کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

خشک شویی

خشک‌شویی

به خدماتی مثل شست‌وشو، لکه‌گیری، ضدعفونی کردن و اتو کشیدن لباس، پتو، پرده و…«خشک‌شویی» می‌گویند.

خشک شو کیست؟

«خشک شو» کسی است که با استفاده از ابزار لازم، مسئولیت شست شو و اتوکشی و پوشاک و منسوجات را در محیطی استاندارد بر عهده می‌گیرد.

ویژگی‌های خشک شو

  • امانت‌دار و مسئولیت‌پذیر است: کوچک‌ترین بی‌مسئولیتی وبی توجهی در این کار باعث خراب شدن سفارش مردم و ضرر وزیان آن‌ها می‌شود. خشک شو با مسئولیت‌پذیری از چنین وقایعی جلوگیری می‌کند.
  • خوش‌برخورد است: خشک شو مستقیمآ با مردم و خانواده‌ها ارتباط دارد. برخورد خوب با این افراد از دلایل اصلی پیشرفت و پذیرش او از سوی مشتریان است.
  • خوش‌قول است: تحویل به‌موقع سفارش‌ها بسیار مهم است؛ چون ممکن است مشتری برای روز مقرر برنامه خاصی داشته باشد و در صورت بدقولی خشک‌شویی برنامه‌های او تغییر کند.

ورود به شغل

اگر به این حرفه علاقه دارید. پس از دریافت دیپلم باکار آموزی یا دست‌کم دو سال شاگردی زیردست یک استادکار، می‌توانید آن را بیاموزید. درصورتی‌که بخواهید به‌صورت مستقل کارکنید، به سرمایه اولیه نسبتآ بالایی برای تهیه مکان مناسب و خرید تجهیزات برای شروع کار نیاز دارید. البته در ابتدا باید مجوز لازم را از اتحادیه مرتبط دریافت کنید.

پیشرفت شغلی

با انجام دادن درست و دقیق سفارش‌ها، تحویل به‌موقع و خوش‌قولی، صداقت و مسئولیت‌پذیری و البته باگذشت زمان و شناخته شدن در بین مردم محل، تعداد مشتریان شما بیشتر خواهد شد.

فضایی شغلی

مغازه‌ای با وسعت مناسب فضای مطلوبی برای این شغل است. بهتراست این مغازه از خیابان کمی فاصله داشته باشد و از شلوغی و آلودگی‌ها به دور باشد. وجود سیستم تهویه مناسب در خشک‌شویی‌ها ضروری است تا مواد ضدعفونی‌کننده تبخیر شده از سطح لباس‌ها مستقیماً وارد هوای محیط خشک‌شویی نشود. این ذرات معلق در هوا اگر از میزان خاصی بیشتر باشند، می‌توانند باعث التهاب بینی، چشم‌ها و گلو شوند و سرفه‌های مزمن ایجاد کنند. به همین دلیل، سیستم تهویه مناسب برای جریان یافتن هوا و ورود هوای تازه لازم است.

خشک شوها با تولیدکنندگان و واردکنندگان مواد شوینده وضد عفونی کننده و کارخانه‌های تولید و تعمیر دستگاه‌های لباس‌شویی، اتو و پرس در ارتباط‌اند.

وظایف و مسئولیت‌ها

  • استفاده از ماشین‌های لباس‌شویی و خشک‌شویی برای شستن و اتو کشیدن و اتوشویی اقلام صنعتی و خانگی، مانند لباس‌های پارچه‌ای، جیر، چرم، خز، ملحفه و روتختی و پارچه کتان
  • لکه‌گیری لباس‌ها و ضدعفونی کردن آن‌ها
  • استفاده از برخی از حلال‌های شیمایی خاص (به‌جای آب) برای شست شو و پاک کردن لباس‌ها
  • شست‌وشوی لباس‌ها
  • پرس و اتوکشی
  • تحویل به‌موقع و درست پوشاک و منسوجات.

مطلوبیت‌های شغلی

در این کار، میزان درآمد روزانه کاملاً مشخص است. یعنی شما کارا تحویل می‌دهید و دستمزد را به‌طور نقد از مشتری دریافت می‌کنید؛ به همین خاطر برخلاف بسیاری از مشاغل بازاری درگیر چک و طلب نخواهید بود و این امر باعث آرامش فکری شما می‌شود. یکی دیگر از مطلوبیت‌های این حرفه تمیز بودن آن است.

محدودیت‌های شغلی

در این شغل به دلیل استفاده از محصولات بهداشتی و شوینده برای شست‌وشوی لباس‌ها احتمال انتقال بیماری بسیار کم است اما به علت استفاده دائمی از مواد شوینده شیمیایی، احتمال بهِ وجود آمدن مسائل پوستی بسیار زیاد است. یکی دیگر از مسائل این حرفه، قیمت پایین خدمات خشک‌شویی است که باقیمت وسایل موردنیاز مانند مواد شوینده و حتی هزینه‌های آب و برق مصرفی همخوانی ندارد. این امر باعث شده است بعضی واحدها به‌جای استفاده از مواد اصلی پر کلراتیلن از مواد مشابه و آب شویی استفاده کنند.

اهمیت شغلی

خدمات خشک‌شویی جزء نیازهای ضروری خانواده‌هاست (به‌خصوص در بعضی ایام مثل عید نوروزی) وهم ازنظر بهداشتی و هم ازلحاظ اقتصادی اهمیت دارد؛ مثلاً کت‌وشلواری که با آب شسته می‌شود، کمتر عمر می‌کند ولی اگر آن را خشک‌شویی کنیم، عمرش دو برابر می‌شود. از طرف دیگر، به دلیل پرمشغله بودن افراد وبه صرفه بودن خدمات خشک‌شویی‌ها مردم از این خدمات بسیار استفاده می‌کنند.

منابعی برای کسب اطلاعات بیشتر

بهترین راه برای کسب اطلاعات دقیق و مفید صحبت کردن با شاغلان این رشته و مراجعه به خشک‌شویی‌هاست. علاوه بر این، می‌توانید به اتحادیه خشک‌شویی خم مراجعه کنید.

 

کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

درباره علیرضا جعفری

علیرضا جعفری
علیرضا جعفری موسس وب سایت کسب و کار شما و مدرس و مشاوره در زمینه راه اندازی و بهبود عملکرد کسب و کار

همچنین بررسی کنید.

شرایط عمومی مناقصات

شرایط عمومی مناقصات

تعاریف در شرایط عمومی مناقصات آشنایی با دنیای واژگان و اصلاحاتی که در دنیای کسب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *