صفحه نخست / مقالات / پادکست های صوتی / شیوه‌ های رهبری در کسب و کار – درس اول
کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

شیوه‌ های رهبری در کسب و کار – درس اول

شیوه های رهبری در کسب و کار – ارتباطات و دوستی های بین کارکنان و مدیران

 

 

اگر به دنبال تغییرات مثبت در کسب و کارتون هستید، شما باید نقش راهنما و یا شروع کننده تغییر رو بازی کنید در غیر این صورت شرایط بصورت مطلوب سپری نخواهد بود و کارکنان به راحتی این تغییرات رفتاری و نگرشی رو نخواهند پذیرفت اونها همیشه منتظر این هستند که تغییرات از خود مدیران شروع شود.

این رفتار شما باعث میشه که کارکنان مجموعه تون، پذیرای این موضوع باشند، هر فردی می تونه در هر شرایطی تغییر بکنه، به شرط اینکه بخواهد تغییر کند.
ایجاد تغییرات مثبت و کار آمد به همراه ایجاد هیجان و شور و نشاط می تونه یک راه حل ساده برای حفظ و بقای شرایط موجود هر کسب وکاری باشه.

اگر بخواهیم کارکنان مون روحیه و انگیزه بالایی داشته باشند باید کاری کنیم، اونها نسبت به این مسئله که کاری رو که دارند انجام میدن، کاری ارزنده ست توجیه بشن.
یک نکته ای رو که باید بگم اینه که کار ارزنده، کاری بالاتر از کار مهمه ولی به هر حال با مهم شروع میشه.
برای اینکه بتونند کارشون رو ارزنده بدونند باید سه موضوع مهم رو به اونها آموخت.

نخست: باید کارشون رو مهم بدونند.
دوم: این مسئله رو که کار باید به سوی هدف خوب و توجیه شده و مشترک حرکت کنه رو فراموش نکنند و موضوع سوم و حیاتی اینه که ارزشها باید طرح ها، تصمیم ها و عملیات و اجرا را هدایت کنند.
زمانی که کارکنان این سه موضوع رو در نظر داشته باشند یعنی این که کار ارزنده ای رو انجام دادند.

اگر دقت کرده باشید گاهی اوقات کسب و کارهایی رو می بینید که در اون کارکنان انگیزه و شور هیجان خاصی دارند و بی وقفه برای کسب و کارشون تلاش می کنند. راز این کسب و کارها و کارکنان می تونه این باشه که اونها بابت این تلاش خودشون هدف خاصی دارند و رسیدن به هدف رو کاری مهم می دونند.

یک راه حل دیگه اینکه اگر بخواهیم کارکنانی داشته باشیم که علاقمند به کارشون باشند اینه که کاری کنیم که اونها بطور واضح پاسخ این مسئله رو برای خودشون حل کنند که چرا مردم به کار کردن اونها نیاز مند هستند و چرا از کار کردن وفعالیت کردن اونها، دنیا بهتری ساخته می شه.

برای اونها پاسخ این سوالات رو مشخص کنید. آیا کاری که در حال انجام دادن هستند، کار مهمیه؟
آیا برای همه افراد و همه اقشار جامعه فعالیت اونها مهمه؟
کاری رو که انجام میدن تغییرات مثبتی رو در دنیا و جامعه ایجاد می کنه؟
این کارهای مهم و ارزنده هستند که دنیا رو تغییر میدن.

گاهی اوقات یک ظرف شستن ساده در دانشگاه هم می تونه مهم و ارزنده باشه. مثلا با این کار جلو آسیب دیدن کلی از پزشکان و اقتصاددانان و افراد تاثیرگذار آینده رو می گیره، پس می تونه کار مهمی باشه و فرد با شستن ظرف ها داره یک خدمت رو برای بهتر زندگی کردن مردم در دنیا رو میرسونه.
تجربه ثابت کرده که بیشتر اقتصادهای دنیا بر پایه تغییره و این ها به این بستگی داره که با ذهن باز به تغییرات فکر کنی و این فکر کردن باعث می شه که افراد سر ذوق و شوق بیان.

یکی از سریع ترین و مطمئن ترین راه هایی که می تونید باعث بشین که کارکنان تون خود انگاره ی مثبتی داشته باشند اینه که بفهمند کاری که در حال انجام اون هستند متناسب با هدف اصلیه و در مسیر درست حرکت می کنند.
بهتره هدف که همون میله های نشانه گذاری هستند که شما در چشم انداز آینده، بین جایی که هستید و جایی که می خواهید باشید می کوبید رو برای کارکنان مشخص کنید.

اولویت ها و اهداف این توانایی رو دارند که کارکنان تون رو به جلو هدایت کنند. همه اونها باید بدونند که در جهت هدف توجیه شده و مشترک کار کنند، برای این کار ما نیاز به آموزش دو نوع هدف گذاری رو داریم.
ابتدا آموزش هدف های کارکردی، که تعیین می کنند می خواهیم کجا قرار بگیریم و در مرحله دوم هدف های ارزشی رو آموزش بدیم، هدف های ارزشی که تعیین و شرح تاثیراتی رو که می خواهیم در زندگی افرادمون، مشتریان مون و اجتماع داشته باشیم مشخص می کنه.
معمولا اگر بخواهیم که بر اساس هدفها مسیر افزایش انگیزه کارکنان رو پیش ببریم ی کی دو نفر از کارکنان مهم هستند ولی اگر بخواهیم همین مسیر رو بر مبنای ارزشها پیش ببریم همه کارکنان مهم هستند.

یادمون نره که ارزش ها، باید رفتار یک مدیر رو هدایت کنه، نه این که مدیر دیگران رو هدایت کنه، یک مدیر باید جایگاه رهبری توی کسب و کار و حرفه ی خودش رو داشته باشه.
افرادی رو هم که به ارزش گذاری های مجموعه اهمیت نمی دن رو باید از مجموعه کنار بگذاریم.
کار کنان مون رو توجیه کنیم که ارزش ها رو، رهبران و مدیران تعیین می کنند. شاید گاهی اوقات از مشاور هم کمک بگیرند، ولی در نهایت ارزش گذاری رو رهبران مشخص می کنند و نه کارکنان!

نکته مهم:
ارزش ها را به شیوه هدف ها تعیین نکنید!
هدف در دقیقه و ثانیه ای که آن را تعیین و اعلام می کنی تحقق پیدا می کند، یعنی اهداف متعلق به آینده هستند و در آینده هم قابل دستیابی هستند. اما ارزشها باید در حال حاضر، همین لحظه که هستید، محترم شمرده بشن. هدف ها تعیین میشن، ولی ارزشها رعایت میشن! ارزش ها کوه سنگ هایی هستند که می تونی به راحتی به اونها تکیه کنید و پشتتان گرم باشد.

اگر فردی در مجموعه تون بر اساس تمام توانایی ش کار می کنه ولی باز کار عقب مانده داره، نباید اون رو کنار بگذاریم و فقط بهتره جای اون رو تغییر بدیم و در شغلی دیگه ای اون رو منتصب کنیم و با اون ادامه همکاری بدیم و اون رو حفظ کنیم، این گونه افراد شایسته کار کردن هستند.

به کارکنان تون این موضوع رو یادآور بشین که در مجموعه شما اطلاعات مال همه ست.
شما اگر به عنوان مسئول یا صاحب کسب و کار می خوای کارمندتون به شما اعتماد کنه و به کارش علاقمند باشه بهتره کل واقعیت کسب و کار تون را به اونها بگید.
برای به دست آوردن اعتماد کارکنان باید رفاه، امنیت شغلی و سلامتی اونها را در اولویت قرار بدی.

برای پیشبرد و حرکت در کسب و کارتون نباید فقط به اعداد و نمودارها توجه بکنید، باید فراتر از آن حرکت کنی ولی لازمه این فراتر اینه که همین اعداد و ارقام رو داشته باشی و بعد با قلبت حرکت کنی، این دقیقا مثل اینه که در حال فوتبال بازی کردن باشی و جای توجه کردن به توپ، به تابلو یِ شمارش گل ها توجه داشته باشی.

اگر قراره که جلسات کاری ماهانه داشته باشید، بهتره به کارکنان تون این موضوع رو اطلاع بدید که در جلسات ماهانه این سه موضوع همیشه بررسی میشه.
اول اینکه چرا اینجا جمع شده ایم؟
دوم اینکه هدف ما چیست؟
و سوم اینکه چه ارزش هایی ما رو هدایت می کنند؟

خب اگر بخواهیم در پایان یک جمع بندی مناسبی برای این درس داشته باشیم.
اهداف مون را مرتب و منظم دنبال کنیم.
با کار کردن مون دنیا رو جای بهتری برای زندگی کردن بکنیم.
همه با هم در راستای هدف مشترک کار کنیم.
و فراموش نکنیم که ارزش ها هستند که طرح ها، تصمیمات و عملیات رو هدایت می کنند.

علیرضا جعفری هستم مدرس و مشاور در زمینه راه اندازی و بهبود عملکرد کسب و کار و از اینکه در این دوره صوتی همراه من بودید از شما صمیمانه سپاس گزارم.
سر بلند، موفق و پایدار باشید.

برای دانلود فایل صوتی، اینجا کلیک کنید.

کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

درباره علیرضا جعفری

علیرضا جعفری
علیرضا جعفری موسس وب سایت کسب و کار شما و مدرس و مشاوره در زمینه راه اندازی و بهبود عملکرد کسب و کار

همچنین بررسی کنید.

شما توانمندید

شما توانمندید

شما توانمندید؛ خیلی وقت ها دوست داریم چنین جملاتی را بشنویم، اصولاً زمانیکه از فردی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *