کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

شغل کتابداری چیست؟

کتابداری

کتابدار
کتابدار

به مجموعه فعالیت های که  در کتابخانه های عمومی صورت می گیرد. تا کتاب ها، نشریات و منابع صوتی و تصویری به منظم و صحیح در جای خود قرار داده شوند و به شکل مناسب و سریع مراجعه کنندگان برسند، «کتابداری» می گویند. عبارت دیگر،کتابداری مسیر ارتباط بین عنصر کتاب (در معنای گسترده آن ) و مصرف کننده آن را همواره می کند.

کتابدار کیست؟

«کتابدار» کسی است که مدیریت، سازماندهی، فهرست نویسی، رده بندی، دانش شناسی و اشاعه اطلاعات را  آموخته است و در فرایند ارتباط بین کتاب و مصرف کننده، آن ها را به کار می گیرد.

ویژگی های کتابدار

  • صبور و خوش روست : کتابدار باید صبور باشد و بتواند با مراجعه کنندگان با شکیبایی و خوش رویی و بدون تحمیل نظرات خود رفتار کند و آنان را به مطالعه و مراجعه بیشتر علاقه سازد.
  • دقیق است: کتابدار باید در تمامی مراحل کاری خود دقیق باشد تا از اتلاف وقت و بی نظمی جلوگیری کند.
  • روابط عمومی بالایی دارد: ملایمت و برخورد انسانی، باعث دلگرمی مراجعه کننده و تمایل بیشتر او به استفاده از کتابخانه می شود. کتابدار باید با همه ارتباط دوستانه بر قرار کند و به همه یاری برساند.
  • بسیار اهل مطالعه است: او برای موفقیت بیشتر باید اطلاعات عمومی و تخصصی خود را افزایش دهد. برای رسیدن به این هدف، لازم است روزانه دست کم چند ساعت از وقتش  را به مطالعه کتاب و دیگر منابع اطلاعاتی اختصاص دهد. کتابدار باید تا حد امکان کتاب های کتابخانه خود را بخواند تا بتواند به پرسش های مراجعه کنندگان به درستی پاسخ دهد.

ورود به شغل

کتابدار می تواند با مدرک کاردانی  به عنوان تکنسین  در مدارس سطح کشور یا کتابخانه های عمومی کار کند. امکان ادامه تحصیل در این رشته تا سطح دکترا در ایران وجود دارد.

پیشرفت شغلی

ارتقای شغلی به مدرک تحصیلی، توانایی در کاربرد رایانه و همچنین تسلط بر زبان های  خارجی بستگی دارد. (با توجه به گسترش روزافزون استفاده از سیستم های رایانه ای، اینترنت، پست الکترونیک و ….. داشتن مهارت های رایانه ای برای کتابداران ارزش محسوب می شود.) اگر می خواهید کتابدار موفقی باشید، باید همواره عطش دانستن و فهمیدن بیشتر داشته باشید، از همه علوم  اطلاع  نسبی داشته باشید و به دنبال آن باشید که مطالعه خود را گسترش دهید.

فضایی شغلی

کتابداران بر اساس محیطی که در آن کار می کنند، طبقه بندی می شوند. محیط کار آن ها ممکن است کتابخانه عمومی، مدارس، دانشگاه ها یا کتابخانه های تخصصی باشد.

کتابخانه محیطی آرام است. و کتابدار با ناشران، تولیدکنندگان و توزیع کنندگان منابع و مواد اطلاعاتی، صحافان، پژوهشگران، استادان دانشگاه، دانشجویان، دانش آموزان و عامه مردم ارتباط و تعامل دارد.

وظایف و مسئولیت ها

  • فهرست بندی مناسب منابع برای دسترسی آسان مراجعه کننده به کتاب های مورد نظر
  • صدور کارت عضویت، امانت دادن و باز پس گیری کتب امانت داده شده و اطلاع رسانی به مراجعان
  • شماره گذاری و ثبت کتب و مجلات جدید و تنظیم آن ها در قفسه ها مطابق سیستم جاری کتابخانه
  • ثبت و شماره گذاری و رده بندی منابع فارسی و لاتین طی مراحل کاملا تخصصی و وارد کردن اطلاعات مربوط به آن ها در رایانه
  • ارزیابی نیاز های کتابخانه و آگاهی کامل از کتاب های تازه منتشر شده و خرید آن ها.

مطلوبیت های شغلی

کتابداران همواره با کتاب سرو کار دارند؛ پس اطلاعاتشان به روز است. خدمت رسانی به افرادی که علاقه مندند اطلاعات و دانش خود را افزایش دهند نیز مطلوبیت دیگر این شغل است.

محدودیت های شغلی

با توجه به اینکه در این کار تحرک زیاد است، کتابداران اغلب از خستگی و فرسودگی تدریجی جسمی و روحی شکایت دارند، ضمن اینکه در کتابخانه های بزرگ گاهی در روز های تعطیل نیز باید به مراجعان خدمت رسانی کنند.

اهمیت شغلی

با توجه به گسترش علوم و افزایش انتشارات در زمینه های مختلف، نیاز به ایجاد و گسترش کتابخانه ها افزایش یافته است. در این میان، کتابداران در اداره کردن کتابخانه ها تخصص دارند. با وجود آن ها، نظم بیشتری بر کتابخانه حاکم می شود و مراجعان راحت تر وسریع تر به منابع دست پیدا می کنند.

منابعی برای کسب اطلاعات بیشتر

بهترین راه، مراجعه مستقیم شما به کتابخانه ها و گفت وگوی مستقیم با کتابداران است.

کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

درباره علیرضا جعفری

علیرضا جعفری
علیرضا جعفری موسس وب سایت کسب و کار شما و مدرس و مشاوره در زمینه راه اندازی و بهبود عملکرد کسب و کار

همچنین بررسی کنید.

اقتصاد

سود اقتصادی صفر

سود اقتصادی صفر اگر در کوتاه مدت در بازاری سود اقتصادی وجود داشته باشد ، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *