کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

امدادگر کیست؟

امدادگری؟

به نجات جان انسان ها ی درمانده و جلوگیری از مرگ آن ها بلافاصله پس از بروز یک سانحه— مانند تصادف — یا حادثه طبیعی— مانند زلزله — «« امدادگری »» می گویند. 

امدادگر
امدادگر

امدادگر کیست؟

«« امدادگر »» کسی است که با حضور سریع در محل حادثه، از پیشرفت صدمات و آسیب دیدگی جسمی افراد جلوگیری می کند و آن ها را به مراکز درمانی و پزشکی ارجاع می دهد.

ویژگی های امدادگر

 • توانایی کار در شرایط دشوار را دارد: امدادگر گاهی مجبور است برای کمک به مردم زلزله زده یا سیل زده به مناطقی برود که حداقل امکانات را دارند.
 • با دقت و مسئولیت پذیر است: امدادگر می داند که زمان در نجات جان حادثه دیدگان نقش موثری دارد و اگر او به موقع در صحنه حاضر نشود، ممکن است جان یک یا چند نفر به خطر بیفتد. تشخیص درست او در این زمان هم بسیار اهمیت دارد.
 • خونسرد است و ثبات عاطفی دارد:‌ در مواجهه با مصدومان و حادثه دیدگان و مشاهده ی صحنه های دلخراش، کنترل احساسات و تاثیر نپذیرفتن از محیط بسیار مهم است و امدادگر تنها با خویشتن داری می تواند وظایف خود را به درستی انجام دهد.
 • خطر پذیر است:‌ امدادگر برای نجات انسان ها به خطرهای زیادی روبه رو می شود، بنابراین، باید نترس و شجاع باشد.

ورود به شغل

حداقل تحصیلات برای این شغل دیپلم است و علاقمندان به آن می توانند در دوره های آموزشی که از طرف سازمان هلال احمر  و وزارت بهداشت برگزار می شود،‌ شرکت کنند. آن ها می توانند از طریق آزمون های استخدامی سازمان هلال احمر و دیگر سازمان هایی که امدادگر  استخدام می کننند، شرکت جویند و در صورت قبولی در آزمون و طی مراحل گزینش، دوره های آموزشی امدادگری و فوریت های پزشکی را طی کنند یا ابتدا دوره ی مقدماتی امداد و کمک های اولیه را بگذرانند و سپس با شرکت در دوره های تکمیلی، کارت امدادگری دریافت کنند. در ادامه این افراد می توانند عضو گروه های امداد شوند و در زمان وقوع حوادث وسوانح همکاری کنند.

باید بدانید که فیزیک بدنی مناسب و آمادگی جسمانی مطلوب امدادگران بسیار مهم است؛ زیرا آن ها گاهی باید به تنهایی آسیب دیدگان را جابه جا کنند و بنابراین، لازم است خود از قدرت و سلامت جسمانی کاملی برخوردار باشند.

پیشرفت شغلی

ارتقای شغلی امدادگران متناسب با آموزش هایی است که دریافت کرده اند. تعداد عملیاتی هم که این افراد در آن ها شرکت کرده اند، در ارتقای آن ها تاثیر گذار است.

فضای شغلی

امدادگران می توانند در سازمان هلال احمر، اورژانس و آتش نشان ها فعالیت کنند. این افراد ممکن است جزء امدادگران جاده ای باشند که در جاده های کشور مستقر می شوند و در صورت نیاز به مصدومان تصادف ها و حادثه دیدگان جاده ای کمک می کنند. آن ها در صورت داشتن مهارت و مدرک تحصیلی دانشگاهی مرتبط— مانند پرستاری و بهیاری — در اورژانس های تعامل شغلی این افراد با آتش نشانان، پزشکان، پرستاران و کلیه ی دست اندرکاران بهداشت و درمان است.

وظایف و مسئولیت ها

امدادگر باید به سرعت با حفظ خونسردی و بدون دستپاچگی وارد عمل شود. وظایف او عبارتند از:

 • انتقال مصدوم از محیط پر خطر به محیطی با حداقل امنیت( مثل انتقال به خارج از ساختمانی که دچار حریق شده است).
 • روحیه دادن به مصدوم و خودداری از تضعیف روحیه ی وی
 • بازرسی راه های تنفسی و علائم حیاتی صدمه دیدگان
 • تعیین نوع جراحت ها و ضایعات برای انجام دادن اقدامات لازم
 • کنترل خون ریزی داخلی و خارجی،‌علائم مسمومیت، شکستگی ها و سایر آسیب ها بر حسب اولویت
 • فراهم کردن امکان آسایش و راحتی بیمار تا رسیدن امکانات درمانی
 • درجه بندی آسیب دیدگان بر اساس مصدومیت آن ها به منظور در اولویت قرار گرفتن افراد بدحال برای انتقال به مراکز درمانی
 • کنترل بیماری های شایع در مناطق آسیب دیده از جمله مناطق زلزله زده.

مطلوبیت های شغلی

افرادی که به امدادگری می پردازند، از توانایی ها و مهارت های خود در زندگی شخصی شان نیز می توانند بهره ببرند.

محدودیت های شغلی

امدادگران گاهی مجبور می شوند برای مدت های طولانی از خانواده و عزیزانشان دور باشند. اینکه شما هر روز با صحنه های دل خراشی چون تصادف روبه رو باشید، نیازمند روحیه ای قوی است. در نهایت، باید بدانید که بسیاری از امدادگران به صورت داوطلبانه فعالیت می کنند و هدفشان کسب درآمد نیست. محدودیت دیگر این شغل آن است که استخدام امدادگران ممکن است مدت ها زمان ببرد.

اهمیت شغلی

یکی از اساسی ترین نیازهای نظام سالمت جامعه، تربیت افرادی با توانایی ها و صلاحیت های علمی و عملی ویژه است که بتوانند با آمادگی کامل در حساس ترین لحظات به یاری دردمندان بشتابند. نقش موثر امدادگران در نجات جان بیماران و حادثه دیدگان، جلوگیری از وخیم تر شدن حال آن ها و بالابردن احتمال بهبود این افراد اهمیت این شغل را به خوبی نشان می دهد.

منابعی برای کسب اطلاعات بیشتر

بهترین راه برای کسب اطلاعات، مراجعه به جمعیت هلال احمر کشور و صحبت کردن با مسئولان و امدادگران است.

کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

درباره علیرضا جعفری

علیرضا جعفری
علیرضا جعفری موسس وب سایت کسب و کار شما و مدرس و مشاوره در زمینه راه اندازی و بهبود عملکرد کسب و کار

همچنین بررسی کنید.

شرایط عمومی مناقصات

شرایط عمومی مناقصات

تعاریف در شرایط عمومی مناقصات آشنایی با دنیای واژگان و اصلاحاتی که در دنیای کسب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *