادی ، کمیاب است که برای بدست آوردن (استخراج) آن باید هزینه های زیادی پرداخت کنیم.

کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

درباره علیرضا جعفری

علیرضا جعفری
علیرضا جعفری موسس وب سایت کسب و کار شما و مدرس و مشاوره در زمینه راه اندازی و بهبود عملکرد کسب و کار

همچنین بررسی کنید.

اندازه سازمان

اندازه یا بزرگی سازمان

• اندازه یا بزرگی سازمان بر ساختار آن موثر است. • تغییرات در اندازه سازمان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *