کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

طلا فروش کیست؟

طلا فروش

طلا فروش
طلا فروشی

به خرید و فروش طلا،سکه و جواهر«طلا فروش»می گویند.

طلا فروش کیست؟

«طلا فروش»کسی است که به شناخت طلا و قیمت گذاری آن مسلط است.

ویژگی های طلا فروش

  •   با دقت است:به دلیل قیمت بالا طلا بایددر صدخطای طلافروش در محاسبه وزن و قیمت صفر باشد
  • قدرت تحلیل و هوش بالایی دارد:طلا فروش باید در هر لحظه با توجه به تغییرات به وجود آمده بتواند شرایط بازار را پیش بینی کند.
  •  امین معتمد مردم است:به دلیل نوسانات بازار طلا،گران فروشی و کم فروشی از آسیب های این شغل است.اگر می خواهید در این شغل اعتبار کسب کنید،باید مورد اعتماد مردم باشید.
  •  باصبر و تحمل کنید:گاهی لازم است طلا فروش هم زمان به چند مشتری رسیدگی کند وبه در خواست های همه آن ها پاسخ دهد.پس باید بتواند آرامش خود را حفظ کند و این مستلزم صبر و تحمل بسیار است.
  • گشاده رو و خوش بر خورد است:راز موفقیت همه کسانی که با مردم در ارتباط مستقیم اند،خوش خلقی و برخورد مناسب است.

ورود به شغل

فردی که می خواهد طلا فروش شود، باید حتما مدتی را به عنوان شاگرد در یک مغازه طلا فروشی بگذارند تا با اصول اولیه این کار آشنا شود.طلا فروشان تحصیلات خاصی برای فعالیت در این شغل لازم ندارند. با این حال،تحصیلات بالاتر برای صاحبان این شغل امتیاز محسوب می شود؛زیرا طلا فروشان تحصیل کرده می توانند تجزیه و تحلیل بهتری از وضع بازار در داخل و خارج از کشور داشته باشند.این شغل نیازمند سرمایه اولیه برای خرید طلا و اجاره یا خرید مغازه است.

پیشرفت شغلی گذراندن دوره های آموزشی تخصصی مانند جواهر شناسی،تاثیر سنگ ها بر درمان بیماری ها یا تعمیرات طلا و نیز دوره های بازاریابی و فروش به موفقیت بیشتر فرد کمک می کند.هر چه طلا فروش مهارتش بیشتر می شود و تجربه و اعتبار بیشتری کسب می کند، در شغلش جایگاه بهتری به دست می آورد.

فضای شغلی

در صورت انتخاب شغل طلا فروشی،یک مغازه مرتب،شیک و امن محل کار شماست.دیوار ها باید بتن ریزی شده و شیشه ها ضد گلوله  باشند.همچنین،مغازه باید مجهز به سیستم دزدگیر و دوربین های مداربسته باشد وبا بسته شدن در ورودی ترجیحا توسط فروشنده کنترل شود.طلافروشان با بِنکداران(عمده فروش ها)،سازندگان طلا و جواهر و افرادی که تعمیرات طلا را بر عهده دارند،در ارتباط اند.

وظایف و مسئولیت ها

  • تعیین قیمت طلا با توجه به مظنه روز بازار
  • دادن اطلاعات کامل در مورد قیمت و اجرت طلا و خصوصیات جنس مورد نظر به مشتری
  •  تعیین عیار طلای خریداری شده از مشتری
  •  تشخیص طلا واقعی از نمونه های بدلی
  •   محاسبه دقیق قیمت خرید طلا از مشتری؛به طوری که مشتری متوجه و راضی شود.

مطلوبیت های شغلی

از مطلوبیت های این شغل می توان به تمیز و شیک بودن محیط کار و وجهه اجتماعی خوب آن در بین مشاغل بازاری اشاره کرد

محدودیت های شغلی

احتمال بالای سرقت و کلاه برداری،همچنین مواجه بودن با نوسان های روز بازار که می تواند فشاری روانی زیادی همراه داشته باشد،از محدودیت های شغل است.

اهمیت شغلی

درست است که این شغل جنبه حیاتی ندارد ولی از آنجا که انسان دوستدار زیبایی است،پرداختن به این وجه در زندگی برایش لذت بخش است و حتی موجب سلامت روان او می شود.این موضوع به ویژه برای خانم ها،که به زینت در زندگی علاقه نشان می دهند،اهمیت بیشتری دارد.از سوی دیگر،عده زیادی به طلا به عنوان سرمایه و پس انداز نگاه می کنند و کسانی که می توانند در این مورد خدمات درستی به آن ها ارائه دهندطلا فروش ها هستند.

منابعی برای کسب اطلاعات بیشتر

ابتدا مطالعه ماهنامه طلا و جواهر را به شما پیشنهاد می کنیم.برای یافتن پاسخ سایر پرسش هایتان به طلا فروش ها یا اتحادیه طلا فروشان مراجعه کنید.

 

کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

درباره علیرضا جعفری

علیرضا جعفری
علیرضا جعفری موسس وب سایت کسب و کار شما و مدرس و مشاوره در زمینه راه اندازی و بهبود عملکرد کسب و کار

همچنین بررسی کنید.

شرایط عمومی مناقصات

شرایط عمومی مناقصات

تعاریف در شرایط عمومی مناقصات آشنایی با دنیای واژگان و اصلاحاتی که در دنیای کسب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *