کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

روحانی کیست؟

روحانی

روحانیت مقامی معنوی است که یک فرد –طلبه-با زحمت و کوشش فراوان به آن می رسد و توانایی پیدا می کند که دانسته های خود را بدون هیچ گونه چشم داشتی در اختیار دیگران قرار دهد و آن ها را با اصول اعتقادی،احکام و اخلاق  اسلامی آشنا سازد.

روحانی
روحانی

روحانی کیست؟

فردی است که بر اساس شناخت از قرآن کریم و سخنان پیامبر اسلام و امامان معصوم(علیهم السلام) مردم را با معارف دینی آشنا می کند. همچنین احکامی را که در زندگی شخصی و اجتماعی خویش به آن نیاز دارند،برایشان توضیح می دهد.

ویژگی های روحانی

  • به علم علاقه دارد:از ابتدای ورود به حوزه علمیه تا پایان عمر از مطالعه و علم آموزی فاصله نمی گیرد و می کوشد معارف دینی را خیلی خوب یاد بگیرد.
  • خوش بر خورد و خوش روست: روحانی باید خوش برخورد باشد و به حرف مردم گوش کند و در حد توان خود به پرسش های آن ها پاسخ بدهد. برقراری ارتباط اجتماعی خوب وعاطفی با مردم در این شغل بسیار مهم است.
  • صبور وبردبار است: شاید بتوان گفت این ویژگی برای هیچ شغلی به اندازه این شغل اهمیت ندارد. روحانی با صبر و بردباری خویش ،فضایی را فراهم می کند که مراجعه کنندگان ،با آرامش کامل حرف دلشان را به او بزنند و بعد او با دلسوزی و مهربانی راهنمایی شان کند.
  • خوب سخن می گوید وسخن خوب می گوید:روحانی باید بهترین و عالی ترین نکات را بیان کند. و همچنین خیلی زیبا و جذاب سخن می گوید تا سخنانش بر دل مردم بنشیند.
  • انسان دوست است و به انسان ها احترام می گذارد: روحانی باید انسان ها را دوست داشته باشد وبا دلسوزی فروان آن ها را هدایت و راهنمایی کند.
  • ساده زیست است:روحانی باید زندگی اش ساده باشد تا هم وقت بیشتری به مطالعه اختصاص دهد وهم مردم محروم و ساده راحت تر با او ارتباط بر قرار کنند.

ورود به شغل

امتحان ورودی:برای ورود به حوزه علمیه مانند دانشگاه باید امتحان داد. گروهی با مدرک سوم راهنمایی و گروهی با دیپلم ،امتحان ورودی  می دهند وبعد از قبولی در امتحان با آن ها مصاحبه می شود.

مصاحبه :هدف از مصاحبه این است که تشخیص دهند آیا داوطلبان علاقه وشایستگی این شغل مهم و معنوی را دارند یا نه

ثبت نام در مدرسه علمیه :بعد از موفقیت در مصاحبه ،فرد وارد حوزه علمیه می شود و او را به یکی از مدرسه های علمیه می فرستند تا ثبت نام کند و از این زمان به او «طلبه» می گویند.

حجره:در مدرسه های علمیه،غیر از کلاس درس ،حجره نیزه هست. حجره همان اتاقی است که به دو یا سه نفر واگذار می شود تا در آن ساکن شوند. کسانی که از شهرستان دیگری می آیند و از خانواده خویش جدا شده اند در حجره زندگی می کنند و کسانی که در شهرستان محل سکونت خود درس می خوانند،اختیار دارند که در حجره زندگی کند یا شب ها به خانه شان بروند. بعضی ها با اینکه در شهر خودشان درس می خوانند، شب ها در حجره مدرسه می مانند تا در فضایی آرام و علمی،بهتر درس بخوانند.

شهریه:پول مختصری است که هر ماه به طلبه داده می شود تا با آن بخش هایی از نیاز هایش را بر طرف کند.

مراحل آموزش: اولین طلبگی«مقدمات»است. بعد از آن،مرحله«سطح»است و مرحله آخر«خارج » نامیده می  شود.در دوره مقدمات،مهم ترین درسی که طلبه ها می خوانند،«ادبیات عرب»است که پنج علم را شامل می شود:علم صرف،نحو،لغت،معنی وبیان، ادبیات عرب بسیار مهم است؛ زیرا قرآن،نهج البلاغه و متون دینی ما به زبان عربی اند. علاوه بر ادبیات عرب،آن ها علم «منطق» نیز آشنا می شوند. این علم شیوه فکر کردن صحیح را می آموزد.

در مرحله سطح،تفسیر قرآن،تاریخ«علم فقه و اصول»و«کلام و فلسفه»آموزش داده می شوند و در مرحله خارج، همین دروس را در سطح گسترده تر و عمیق تری به طلبه ها آموزش می دهند.

فضای شغلی

فضای شغلی کار روحانی شبیه دیگر شغل ها نیست. روحانی باید بتواند در هر مکان و هر زمان وظیفه اش را انجام دهد. روحانیت مقامی معنوی است و روحانی بدون هیچ چشم داشتی حاضر است دانسته های خود را در اختیار مردم بگذارد و آن ها را با احکام و دستورات اسلام آشنا کند.گروهی از روحانیون بعد از شناخت معارف اسلام، امام جماعت می شوند و در مساجد و جاهای دیگر نماز می خوانند. در ماه مبارک رمضان،ماه محرم و بعضی از زمان ها دیگر نیز به جاهای دور ونزدیک سفر می کنند و به تبلیغ دین اسلام می پردازند. گروهی نیز از طریق صدا و سیما و نشریات مردم را ارشاد می کنند. همه آن ها احکام،معارف و اخلاق اسلامی و تاریخ زندگی پیامبر و اهل بیت(علیهم السلام)را به مردم می شناسانند. گروهی دیگر بیشتر وقتشان را به مطالعه و پژوهش اختصاص می دهند و درحوزه علمیه یا مراکز دیگر تدریس می کنند. بعضی از آن ها نیز به بالا ترین  درجه علم دینی-که اجتهاد است-می رسند. گروه دیگری از روحانیون در مراکز اداری و فرهنگی کارهای  متنوعی مانند قضاوت ،وکالت،برنامه ریزی فرهنگی و مشاوره تربیتی انجام می دهند و گروهی به کار نویسندگی می پردازند.

وظایف و مسئولیت ها

مهم ترین وظیفه روحانی تبلیغ و تبیین دین و دفاع ازآن است. یعنی او هم باید بتواند مفاهیم دینی را به خوبی توضیح دهد و هم در جایی که دشمنان خدا به دین آسیب می زنند، ازآن دفاع کند.

مطلوبیت های شغلی

روحانی با امور معنوی سر وکار دارد. او با پژوهش در قرآن و زندگی پیامبر و بزرگان دین ،با ریشه های اصیل دین آشنا می شود و به راحتی می تواند مفاهیم دین را درک کند.

محدودیت های شغلی

مردم روحانی را در لباس پیامبر و بزرگان دین می بینند؛ برای همین او باید مراقب باشد که بعضی از کارهایی را که انجام دادن آن ها بر خلاف انتظار مردم است، انجام ندهد. لباس روحانی و شیوه زندگی او باید ساده و بی پیرایه باشد؛ به گونه ای که مردم او را از خود بدانند.

اهمیت شغلی

در اصل نمی توان گفت که روحانیت شغلی مثل دیگر شغل هاست روحانیت مقامی معنوی است که مردم را با دستورات خدا آشنا می سازد و از سعادت دنیودی و اخروی را به آن ها یاد آوری می کند.

منابعی برای کسب اطلاعات بیشتر

شما با مراجعه به روحانیون مساجد زندگی خود،مراجعه به حوزه علمیه وبگاه www.tebyan.nat می توانید اطلاعات بیشتری درباره این شغل به دست آورید.

 

کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

درباره علیرضا جعفری

علیرضا جعفری
علیرضا جعفری موسس وب سایت کسب و کار شما و مدرس و مشاوره در زمینه راه اندازی و بهبود عملکرد کسب و کار

همچنین بررسی کنید.

شرایط عمومی مناقصات

شرایط عمومی مناقصات

تعاریف در شرایط عمومی مناقصات آشنایی با دنیای واژگان و اصلاحاتی که در دنیای کسب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *