کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

حسابداری

حسابداری

به ثبت ،طبقه بندی وخلاصه کردن حساب ها و اسناد مالی جهت برآورده درآمدها و هزینه های یک شرکت ،موسسه یا سازمان «حسابداری» می گویند.

حسابدارکیست؟

«حسابدار»کسی است که با ثبت ، جمع آوری وطبقه بندی اطلاعات مالی ،به تجربه و تحلیل آن ها می پردازد.

ویژگی های حسابدار

  • دقیق، صبور منظم است: حسابدار با اعداد وارقام در ارتباط است و به صبر زیادی در جمع بندی آن ها نیاز دارد.
  • امین ، قابل اعتماد و مسئولیت پذیر است:او باید پاسخگوی تمامی امور مالی به مدیران و حسابرسان باشد وبا کمترین نظارت بتواند کار و مسولیت خود را انجام دهد.
  • قدرت تشخیص بالا،شم ریاضی و استعداد عددی دارد: حسابدار باید بتواند موارد مبهم در امور حسابرسی و حسابداری را متوجه شود.
  • حافظه قوی ومنطق واستدلال بالایی دارد: او باید بتواند در سریع ترین زمان ممکن بهترین تصمیم های مالی را بگیرد .

ورود به شغل

«حسابدار مالی » و «حسابداری بازرگانی»از جمله رشته هایی هستند که در هنرستان ها نیز آموزش داده می شوند. این رشته را می توان به عنوان رشته دانشگاهی نیز انتخاب کرد. البته یک حسابدار به شرط داشتن تجربه ، با مدرک دیپلم نیز می تواند به عنوان رشته دانشگاهی نیز می توان در این زمینه کار کند و در واقع  یک حسابداری  تجربی باشد. عده ای از علاقه مندان به این شغل نیز دوره فشرده حسابداری  را در آموزشگاه های آزاد  می گذارنند و وارد این شغل می شوند . رشته حسابداری تا مقطع  دکترا در دانشگاه های ایران ارئه می شود وبه زیر گروه های مالی صنعتی ،مدیریت ، دولتی ، مالیاتی تقسیم می گردد.

امروز تسلط به نرم افزار های حسابداری یکی از شرایط ورود به شغل حسابداری است.

پیشرفت شغلی

با توجه به اینکه تجربه کاری در این شغل بسیاری مهم است، اگر حسابدار تحصیل کرده باشد، حتما دوره هایی را هم به منظور کار آموزی طی می کند . این موضوع می تواند تاثیر بسیاری  خوبی در پیشرفت او داشته باشد. از طرفی ، گذراندن دوره های  کوتاه مدت و بلند مدت آموزشی  می تواند در ارتقای شغلی افراد تاثیر گذار باشد . حسابدارانی که بسیار دقیق و با تجربه هستند ، جذب «سازمان حسابرسی کشور» می شوند. این سازمان بر حسابداران کشور و کار آن هانظارت دارد و دفتر های مالی تمام ادارات و سازمان ها را بررسی می کند. تحصیلات دانشگاهی به شما کمک می کند تا بتواند از سطح یک دفتر دار خارج شوید و تا بالاترین سطح این شغل ، که مدیر مالی یک سازمان یا شرکت است، ارتقا پیدا کنید . در این صورت می توانید به مدیران شرکت ها در زمینه های سرمایه گذاری مشاوره بدهید.

فضایی شغلی

محیط کار حسابدار باید ساکت و آرام باشد . حسابدار تقریبا با تمام کارکنان  یک مجموعه رابطه اداری دارد . مهم ترین تعامل او با مدیران است اما هر ساله باید جوابگوی حسابرسان نیز باشد. از جمله سازمان هایی که دست کم  با یک حسابدار در تعامل اند، بانک ها، بیمه و سازمان مالیاتی است . حسابدار برای ثبت در آمد ها و هزینه های یک شرکت ،آن ها را در رایانه یا دفترهایی مالیاتی (روزنامه ،معین ،کل )ثبت می کند و نسخه ای از تمام اسناد را نگه می دارد.

وظایف و مسئولیت ها

  • تنظیم و نگه داری اسناد مالی (تا اطلاعات مالی مورد نیاز برای تصمیم گیری های مالی را در اختیار مدیران قرار دهد و گزارش های مالی را تنظیم  کند.)
  • داشتن اطلاعات مالی به روز ، طبقه بندی حساب ها و ثبت آن ها در دفتر های مالی
  • بستن حساب ها در پایان هر دوره مالی، تنظیم تراز نامه و صورت سود و زیان و انتقال حساب های دائم به سال بعد
  • ثبت و بررسی تمامی مراحل مالی و حقوق یک شرکت و دارایی و سرمایه ای که به هر یک از افراد حقیقی و حقوقی تعلق دارد.

مطلوبیت شغلی

تمام سازمان های دولتی ، صنعتی و تجاری از خدمات حسابداران  استفاده   می کنند . پس فرصت های شغلی برای یک حسابدار بسیار زیاد است. از یک مغازه کوچک گرفته تا سازمان هاب دولتی و خصوصی بزرگ ،فرصت های شغلی برای یک حسابدار بسیار زیاد است .از یک مغازه کوچک گرفته تا سازمان های دولتی و خصوصی بزرگ دست کم برای تهیه اظهار نامه مالیاتی خود به حسابدار نیاز دارند . بنابراین ، به نظر می رسد که حسابداران هیچ گاه بیکار نمی مانند و از آنجا که جنسیت در این شغل بی تاثیر است ،بسیاری از زنان در آن موفق اند.

محدودیت های شغلی

ار آنجا که حسابدار موظف است تا پایان سال سود و زیان یک موسسه را مشخص کند،در یک باره زمانی فشار کاری او زیاد می شود . همچنین ،هر ساله «حسابررس ها» برای بررسی دفتر های مالی یک موسسه اقدادم می کنند وبه این ترتیب ، کمترین خطا در اسناد مالی موقعیت شغلی حسابدار را تحت تاثیر قرار می دهد . شغل حسابدار مسئولیت بالایی دارد. و هچنین دلیل حسابداران در معرض فشارهایی روانی هستند.

اهمیت شغلی

علمی حسابداری به سرمایه گذاران ،مدیران و دولت کمک می کند تا بتوانند درباره مسائل اقتصادی تصمیم بهتری بگیرند . به نظر می رسد تمام سازمان هایی که به نوع دارای دریافت و پرداخت منظم و دائمی هستند ، به حسابدار نیاز دارند ودر صورت  نبود او ممکن است به سرمایه سازمان ضرر و زیان برسد ؛ چرا که محاسبه  سود و زیان تنها با دانش حسابداری امکان پذیر است .

منابعی برای کسب اطلاعات  بیشتر

گفت و گو با حسابداران ودانشجویان  و استادان این رشته یا مراجعه به سازمان حسابرسی و اداره مالیاتی می تواند به شما کمک کند.

کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

درباره علیرضا جعفری

علیرضا جعفری
علیرضا جعفری موسس وب سایت کسب و کار شما و مدرس و مشاوره در زمینه راه اندازی و بهبود عملکرد کسب و کار

همچنین بررسی کنید.

شرایط عمومی مناقصات

شرایط عمومی مناقصات

تعاریف در شرایط عمومی مناقصات آشنایی با دنیای واژگان و اصلاحاتی که در دنیای کسب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *