صفحه نخست / مقالات / روانشناسی سازمانی / افزایش بهره وری در سازمان+ پاورپوینت
کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

افزایش بهره وری در سازمان+ پاورپوینت

افزایش بهره وری در سازمان

راه های افزایش بهره وری در سازمان 

۱- کاهش ضایعات:

یکی از راه های افزایش بهره وری کاهش ضایعات است.ضایعات و افزایش روز افزون آن ، یکی از پدیده های تولیدانبوه است.که کشورهای صنعتی از جمله اروپاییان در جستجوی یافتن راههایی برای جلوگیری و قطع این جریان هستند.

کاهش ضایعات یکی از اصول اساسی زندگی اجتماعی بشری است که ازهزاران سال قبل بدون آنکه آگاهی از مفهوم آن داشته باشند به کار می بستند.

به عنوان مثال انسان وقتی با کم آبی روبرو می شد از مصرف غیر ضروری آنخود داری می کرد.

۲-ایجاد تعهد در کارکنان:

یک کارمند متعهد برای سازمان فوق العاده ارزشمند است .او می تواند با انجام به موقع کارهاو حس مسئولیت در افزایش تولید و بهره وری موثر باشد.لذا سعی کنید کارمندان متعهدی برای سازمان تربیت کنید.مدیران می توانند با برآورده کردن نیازهای اساسی کارکنان،برقراری اعتماد متقابل میان خود و آنها و ایجاد یک فرهنگ عاری از سرزنش، آنها را نسبت به سازمان متعهد کنند.

تا زمانی که نیازهای روحی و روانی کارکنان برآورده نشودهرگز به طور کامل نسبت به سازمان احساس تعهد نخواهند کرد.تنها متعهد ساختن کارکنان به سازمان کافی نیست بلکه باید تعهد آنها را به سازمان همواره حفظ کرد. یکی از موثر ترین راههای حفظ تعهد کارکنان و نگه داشتن آن ها در سازمان ، غنی سازی شغل و افزایش انگیزه در آنان است.

۳-توجه به کارکنان:

تجربه نشان داده است که یک سازمان فقط با اتکا به کارکنان خود می تواند موفق باشد. از این رو سازمان های نیک اندیش همواره بر بهبود مستمر کیفیت کاری کارکنان خود توجه خاصی می کنند و این الگوی رفتاری در مدیران سازمان ها، کاهش ضایعات و بهبود کیفیت محصول را به همراه دارد که نتیجه نهایی آن نیز افزایش بهره وری است.

تنها کارمندی که هم از انگیزه وهم از توانایی لازم برخورد دارد می باشد، می تواند بهره وری شرکت را افزایش دهد.

 

۴- استفاده از استعداد ها در سازمان:

تشخیص استفاده از استعداد های فردی افراد یکی از سازنده ترین و ارضا کننده ترین کارهای یک مدیر است. که می تواند به شکل ابزاری قوی در راه افزایش بهره وری به کارگرفته شود. در سازمان ها به ویژه سازمان های بزرگ، اغلب اوقات استعدادهای فردی به طور کامل مورد بهره برداری کامل قرار نمی گیرند و گاهی اوقات کاملاً ناشناخته باقی می مانند.

یعنی استعدادهای بالقوه در راستای افزایش بهره وری به کار گرفته نمی شوند که خود یک نوع فرصت از دست رفته افزایش بهره وری بطور کامل مورداستفاده قرار نگرفته اند، کشف و راه های بهتری برای استفاده بیشتر از آن ها در راستای افزایش بهره وری پیدا کنند.

 

۵-توجه به تغییر در سازمان:

تغییر برای سازمانها راهی برای افزایش بهره وری و حفظ توان رقابتی آن هاست بنابراین می توان گفت جهت رشد سازمان ها تغییر امری اجتناب ناپذیر است و افراد سازمانی باید با روند تغییرات سازگاری داشته باشند. این سازگاری می تواند از طریق فراگیری مهارت های جدید حاصل شود. در بسیاری از موارد ممکن یادگیری تغییرخودیک تغییر عمده محسوب می شود در این صورت یکی از بهترین روش های ایجاد شیوه کار و تفکر جدید و سازگار تشکیل یک سازمان یادگیرنده است. سازمان یادگیرنده سازمانی است که در آن شیوه تفکر تغییر-گرا برای همه افراد به یک عادت تبدیل می شود.

 

 لینک خرید

فایل پاورپوینت + کی نوت + پی دی اف (اسلایدهای افزایش بهره وری در سازمان)

 

 

کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

درباره علیرضا جعفری

علیرضا جعفری
علیرضا جعفری موسس وب سایت کسب و کار شما و مدرس و مشاوره در زمینه راه اندازی و بهبود عملکرد کسب و کار

همچنین بررسی کنید.

اندازه سازمان

اندازه سازمان و تاثیر آن بر ساختار

قانون پارکینسون: بین تعداد کارمندان رسمی در یک سازمان و حجم کاری که باید توسط آنان انجام شود هیچ رابطه ای وجود ندارد.

۲ پیام ها

  1. سلام استاد جعفری عزیز براتون آرزوی موفقیت روزافزون دارم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *