کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

طراح گرافیک کیست؟

طراحی گرافیک

طراحی گرافیگ
طراحی گرافیک

به انتقال پیام از طریق تصویر که در قالب اعلان های دیوار(پوستر)،تابلو های بزرگ تبلیغاتی (بیلبورد)،انواع علائم راهنمایی و رانندگی(پیکنوگرام)،انواع نشانه ها(آرم)،تصویرها،پویانمایی(انیمیشن)،تبلیغات تلویزیونی،صفحه آرایی نشریات و…. صورت می گیرد،«طراحی گرافیک» می گویند.

طراح گرافیک کیست؟

«طراح گرافیک»یا«گرافیست»هنرمندی است که پس از به دست آوردن اطلاعات درباره موضوع مورد سفارش،با به کار گیری خلاقیت و ابتکار به خلق ایده ای بصری برای انتقال یک پیام مشخص می پردازد.

ویژگی های طراح گرافیک

 •   خلاق و مبتکر است:طراح گرافیک باید متناسب با موضوع به خلق ایده ای جدید و جذاب بپردازد که هم مورد پسند کار فرما باشد و هم عموم مردم با آن ارتباط برقرار کنند.
 •  تاریخ هنر ایران و جهان را می شناسد:تمام هنرمندان علاوه بر اینکه در زمینه تخصصی خود آموزش های علمی دیده اند،به صورت نظری نیز با این مقوله آشنا هستند.طراحان گرافیک هم از این دسته اند.
 • منعطف است:او باید طبق میل سفارش دهنده های مختلف- که سلیقه های فرهنگی و هنری گوناگونی دارند-کارکند بنابراین،انعطاف پذیری از ویژگی های شخصیتی اوست.
 •   قدرت تجربه و تحلیل بالایی دارد:طرح گرافیک شرایط فرهنگی و اجتماعی را می شناسدو بر اساس تفکرات موجود به خلق نماد ها می پردازد.
 •  توانایی کسب اطلاعات لازم درباره هر موضوعی را دارد:به دلیل تنوع سفارشات،طرح گرافیک باید بتواند در کوتاه ترین زمان اطلاعات مورد نیاز برای هر سفارشی را به روش های مختلف(مطالعه،مراجعه به اینترنت،مصاحبه و …..)به دست آورید.

ورود به شغل

این رشته در ایران از هنرستان تا دوره کارشناسی ارشد آموزش داده می شود اما افراد برای کسب مدرک دکترای آن باید به خارج از کشور سفر کنند. از جمله مهارت های لازم برای ورود به این شغل،آشنایی با فنون طراحی،نقاشی،عکاسی تصویر سازی و استفاده از نرم افزار های طراحی برای تولیدتصاویر است.برخی از افراد بدون داشتن مدرک تحصیلی و تنها با تسلط بر مهارت های هنری و نرم افزاری و نیز قدرت تخیل بالا وارد این حرفه می شوند.

پیشرفت شغلی

در طراحی گرافیک،هر نمونه کار طراح(گرافیست)به نوعی تبلیغ کار او نیز به شمار می آید.طراحی که برای یک شرکت گرافیکی کار می کند،با عملکرد خوب و تبلیغ نمونه کارهای خود می تواند کم کم به یک مدیر خلاق یا ناظر و سرپرست طراحان دیگر تبدیل می شود. به دست آوردن مهارت و تجربه بیشتر می تواند  شما را به یک گرافیست حرفه ای تبدیل کند؛تا آنجا که بتوانید برای خود یک شرکت تبلیغاتی داشته باشید و به طور مستقل کار کنید.فراموش نکنید که موفقیت،بیشتر به معیارهایی نظیر شناخته شدن در بازار کار،میزان کارایی و ابتکار شما بستگی دارد.

فضای شغلی

طراحان گرافیک برای کار کردن الزامی به حضور در یک مکان جغرافیایی خاص ندارند.برخی از آن ها کار تمام وقت و مطمئن در شرکت های دولتی را انتخاب می کنند که فضا و ساعت کاری مشخص دارد و بعضی در موسسه های خصوصی کار می کنندکه شرایط آن شاید کمی متفاوت باشد.برخی دیگر نیز به طور مستقل برای خود کار می کنند. این دسته ممکن است به طور دائم مشتری نداشته باشند.گرافیست ها اصولا با مشتریان خود (حقوقی یا حقیقی)به طور رو در رو مذاکره می کنند.و نیاز های آنان را جویا می شوند.

وظایف و مسئولیت ها

وظایف و مسئولیت های طراح گرافیک با توجه به محل اشتغال و محیط کارش متفاوت است اما وظایف کلی او عبارت اند از:

 • انجام دادن کلیه سفارش های تبلیغاتی در زمینه های مختلف تجاری،صنعتی،فرهنگی و…..
 •  تهیه انواع طرح برای معرفی و ارائه یک موضوع
 •  طراحی و تصویر گذاری متون ادبی،سیاسی،اجتماعی و مانند آن
 •  طراحی و صفحه آرایی کتاب،مجله و روزنامه
 •  تهیه بروشور و دفترچه راهنما برای معرفی کالاها
 •  طراحی بسته بندی انواع کالا
 •  طراحی پارچه
 • طراحی وبگاه ها بازی های ویدئویی
 •  طراحی نشانه(آرم)

مطلوبیت های شغلی

طراحی گرافیک از جمله مشاغلی است که می توان آن رادر خانه هم انجام داد؛به همین دلیل،بسیاری از خانم ها جذب این رشته می شوندونکته دیگر این است که امروزه آموزش و تبلیغات غیر مستقیم یکی از ابزار موفقیت دولت ها،کارخانه ها،موسسات و …. است و بنابراین،تمام بخش های سیاسی ،اقتصادی،اجتماعی و فرهنگی به جذب نیرو هایی در این زمینه می پردازند.

محدویت های شغلی

طراح گرافیک استقلال کامل هنری ندارد و اغلب باید مطابق میل سفارش دهنده عمل کند.گران بودن بعضی از وسایل و ابزار های لازم برای این شغل نیز، از دیگر محدودیت های این شغل است.

اهمیت شغلی

ما با تصاویر احاطه شده ایم.نگاهی به در دیوار شهر،برنامه های تلویزیونی،تبلیغات و …. بیندازید؛ ابداعات، اختراعات، امکانات، اخبار و نکات آموزشی اغلب با تصاویر به ما منتقل می شوند.این تصاویر باید جذاب باشند و بتوانیدنکاتی را به ما انتقال دهند. بنابراین،به افرادی احتیاج است که علم و هنر این کار را داشته باشند. حال بیابید و این تصاویر را از زندگی تان پاک کنید؛ خواهید دید که بسیاری چیزها مفهوم خود را ازدست می دهند. اینجاست که ضرورت وجود طراح گرافیک را حس می کنیم.

منابعی برای کسب اطلاعات بیشتر

اگر به هنرستان،موسسات آموزش هنر یا دانشگاه ها مراجعه کنید،می توانید با هنر جویان یا شاغلان این رشته به گفت گو بپردازید. شرکت های تبلیغاتی نیز می توانند اطلاعات جامعی درباره این شغل در اختیار شما بگذارند.

ندا محمدی

کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

درباره علیرضا جعفری

علیرضا جعفری
علیرضا جعفری موسس وب سایت کسب و کار شما و مدرس و مشاوره در زمینه راه اندازی و بهبود عملکرد کسب و کار

همچنین بررسی کنید.

استراتژی

دانلود فایل پی دی اف استراتژی

دانلود فایل استراتژی   http://dl.kasbokareshoma.com/pdf/فصل ۱.pdf http://dl.kasbokareshoma.com/pdf/فصل دوم.pdf http://dl.kasbokareshoma.com/pdf/فصل سوم.pdf  

۲ پیام ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *