کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

دادیاری

دادیاری
دادیاری

دادیاری

به داوری در دادگاه بدون اجازه صدور حکم نهایی «دادیاری» می گویند.

دادیار کیست؟

«دادیار» کسی است که در رشته علوم قضایی تحصیل کرده است و در دادگاه پس از کشف جرم ،قرار تعقیب و اقامه دعوا صادر می کند.

ویژگی های دادیار

  • نفوذ ناپذیر است: متهان و شاکیان در بسیاری موارد می خواهند با پرداخت پول به دادیار رای دادسرا را به نفع خود تغییر بدهند اما دادیار ها نمی پذیرند و هیچ چیز، بر رای درست آن ها تاثیر نمی گذارد.
  • انعطاف نا پذیر است: برای قاطعیت در اجرای قانون ، دادیار نباید تحت تاثیر احساساتش باشد . انعطاف نا پذیر بودن از مشخصه های اصلی یک دادیار است.
  • قدرت تجربه و تحلیل بالایی دارد : در امور قضایی گاهی تشخیص درست و غلط سخت است . در این موارد دادیار ها از قدرت تجربه و تحلیل بالای خود بهره زیادی می برند.
  • مدیر و مدبر است: در دست گرفتن کنترل دادگاه و افراد بر عهده دایار است. دادیار مدیریت یک واحد از دادسرا را بر عهده دارد و زمانی همه چیز در جای خود قرار می گیرد که او مدیری خوب وباهوش باشد.
  • با حوصله است : دادسرا ها پذیرای افراد آسیب دیده و مجرمان خطر ناک اند. اغلب بین متهمان و شاکیان دعوا ها زد و خورد های زیادی پیش می آید . دادیار هر روز شاهد این گونه رفتار هاست و آن ها را به عنوان جزئی از کار خود پذیرفته است.

ورود به شغل

با دریافت مدرک کارشناسی حقوق ، علوم سیاسی ، فقه و مبانی حقوق اسلامی می توانید در آزمون قضاوت که توسط دادگستری کل کشور بر گزار می شود، شرکت کنید. طلاب حوزه علمیه نیز با توجه به شرایط مندرج در قانون حوزه اجازه شرکت در این آزمون را دارند. هنگامی که در پذیرفته شدید، با توجه به استان یا حوزه قضاوتی که در آزمون آن شرکت کرده اید ، یک تا دوسال دوره آموزشی را خواهید گذراند(البته در این مدت شما دادیار محسوب می شوید ). از آن پس، تحت نظر دادستان  هر استان در شعبه های دادیاری کیفری مشغول به کار خواهید شد.

دادیارها با عنوان های دادیار تحقیق ، دادیار اظهار نظر ، دادیار  اجرای احکام  ونماینده دادستان  در دادگاه تقسیم بندی می شوند. شما می توانید تحصیلات خود را در مقطع کارشناسی ارشد ودکترا در شاخه های حقوق خصوصی ، حقوق بین الملل ، حقوق تجارت بین الملل ، حقوق جزا و جرم شناسی  و حقوق زن و خانواده ادامه  بدهید فراموش نکنید که از لحاظ فقهی ، دادیار باید مرد ،بینا، عادل، حلال زاده و شعیه باشد و فقیر و سفیه نباشد.

پیشرفت شغلی

دادیار هر ساله ترفیع می گیرند. بدین معنا که هنگام شروع کار بنا به استان و محل خدمت رتبه سه یا پنج دارند اما می توانند تا رتبه دوازدهم پیشرفت کنند و در نهایت ، قاضی شوند . در ان صورت آن ها اجازه  صدور حکم نهایی پرونده ها را پیدا می کنند.

فضایی شغلی

دادیار ها در یک دفتر همراه با یک یا چند منشی کار می کنند. هر دادسرا شامل بخش هایی است که به آن ها «دادیاری» گفته می شود. دادیاری های بنابر نوع جرم طبقه بندی می شوند و عنوان دادیاری اول دوم و… می گیرند . هر کدام از این دادیاری ها زیر نظر یک دادیار داره می شود . دادیار ها تحت نظر دادستان کار می کنند و با متهمان ،شاکیان، دیگر دادیار ها، ماموران پلیس و قاضیان در ارتباط اند.

وظایف و مسئولیت ها

دادیار ها به طور کلی سه وظیفه دارند:

  • کشف جرم و دلایل وقوع آن
  • قرار تعقیب واقامه دعوا
  • اقامه دعوا از جنبه حق الله ؛باید بدانید که هر جرم دو جنبه دارد: جنبه حق الناس وجنبه حق الله . برای مثال ، وقتی کسی مرتکب قتل شود، در صورتی که خانواده مقتول رضایت دهند، دادیار باید جرم قاتل را از نظر فقهی و حق الله نیز بررسی کند. و فراموش نکند که قاتل از این جنبه همچنان مجرم است. پس از آن موظف است اسناد و مدارک را به مرجع بالاتر ارائه دهد.تا در نهایت قاضی حکم را اعلام کند.

مطلوبیت های شغلی

دادیار ها حقوقی مناسبی دریافت می کنند و امکاناتی چون خانه سازمانی و وام های خاص به آن ها تعلق می گیرد همان طور که گفته شده ،آن ها در طول زندگی حرفه ای خود به طور مرتب ترفیع می گیرند که این امکان در اکثر شغل ها وجود ندارد فراموش نکنید که این مقدار مزایای مالی به این دلیل به دادیاران داده می شود که متهمان و مجرمان نتوانند با پیشنهاد پول آن هارا وسوسه کنند و بر تصمیمشان تاثیر بگذراند.

محدودیت های شغلی

دادیارها و قضاوت در صورت اشتباه در قضاوت دچار انفصال یا تنزل شغلی می شوند و تمام زندگی شان مورد بررسی قرار می گیرد.

اهمیت شغلی

در هر جامعه ای تخلفاتی صورت می گیرد و افراد مرتکب جرم می شوند . پس همواره کسانی باید باشند که حق را از نا حق و درست را از غلط تشخیص دهند و نگذارند حق کسی پایمال شود . پیش از این، فقط دادگاه ها وجود داشتند اما چند سالی است که دادسراها هم به وجود آمده اند تا فقط مجرمان واقعی در دادگاه ها در مقابل قاضیان حاضر شوند . دادیار ها به کشف و بررسی جرم می پردازند و بسیاری از مسائل را پیش از دادگاه حل و فصل می کنند . آن ها آموخته اند که چگونه درست را از نادرست تشخیص دهند.

منابعی برای کسب اطلاعات بیشتر

شما با مراجعه به وبگاه دادگستری استان تهران به نشانی www.tehranjudiciary.ir و نیز رفتن به دادسراها و دادگاه ها و صحبت کردن با متخصصان این رشته می توانید اطلاعات مفیدی درباره آن به دست آورید.

کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

درباره علیرضا جعفری

علیرضا جعفری
علیرضا جعفری موسس وب سایت کسب و کار شما و مدرس و مشاوره در زمینه راه اندازی و بهبود عملکرد کسب و کار

همچنین بررسی کنید.

شرایط عمومی مناقصات

شرایط عمومی مناقصات

تعاریف در شرایط عمومی مناقصات آشنایی با دنیای واژگان و اصلاحاتی که در دنیای کسب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *