صفحه نخست / مقالات / آموزشی / وظایف مدیر مالی
کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

وظایف مدیر مالی

وظایف مدیر مالی هم مثل سایر مدیران که وظایفی را بر عهده دارند در راستای به هدف رساندن و به مقصد رسیدن و تحقق یافتن خواسته های سازمان است.

همانطور که در فایل صوتی هم خدمت شما عرض کردیم داشتن گزارش های مالی می تواند کمک زیادی به سازمان بکند.

اینکه یک سازمان در چه وضعیت اقتصادی قرار دارد و برای آینده اقتصادی خود چه برنامه ریزی هایی باید داشته باشد.

مدیریت مالی تعریف بسیار ساده ای دارد:‌

عبارت است از جریان تصمیم گیری مالی بر اساس جمع آوری اطلاعات در ارتباط با ثبت و گزارش صحیح آن ها، پیش بینی وقایع بر مبنای مدل های اقتصادی و تجزیه و تحلیل نتایج اقدامات پیش رو، و به عبارت دیگر مدیر مالی فردی است که مسیر استفاده و بدست آودن پول در سازمان را مشخص می کند.

یک مدیر مالی باید در چند زمینه مختلف فعالیت کند تا به اهداف خودش دسترسی پیدا بکند.

در این مقاله صوتی درباره چند وظیفه از وظایف مدیر مالی مطالبی را خدمت شما عرض کردیم.

وظایف مدیر مالی

۱- وظیفه هدایت به طرف نقدینگی به عنوان اولین وظایف مدیر مالی:
این وظیفه شرح مشخصی دارد و آن این است که سازمان باید به سمت تامین نقدینگی لازم برای اجرایی کردن کارهای روتین سازمان برود. وظیفه هدایت به طرف نقدینگی از بخش های مختلفی تشکیل می شود:

الف) پیش بینی جریان نقدی سازمان است: برای پرداخت به موقع صورتحساب های سازمان، نیاز به نقدینگی وجود دارد که وظیفه مدیر مالی است که زمان و منبع ورودی را پیش بینی کند.

ب) افزایش در وجوه: طبیعی است که در سازمان های مختلف ورودی ها از منابع مختلف هستند که بعضی از آن منابع نسبت با سایر بهتر و مطلوب تر هستند، که وظیفه افزایش وجوه مدیر مالی در اینجا نقش پر رنگ تری به خود می گیرد به این معنی که مدیر مالی باید اول ورودی هایی که سریع تر نقد می شوند را فعالیت ها و اقدامات لازم را برای آن انجام دهند.

ج) اجاره جریان وجوه داخلی: هر سازمان تقریبا از حساب های متعددی برای انجام کارهای خود را دارد، و در شرایط مختلف ممکن است میزان موجودی هر کدام هم متفاوت باشد. این که جا به جایی و میزان نقدینگی هر حساب را مدیریت شود یک از وظایف مدیر مالی است.

۲- وظیفه هدایت به طرف سودآوری به عنوان دومین وظایف مدیر مالی:
مدیر مالی می تواند نقش بسیار زیادی را در تصمیم گیری های سازمان در اینکه چه کاری را برای کسب درآمد بیشتر و یا سود بیشتر انجام دهند را داشته باشد.

برای کسب سود بیشتر یک سازمان مدیر مالی می تواند وظایف مختلفی داشته باشد که در اینجا چند مورد را خدمت شما مطرح می کنیم.

الف) کنترل هزینه: از آنجایی که میزان سود و میزان هزینه رابطه مستقیمی با هم دارند یک مدیر مالی می تواند با کنترل کردن هزینه ها، از طریق تجزیه و تحلیل گزارش های مالی که در اختیار دارد می تواند در سود آوری سازمان نقش زیادی را داشته باشد.

ب) پیش بینی سود: یک مدیر مالی با توجه به این که گزارش های دقیق مالی را در اختیار دارد با قدرت تجزیه و تحلیلی که دارد به راحتی می تواند منابع و یا تصمیماتی که می تواند منجر به سود آوری سازمان شود را پیش بینی کند و این مسیر را به سازمان پیشنهاد بدهد.

ج) اندازه گیری بازده مورد انتظار: مدیر مالی می تواند با در اختیار داشتن گزارش های مالی و تجزیه و تحلیل آن قبل از اجرای طرح ها میزان نرخ بازده یک پروژه قبل از اجرا را مشخص کند که می تواند کمک زیاد در تصمیم گیری های سازمان داشته باشد.

۳- اداره دارایی ها به عنوان سومین وظایف مدیر مالی:
دارایی ها منابعی هستند که سازمان با تکیه بر آن می توانند فعالیت ها و تصمیمات مختلفی را اتخاذ کنند.

دارایی ها معمولا به ساختمان ها، ماشین آلات، وسایل نقلیه، موجودی کالا، وجه نقد و سایر منابعی که سازمان در تملک دارد، می گویند.

یکی از وظایف مدیر مالی این است که با توجه به گزارش های مالی که دارد بتواند میزان بهره برداری و میزان استفاده از آن و استهلاک هایی که با توجه به استفاده از آن دارایی ها ممکن است بوجود آید را مشخص می کند، که این که هم به نوعی در کنترل هزینه ها و میزان سودآوری نقش زیادی را دارد.

۴- اداره وجوه به عنوان چهارمین وظایف مدیرمالی:
مدیر مالی مسئول نگهداری وجوه کافی برای پرداختن صورت حساب ها و پرداخت میزان سهام، افراد سهام دار سازمان است.

علیرضا جعفری

مدیر وب سایت کسب و کار شما
مشاور کسب و کار در بندرعباس

نظر شما درباره «وظایف مدیر مالی» چیست؟ منتظر شنیدن نظرات شما هستیم.

کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

درباره علیرضا جعفری

علیرضا جعفری
علیرضا جعفری موسس وب سایت کسب و کار شما و مدرس و مشاوره در زمینه راه اندازی و بهبود عملکرد کسب و کار

همچنین بررسی کنید.

شما توانمندید

شما توانمندید

شما توانمندید؛ خیلی وقت ها دوست داریم چنین جملاتی را بشنویم، اصولاً زمانیکه از فردی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *