کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

خلبانی

خلبانی

به مدیریت و کنترل هواپیما،بالگرد و هر نوع وسیله پردازی دیگر «خلبانی» می گویند.

خلبانی
خلبانی

خلبان کیست؟

«خلبان »کسی است که وظیفه هدایت یک وسیله پروازی را بر عهده دارد.

ویژگی های خلبان

  • دارای توانایی مدیریت بحران است:خلبان باید بتواند در صورت بروز حادثه در کوتاه ترین زمان با حفظ خونسردی ،جسارت و شجاعت بهترین تصمیم را بگیرد.
  • مسئولیت پذیر باشد:خلبان مسئولیت جان عده زیادی را که داخل هواپیما هستند و هواپیمایی را که میلیون ها دلار ارزش دارد،بر عهده می گیرد .پس باید فرد مسئولیت پذیری باشد.
  • باهوش است:خلبان هر ساله باید در آزمونی که از طرف شرکت های هواپیمایی برگزارمی شود،شرکت کنند تااین اطمینان حاصل شود که از تمام مطلب مورد نیاز آگاهی و اطلاع کامل دارند؛در این صورت است که به آن ها اجازه پرواز داده می شود.

ورود به شغل

رشته خلبانی شامل دو شاخه نظامی و کشوری(یا غیر نظامی)است. این دو شاخه مجزا از یکدیگرند. در این میان ،خلبان نظامی زیر نظر ارتش جمهوری اسلامی ایران و خلبان غیر نظامی زیر نظر سازمان هواپیمایی کشور آموزش داده می شود.برای ورود به این شغل،ابتدا می توانید در هنرستان های هوانوردی تحصیل کنید. برای تحصیل تکمیلی (در مراکز خصوصی که زیر نظر سازمان هواپیمایی کشوری فعالیت می کنند)افراد باید پس از کسب صلاحیت پزشکی ،ابتدا در دوره های نظری شرکت کنند . بعد از گذراندن ساعات پرواز لازم نیز در آزمون سازمان هواپیمایی کشور نمره لازم را به دست آورند تا بتواند گواهی مربوط را دریافت کنند.خلبان مسافر بری باید سه مقطع  I.R.،C.P.L ،P.R.L را بگذارند و دست کم ۱۹۰ساعت پرواز داشته باشند (باید بدانید شهریه طی دوره این ساعت پرواز بسیار بالاست)افراد بعد از گرفتن گواهی نامه باید در آزمون های شرکت های هواپیمایی که به خلبان نیاز دارند،شرکت کنند و درصورت کسب نمره لازم و پذیرفته شدن درآزمون در این شرکت ها مشغول به کار شوند.

تحصیل در ارتش رایگان اما مشکل است و شما پس فارغ التحصیل شدن باید خلبان هواپیمای شکاری یا ترابری ارتش شوید.

دانش آموزان دو گروه آزمایشی ریاضی و تجربی می توانند رشته خلبانی را در کنکور سراسری انتخاب کنند(البته این رشته ممکن است هر سال ارائه نشود.)و در صورت کسب نمره علمی لازم و انتخاب کد رشته خلبانی وارد مرحله معاینه پزشکی،مصاحبه و گزینش شرکت هواپیمایی کشور شوند.

کسی که می خواهد خلبان شود ،باید از نظر جسمانی در حد استاندارد هایی باشد که هواپیمایی کشور تعیین کرده است .در حال حاضر شرایط لازم برای داوطلبان خلبانی عبارت اند از: حداکثر ۲۰سال تمام و حداقل قد ۱۶۵ سانتی متر ،داشتن وزن متعارف و برخورداری از سلامت جسمانی کامل،آن هادر ابتدا آزمایش های متعددی ماننده آزمایش کامل خون ،معاینه قلب ،نوار مغزی،سنجش شنوایی،تشخیص بینایی،کوررنگی و تشخیص عمیق،وسلامتی دندان ها را انجام می دهند. همچنین این افراد نباید نقص عضو داشته باشند. تشخیص صلاحیت پزشکی،روحی و روانی داوطلب خلبانی به عهده پزشکان هوایی است.

از آنجا که کلیه کتاب هایی هوانوردی و درس هایی که در هواپیمایی داده می شوند به زبان انگلیسی است وزبان انگلیسی به عنوان زبان بین المللی هواپیمایی انتخاب شده، تسلط  به این زبان ازضروریات خلبانی است.

داوطلب خلبانی باید از ضریب هوشی خاصی برخوردار باشد. از کلیه داوطلب ها، آزمون های هوش به عمل می آید . در این آزمون ها میزان واکنش، قدرت تجزیه و تحلیل و هوشیاری دواطلبان بررسی و اندازگیری می شوند.

خلبان هایی که در نهایت جذب نیروی هوایی می شوند ،۳۰سال در ارتش جمهوری اسلامی ایران خدمت خواهند کرد.دانشگاه هوایی شهید ستاری با توجه به نیاز نیروی هوایی تعیین می کند که دانشجویان خلبانی در کدام رشته تخصصی آموزشی ببینند؛ یعنی دانشجوی این رشته در تعیین رشته تخصصی خود نقش ندارد ونمی تواند بگوید که می خواهم خلبان جنگی یا آموزشی و یا مسافربری بشوم بلکه این کار به عهده مسئولان دانشگاه است.

دانشجویان این دانشگاه در طول دوره آموزشی به جزء تعطیلات تابستانی، تعطیلات بین دو نیم سال و تعطیلات عمومی،شبانه روزی هستند و کلیه هزینه های آن ها –اعم ازخوراک ،پوشاک،کمک آموزشی و…- بر عهده نیرویی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران است.

پیشرفت شغلی

ارتقای شغلی خلبانان،به میزان پرواز (ساعات پرواز)و شایستگی های ذهنی و عملی آنان بستگی دارد.

فضای شغلی

محیط کار خلبانان کوچک است و پیشرفت فعالیت آن ها در داخل کابین هواپیما انجام می شود.خلبان ها معمولا با  کادر پرواز از جمله کمک خلبان ،مهماندار و مهندس پرواز در ارتباط اند.

وظایف و مسئولیت ها

  • حضوربه موقع در فرودگاه
  • تحویل گرفتن هواپیمای شکاری یا دریافت فهرست تعداد مسافران و نقشه پرواز
  • کنترل سوخت مورد نیاز بر اساس نقشه پرواز
  • حرکت در ارتقاع معین با سرعت معین
  • نشاندن هواپیما
  • دربرخی از هواپیما های شکاری مسئولیت ها بین دو خلبان تقسیم می شود(یکی مسئول هدایت هواپیما و شلیک موشک ها و دیگر مسئول کنترل رادار و انتخاب نوع سلاح است.)

مطلوبیت های شغلی

در همه دنیا شغل خلبانی وجهه اجتماعی بسیار بالایی دارد. این شغل هیجان انگیز ،دارای اعتبار بین المللی زیاد و درآمد زاست.

محدودیت های شغلی

سفرهای پی درپی ،خطرات پرواز،فشار روانی ناشی از مسئولیت حفظ جان مردم ،پرواز های غیر منتظره و دوری از خانواده از جمله مشکلات این شغل است و اگر کسی بدون آگاهی ازآن ها وارد این حرفه شود،بدون شک با مشکل مواجه خواهد شد . پرواز در ساعات مختلف شبانه روز و حتی روزهای تعطیل صورت می گیرد و این خلبان برای حفظ امنیت شغلی خود باید به سلامت جسمی و روانی اش بسیار توجه کند؛ چون در صورت بروز ناراحتی های جسمی یا روحی ،او در آزمایش های پزشکی سالیانه یا شش ماهه مردود می شود ودر این صورت به وی اجازه پرواز نخواهد داد.

اهمیت شغلی

امروزه هواپیماها،بالگرد ها وسایل پرنده در زمینه های نظامی ،ترابری پشتیبانی و موارد دیگر فعالیت می کنند. ما برای به حرکت در آمدن این وسایل پرنده به خلبان هایی ماهر و کار آمد نیاز داریم.

منابعی برای کسب اطلاعات بیشتر

باید بدانید شرایط این شغل با گذشت زمان وبر اساس نیاز کشور تغییر می کند. پس برای کسب اطلاعات بیشتر بهتر است با شاغلان این رشته صحبت کنید. دانشگاه شهید ستاری ،روابط عمومی جمهوری اسلامی ومرکز استخدام هواپیمایی جمهوری اسلامی از جمله مکان هایی هستند که می توانید اطلاعات مورد نیاز خود را با مراجعه به آن ها به دست آورید .وبگاه های مرکز خصوصی آموزشی خلبانی هم اطلاعات خوبی در اختیار شما قرار می دهند.

کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

درباره علیرضا جعفری

علیرضا جعفری
علیرضا جعفری موسس وب سایت کسب و کار شما و مدرس و مشاوره در زمینه راه اندازی و بهبود عملکرد کسب و کار

همچنین بررسی کنید.

شرایط عمومی مناقصات

شرایط عمومی مناقصات

تعاریف در شرایط عمومی مناقصات آشنایی با دنیای واژگان و اصلاحاتی که در دنیای کسب …

یک پیام

  1. من خلبانی رو خیلی دوست دارم اما متاسفانه خیلی سخته که ادام بتونه خلبان بشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *