صفحه نخست / مقالات / پادکست های صوتی / شیوه‌ های رهبری در کسب و کار – درس سوم
کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

شیوه‌ های رهبری در کسب و کار – درس سوم

شیوه‌ های رهبری در کسب و کار – ارزش گذاریِ کارهای انجام شده در کسب و کار

 

 

شیوه های رهبری در کسب و کار
شیوه های رهبری در کسب و کار

 

فریاد شادی و تشویق رو شروع کنید، برای تشویق و شادی کردن فقط کافی است فردی شروع کننده باشد.

تشویق کردن، ساده، قدرتمند و شگفت انگیز است و اگر در مجموعه کسب و کارتان چنین رویکردی رو پیشه قرار دهید کارکنان تان به راحتی می فهمند که چقدر آنها برای شما ارزشمند و مهم هستند.

نقش تشویق در کار همانند بنزینی عمل می کند که بر روی آتش ریخته شود و باعث شعله ور شدن می شود. این کار باعث می شود روحیه و حس درونی کارکنان پر انگیزه مثبت شود.

فراموش نکنید اگر می خواهید تشویق تان اثر شگفت انگیزی داشته باشد بهتره سعی کنید که کارکنان تون رو در هنگام کار تشویق شون کنید و بهتره رویکردی داشته باشید که تمام کارکنان هم دیگر را تشویق کنند یعنی تشویق گروهی داشته باشیم. تشویق همه برای همه

این نکته زیبا رو با کارکنان تون به اشتراک بذارید که اگر تصمیم دارند کاری رو انجام دهند که در باور آنها ارزنده و مهم است، یعنی اگر می خواهند کار درست انجام دهند، باید همیشه حواس شان باشد که کار درست را باید با شیوه درست انجام دهند.

نکته مهم: کار درست این است که دلیل انجام دادن آن کار درست باشد و این واقعا مسئله مهمی است که باید همیشه مد نظر داشته باشید.

اگر کارکنان تان این مسئله مهم رو درک کردند و به دنبال آن دلیل مهم کاری رو انجام دادند و تلاش کردند بهتره که شما این تلاش آنها را ببینی و بابت این کار به آنها پاداش بدهی.

افرادی که علاقمند و عاشق کارشان هستند در بیشتر اوقات کار رو درست و با شیوه درست و برای دریافت پاداش، کار را درست انجام میدهند.

وارد میدان مسابقه شو!

یک قانون ساده ای برای همه وجود داره که اگر وارد میدان مسابقه نشی هیچ امتیازی رو بدست نمی آوری، شما هم باید کاری کنید که کارکنان شما این مسئله رو به درستی درک کنند که اگر می خواهند پاداشی دریافت کنند راه حل اون اینه که تلاش کنند که کار درست و با شیوه درست انجام دهند که پیش نیازهایی مثل شور و علاقه، قدرت رئیس بودن و کار گروهی رو می طلبه که در درس های گذشته مفصل در مورد آنها بحث کردیم.

علاقه و هیجانی که دوست داریم در وجود کارکنان مون به عنوان یک قانون و منطق وجود داشته باشه، در کار مساوی با تعداد دفعاتی است که پاداش های نقدی و تشویق هایی برای انجام کارهای درست انجام داده اید. پرداخت کردن پاداش های نقدی و تشویق کردن چه به صورت گروهی و چه به صورت انفرادی در هر صورت مهم و اثرگذار هستند ولی برای همه، تقریبا این موضوع هم اثبات شده است که پرداخت پاداش های نقدی بر همه آنها اولویت دارد و دارای جایگاه بهتری از دید و نگاه کارکنان دارد. و اگر نتوانیم این سیستم پاداش و تشویق رو در کارمان پیاده سازی کنیم، خیلی دور از انتظار نخواهد بود که ممکن است پیامدهای روحی سنگینی برای کارکنان مون بوجود بیاوریم ولی اگر سیستم پاداش و تشویق رو داشته باشیم به نوعی به کارکنان اثبات می کنیم که کار اونها ارزنده و مهمه و بنابراین پرداخت پاداش نقدی معیار مناسبی برای اندازه گیری دیده شدن عملکرد کارکنان محسوب می شود.

ممکنه فکر کنی اگر مدام از کارکنان تون تعریف کنید و تشویق شان کنید که کار درستی نباشد.
تا زمانی که تشویق ها واقعی باشند، مشکلی پیش نمی یاد و نباید در بیان کردن اونها افراطی عمل کنی، در کل تشویق چه مستقیم و چه غیر مستقیم فرایند پر قدرت خودش رو داره.

اگر نمی توانید که کارکنان تان را به صورت کامل و ویژه مورد تشویق قرار دهید، بهتره که حداقل کارهایی که می توانید برای آنها انجام دهید مثل تعریف کردن از آنها در جلوی دیگران و اینکه بگویید که به آنها ایمان دارید. شما به عنوان مدیر باید قبل از این که بدنبال افزایش روحیه کارکنان از طریق سیستم تشویق کردن باشید باید کارکنان تون رو از لحاظ نیازهای مادی تامین کنید.

به عنوان مدیر تمرین کنید که نکات مثبت کارمندان خود را پیدا کنید؛ نه اینکه به دنبال پیدا کردن اشتباهات کارکنان تون باشید در واقع بهتره علاوه بر نتیجه، پیشرفت کار رو هم تشویق کنید.

نکات مهمی که تا اینجا گفتیم رو اگر بخواهیم مرور کنیم.

 • در جریان کار باید دیگران رو تشویق کنیم.
 • تشویق ها چه مستقیم و چه غیر مستقیم باید واقعی باشند.
 • اگر شروع به حرکت نکنید طبیعتا نتیجه ای هم نخواهید گرفت.
 • پیشرفت کارکنان تون رو تشویق کنید.
 • تشویق ها تعیین می کنند افراد چه کسانی هستند، چه کار مهمی انجام می دهند، و در جهت دستیابی به ماموریت مشترک کمک ارزش مندی می کنند.
 • اینکه به افراد بگویی کاری که کرده اند اهمیت دارد و برای شان پاداشی تعیین کنی یک تشویق مستقیم یا آشکار است.
 • تشویق غیر مستقیم چنین است که از سر راه فرد کنار بیایی و اجازه دهی او کار پیچیده، حساس و طرح مهمی را بدون هیچ گونه نظارت یا حتی پیشنهادی پیش برد.
 • تشویق واقعی را نباید بیش از حد انجام داد، به موقع، پاسخگو، بدون قید و شرط و پر شور شوق.
 • توقعات تون را باید متناسب با توانایی و مهارت ها باشد اما چناچه کم کاری دیده شد آن را سرزنش کنید.
 • این نکته رو یاد آور شوم که چیزی سریع تر از اینکه احساس کنی فرد موثری نیستی و موجب لطمه و پس رفت سازمان هستی، عزت نفس را از بین نمی برد.
 • اگر افراد وظیفه شان را در حد دستمزدی که برای شان تعیین شده است بدرستی انجام نمی دهند آنان را توبیخ کنید.
 • از هدف ها در چشم انداز آینده ی کار به صورت نشانه هایی که تعیین می کنند در کجا قرار دارید و می خواهید به کجا برسید استفاده می کنید. آنها موجب تمرکز و توجه سازنده ی افکار شماها می شوند.

سر بلند، موفق و پایدار باشید.
علیرضا جعفری
مدرس و مشاور در زمینه راه اندازی و بهبود عملکرد کسب و کار

برای دانلود فایل صوتی، اینجا کلیک کنید.

کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

درباره علیرضا جعفری

علیرضا جعفری
علیرضا جعفری موسس وب سایت کسب و کار شما و مدرس و مشاوره در زمینه راه اندازی و بهبود عملکرد کسب و کار

همچنین بررسی کنید.

شما توانمندید

شما توانمندید

شما توانمندید؛ خیلی وقت ها دوست داریم چنین جملاتی را بشنویم، اصولاً زمانیکه از فردی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *