کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

ویژگی های طلا سازی

طلا سازی

به طراحی و ساخت انواع زیورآلات از فلزات قیمتی چون طلا و پلاتین«طلا سازی»می گویند.

طلا سازی
طلا سازی

طلا ساز کیست؟

«طلا ساز»کسی است. که پس از ذوب فلزات قیمتی،آن ها را شکل می دهد.و به فرم های مختلف در می آورد.

ویژگی های طلا ساز

  • خلاق و نو آور است:مشتریان در هنگام خرید طلا به زیبای و ظرافت آن دقت می کنند.بنابراین،همواره طلا سازانی موفق اند.که برای ایجاد جذابیت در محصولشان تلاش می کنند.
  • با حوصله و متمرکز است:این کار به دلیل ظرافت بسیاری بالایی دارد،حوصله زیادی می خواهد ؛بنابراین طلا سازان باید بتوانند روی کاری که انجام می دهند،خوب تمرکز کنند.
  •   ریزبین با دقت است:این شغل در تقسیم بندی سازمان فنی و حرفه ای کشور جزء صنایع دستی به حساب می آید؛بنایراین اگر فردی دقیقی هستید،می توانید به این شغل فکر کنید.

ورود به شغل

اگر می خواهید تحصیلات مرتبط با این شغل داشته باشید،می توانید در هنرستان و در شاخه کار دانش،رشته«طلا و جواهرسازی »را انتخاب کنید.سازمان فنی و حرفه ای و بعضی از موسسات آزاد هم این رشته را آموزش می دهند و در پایان هر دوره هم به کسانی که آن را بگذرانده اند،گواهی داده می شود. از جمله این دروه تعمیرات،مخراج کاری،جواهر سازی و آب کاری است. طلا سازی جزء مشاغل مهارتی است؛به این معنی که برای اشتغال درآن حتما باید دوره شاگردی را بگذرانید و مهارت های لازم را بیاموزید.

پیشرفت شغلی

وقتی به نکات فنی طلا سازی آشنا شدید،چیره دستی لازم را به دست آورید و توانستید طرح هایی جدید ابداع کنید،سفارش های بیشتری می گیرد و در شغلتان می گیرید و در شغلتان پیشرفت می کنید. در ضمن می توانید  خودتان کارگاه تولیدی راه اندازی کنید.در ضمن می توانید خودتان کارگاه تولیدی را اندازی کنید.که البته این کار به سرمایه نیاز دارد.

فضای شغلی

کارگاه و کارخانه های طلا سازی محل اصلی کار طلاسازان هستند؛البته این به گستردگی کار بستگی دارد.شما حتی می توانید در فضای یک مغازه کوچک اقدام به طلاسازی کنید.مانند بسیاری از مشاغل بازاری،فضای شغلی موروثی بر این شغل حاکم است. ارتباط شغلی طلاسازان بیشتر با همکار خودشان است.

وظایف و مسئولیت ها

  • حرارت دادن طلای خام در کاسه ای گچی به نام «بوته»و آب کردن طلا (این فرایند گاهی در کوره های ذوب و گاهی به وسیله  اکسیژن و گاز صورت می گیرد.)
  •  تلفیق طلای آب شده با مس و نقره؛بسته به اینکه بخواهد طلای زرد بسازد یا سفید.
  •  تبدیل این مایع به مفتول در صفحه ای به نام «ریژه»
  •  قرار دادن  مفتول ها در دستگاه «نورد»(نورد به معنای نازک کردن است. این دستگاه مفتول ها را به شکل مکعب مربع،نیم دایره،و تخت در می آورد)با ریخته گری طلا برای ساختن بعضی دیگر از انواع زیورآلات
  • برش کاری،سوهان کاری و سمباده کاری طلا
  • جلا دادن طلا برای از بین بردن خش های ریز  به وسیله دستگاه پرداخت
  • آب کاری برای جلوه دادن به طلا

مطلوبیت های شغلی

کالاهای تولید شغل کاردست هستند وبه عنوان صنایع دستی ارزش بسیاری بالایی دارند. طلاسازان از کارشان لذت می برند؛ به ویژه وقتی به سر انجام می رسد و آن ها محصول تلاش خود را می بینند.

محدودیت های شغلی

تنفس گاز متصاعد شده از عنصر کادمیوم_ که در لحیم کاری ازآن استفاده می شود_برای سلامتی خطرناک است.در دستگاه جلا از برس هایی استفاده می شود که کرک ها ممکن است باعث مشکلاتی تنفسی شوند.

به دلیل اینکه ساخت زینت آلات ظریف کاری های زیاد دارد، در دراز مدت برای طلاسازان  مشکل بینایی به وجود می آورد. این موارد را می توان از سختی ها و محدودیت های این شغل به حساب آورد.

اهمیت شغلی

زیبابی همواره مورد توجه انسان بوده است و شاید به همین دلیل باشد که افراد از زیورآلات استفاده می کنند. طلا سازی از جمله مشاغلی است که به زیبای پاسخ می دهد. از طرفی، ساخت و تولید طلا و جواهر که در گذشت با روش های ابتدایی صورت  می گرفت.امروزه در دنیای درحال پیشرفت است. و به کمک فناوری گام های بزرگی به جلو برداشته است. ما هم که در کشوری در حال توسعه زندگی می کنیم،ضروری است.که در این زمینه پیشرفت کنیم وبه روز باشیم.

منابعی برای کسب اطلاعات بیشتر

وبگاه مرجع تخصصی طلا و جواهر ایران  www.zar.ir اطلاعات به روز در مورد طلاسازی را در اختیارتان می گذارد.

طلا سازی
طلا سازی

 

کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

درباره علیرضا جعفری

علیرضا جعفری
علیرضا جعفری موسس وب سایت کسب و کار شما و مدرس و مشاوره در زمینه راه اندازی و بهبود عملکرد کسب و کار

همچنین بررسی کنید.

گفتار درمانگر کیست؟

به ارزیابی، تشخیص و درمان انواع اختلالات گفتاری و زبانی«گفتار درمانی» می گویند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *