کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

دندان‌پزشکی

دندان‌پزشکی

به تشخیص و درمان بیماری‌های دهان و دندان، که منجر به تضمین سلامت جسم و روح و زیبایی افراد یک جامعه می‌شود، «دندان‌پزشکی» می‌گویند.

دندان‌پزشک کیست؟

«دندان‌پزشک» کسی است که علاوه بر تشخیص ودرمان بیماری‌های دهان دندان، بررسی و پیشنهاد راه‌های پیشگیری، از بروز ناراحتی‌های مربوط به آن‌ها جلوگیری می‌کند و می‌کوشد سطح بهداشت دهان و دندان را در جامعه بالا ببرد.

ویژگی‌های دندان‌پزشک

 • تمرکز و دقت خوبی دارد: کاربر روی دندان، کار بسیار ظریف و حساسی است و مانند سایر مشاغل لازم است دندان‌پزشک از تمرکز و دقت بالای برخوردار باشد.
 • روابط عمومی بالای دارد: ازنظر اخلاقی و عاطفی دندان‌پزشک باید توانایی برقراری ارتباط با بیماران را داشته باشد و بتواند آن‌ها را درک کند. داشتن روابط عمومی خوب به این افراد بسیار کمک می‌کند.
 • صبور و پرحوصله است: دندان‌پزشک به دلیل حساسیت شغل خود، باید فرد باحوصله باشد؛ زیرا ممکن است افرادی که از کشیدن دندان با عمل جراحی لثه وحشت دارند. (به‌ویژه کودکان)، به او مراجعه کنند. پس او باید با نهایت آرامش و حوصله با آن‌ها مدارا کند تا آمادگی لازم برای این کارها را پیدا کند.

ورود به شغل

شما برای ورود به این شغل، باید مدرک دکترای عمومی دندان‌پزشکی را دریافت کنید. ابتدا باید دوره علوم پایه را طی دو سال بگذارنید. در این دوره درس‌های عمومی، علوم پایه و برخی درس‌های اختصاصی به‌صورت نظری، علمی و نظری عملی در کلاس یا آموزشگاه ارائه می‌شوند. بعدازآن دوره تخصصی شما به مدت چهار سال شروع می‌شود. درس‌های به‌صورت نظری، عملی ونظری-علمی در کلاس، آزمایشگاه، کلینیک‌های دندان‌پزشکی، بخش‌های بیمارستانی و مراکز بهداشتی ارائه می‌شوند. یادتان باشد که شرط دریافت مدرک، گذراندن کلیه واحدهای درسی و دفاع از رساله است. بعدازآن می‌توانید در دوره تخصص دندان‌پزشکی شرکت کنید. برای تحصیل در این دوره، شما یکی از شاخه‌های ارتدنسی و جراحی لثه و فک، درمان ریشه دندان، پروتزهای پزشکی ترمیمی و زیبا، پزشکی کودکان و…. را انتخاب می‌کنید. بعدازآن نیز در صورت تمایل می‌توانید تحصیلاتتان را دوره فوق دکترا ادامه دهید.

پیشرفت شغلی

برای پیشرفت در این شغل باید دائماً به دنبال یادگیری روش‌ها و فنون جدید باشید و در کنگره‌های و سمینارهایی که در داخل و خارج کشور برگزار می‌شود، شرکت کنید. به‌روز بودن اطلاعات باعث آشنایی شما با ابزارها و تکنیک‌های جدید می‌شود. شما اگر نخواهید در بیمارستان‌ها و کلینیک‌ها کارکنید، می‌توانید مطب شخصی داشته باشید، اما برای این کار به سرمایه اولیه احتیاج دارید. همچنین لازم است دوره طرح خود را بگذرانید تا ضمن کسب امتیاز (امتیاز لازم برای احداث مطب در شهر مختلف متفاوت است) مهارت‌های لازم برای احداث مطب به‌صورت مجزا را نیز کسب کنید. سپس با توجه به استانداردهای موردقبول وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مکان مناسب را به‌عنوان مطب در نظر بگیرید و مجوز و پروانه تأسیس آن را هم از معاونت سلامت (درمان) دانشگاه علوم پزشکی دریافت کنید.

فضای شغلی

محیط کار دندان‌پزشک باید سرپوشیده، منظم و آرام و نیز بهداشتی و عاری از میکروب (استریل) باشد. در غیر این صورت، وسایل کار او می‌توانند ناقابل بیماری‌ها باشند. امکانات برق و آب مطب دندان‌پزشک هم بسیار مهم است. دندان‌پزشک بیشتر با تکنسین‌های پروتز دندان، پرستاران دندان‌پزشکی، فروشندگان لوازم دندان‌پزشکی و داروخانه‌ها در ارتباط است. هنگام خرابی دستگاه‌ها نیز با مهندسان پزشکی سروکار پیدا می‌کند.

وظایف و مسئولیت‌ها

 • کشیدن دندان‌های پوسیده
 • پر کردن دندان
 • عصبی کشی دندان
 • ساخت دندان‌های منصوعی
 • جرم‌گیری
 • جراحی لثه
 • کاشت دندان
 • تشخیص بیماری‌های دهان دندان

مطلوبیت‌های شغلی

دندان‌پزشک‌ها از وجهه اجتماعی خوبی برخوردارند. آن‌ها همواره این امکان را دارند که با شرکت در سمینارها داخلی و خارجی اطلاعات خود را به‌روز کنند.

محدودیت شغلی

دندان‌پزشکان تا زمانی می‌توانند به فعالیت ادامه دهند که دستانی توانمند برای تراش و بازسازی دندان داشته باشند. اگر دست‌های آن‌ها در اثر هر سانحه‌ای آسیب جدی ببیند، شغلشان در معرض خطر قرار می‌گیرد. کمردرد و پادرد از دیگری آسیب‌های این شغل هستند. ضمن اینکه دندان‌پزشک با بیماران در ارتباط مستقیم است. احتمال دارد بیماری‌های عفونی مختلف مثل «هپاتیت» یا «ایدز» را از بیماران خود بگیرد. همچنین به دلیل بالا رفتن سطح سلامت دهان و دندان، امروزه به دندان‌پزشکان کمتری در شهرهای بزرگ احتیاج است.

اهمیت شغلی

علائم بسیاری از بیماری‌ها از طریق دهان و دندان نمود پیدا می‌کند و دندان‌پزشکان قادر به شناسایی آن‌ها هستند. همین نکته و تأثیر مهم بهداشت دهان و دندان بر سلامت کل بدن، اهمیت این شغل را آشکار می‌کند.

منابعی برای کسب اطلاعات بیشتر

مجلات دندان‌پزشکی هم حاوی اطلاعات خوبی هستند، هم تصاویر جالبی دارند. اما اگر جواب سؤال‌هایتان را در آن پیدا نکردید، به دندان‌پزشکان یا استادان و دانشجویان این رشته مراجعه کنید. وبگاه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با نشانی زیر هم می‌تواند اطلاعاتی تخصصی در این زمینه در اختیارتان بگذارد:www.iranhealers.com/dentist

کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

درباره علیرضا جعفری

علیرضا جعفری
علیرضا جعفری موسس وب سایت کسب و کار شما و مدرس و مشاوره در زمینه راه اندازی و بهبود عملکرد کسب و کار

همچنین بررسی کنید.

شرایط عمومی مناقصات

شرایط عمومی مناقصات

تعاریف در شرایط عمومی مناقصات آشنایی با دنیای واژگان و اصلاحاتی که در دنیای کسب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *