صفحه نخست / مقالات / راهنمای کسب و کار موفق / عکاس کیست؟حرفه عکاسی چیست؟
کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

عکاس کیست؟حرفه عکاسی چیست؟

عکاسی

عکاسی
عکاسی

به ثبت حالات انسانی،پدیده های علمی،مناظر طبیعی و…..به وسیله دوربین عکاسی«عکاسی»می گویند.

عکاس کیست؟

عکاس به گزینش و ثبت لحظه هایی از زمان می پردازند که در بردارنده حالات انسانی،پدیده های علمی،مناظر طبیعی یا هر موضوع دیگری است که قابل ثبت روی نوار حساس فیلم یا حافظه دیجیتالی دوربین باشد.معمولا عکاسان در زمینه های چون طبیعت،بناهای قدیمی و تاریخی،صحنه های از زندگی حیوانات،رویدادهای خبری،تبلیغات و نیز تهیه تصاویر پرسنلی فعال هستند.

ویژگی های عکاس

 • خلاق مبتکر است: عکاس تنها یک فن نیست بلکه هنر نیز در آندخالت دارد.یک عکاس باید بتواند در ثبت لحظات و اتفاقات از خلاقیت خود استفاده کند.
 • چشمانی هوشیار و جست وجو گر دارد:عکس با سه عنصر«چشم»و«دل»،«ذهن» گرفته می شود،کسی می خواهد عکس بگیرد،با چشمش به موضوع عکاسی(سوژه)نگاه می کند،با فکر از آن عکس می گیرد و احساساتش را در این تصاویر دخیل می کند.
 • چالاک با دقت است:عکاسی شکار لحظه هاست.پس،عکاس باید در ساعات مختلف شبانه روز در مکان های متفاوت حاضر باشد،قدرت شناسایی سوژه را داشته باشد ولحظات خاص را به سرعت ثبت کند.
 • جسور است:عکاس که از چهره مردم عکس می گیرد,باید بتواند خود را باسلیقه مشتریانش تطبیق دهد. بنابراین،باید انعطاف پذیر و صبور باشد.
 • صادق وامانت دار است:بسیاری از عکاسان عکس های خانوادگی تهیه می کنند.صداقت و امانت داری ویژگی اصلی این دسته از عکاس هاست.

ورود به شغل

برای شروع می توانید در هنرستان در رشته عکاسی ثبت نام و تحصیل کنید. پس از آن،امکان ادامه تحصیل تا مقطع کارشناسی ارشد وجود دارد.قبل از شروع کار زمینه ای را که دوست دارید در آن مشغول عکاسی شوید،انتخاب کنید.دوست دارید عکاس خبری شوید یا در آتلیه کار کنید؟شاید هم عکاسی هنری یا تبلیغاتی را انتخاب می کنید. در هر صورت،برای شروع کار باید یک دوربین حرفه ای داشته باشید.

پیشرفت شغلی

داشتن تجربه در موفقیت حرفه ای عکاس مهم ترین نقش را دارد.از آنجا که صنعت به شدت به مهارت های عکاس وابسته است.باید مهارت ها و دانش خود را در زمینه تقویت کنید.برای هر چه بهتر شدن کارتان، لازم است در زمینه ای که انتخاب کرده اید اطلاعات کافی داشته باشید (برای مثال،عکاسان خبری باید در زمینه خبر نگاری اطلاعات لازم را داشته باشید). استفاده از نرم افزار های رایانه ای نیز به پیشرفت شما کمک می کند. عکاس ها این امکان را دارند که در کار گاه ها و مسابقات شرکت کنند و خود را محک بزنند. آن ها در دوره های و نشست هایی که از طرف نهادهای مختلف برگزار می شود. یا جدید ترین روش های عکاسی آشنا می شوند.

فضای شغلی

بیش از نیمی از عکاسان به صورت مستقل فعالیت می کنند. تعداد زیادی از آن ها در آتلیه ها مشغول به کارند.عکاسی آتلیه به شاخه های زیادی چون پر تره، مد، صنعتی وتبلیغاتی تقسیم می شود. برخی عکاسان نیز در نهادهای خصوصی و دولتی به صورت پروژه ای  کار می کنند.عکاسان خبری در روزنامه ها به عکاسی سیاسی،اجتماعی ، فرهنگی و ….. مشغو ل اند . آنچه در یک آتلیه عکاسی مورد نیاز است.نور،آرامش و مجموعه ای از لنز و فیلتر هاست که خود عکاس آن ها را خریداری می کند. عکاس ها  علاوه بر اقشار مردم  با سردبیران و کسانی که آثار آن ها را رد یا تایید می کنند. در ارتباط اندو در واقع،می توان گفت که در بسیاری  از موارد،عکاس ها کار فرمایانی دارند که لازم است.مطابق با میل و سلیقه آن ها فعالیت کنند.

وظایف شغلی

 • هم فکری و تبادل نظر با مشتری و سفارش دهنده کار
 • نور پردازی،سنجش و تنطیم نور مورد نیاز برای عکاسی در فضای کار
 • تعیین نوع لنز و فیلم مورد نیاز برای عکاسی در فضای کار
 • تنطیم سرعت شاتر
 • چاپ عکس
 • ساخت و نگه داری آرشیو عکس.

مطلوبیت های شغل

این شغل هیجان انگیز و جذاب است.عکاسان همواره به دنبال رویداد های تازه هستند و حتی گاهی یک رویداد عادی و روز مره را به صورتی متفاوت و زیبا به تصویر می کشند.بسیاری از رویداد ها تنها یک بار رخ می دهند و ثبت آن ها برای افراد خاطره انگیز و جذاب است. عکاسی از جمله شغل هایی است که از کوچک ترین موسسه ها تا بزرگ ترین نهاد ها  و حتی هر خانواده به آن نیازمند است.

محدودیت های شغلی

گاهی عکاسان مجبورند عکس هایی بگیرند که برای آن ها خطر ساز است. ضمن اینکه خرید وسایل عکاسی و به روز کردن آن ها به سرمایه نیاز دارد. این در حالی است که در آمد عکاسان چندان زیاد نیست.

اهمیت شغلی

ما با تصاویر احاطه شده ایم و گریزی از آن ها نداریم. به بیان دیگر، امروزه بدون تصویر در جامعه  هویتی نداریم و قابل شناسایی نیستیم. عکاس می تواند اتفاقات حساس زندگی را همیشگی و جاودانه سازد. در واقع،عکس میراث جاودانه ای است که به صورت زنده و واقعی از یک انسان به انسان های دیگر منتقل می شود و این امکان را به آن ها می دهد که از اتفاقات وحوادث گذشته آگاه شوند. عکاسان کسانی هستند که این مکان را در اختیار جامعه و تاریخ قرار می دهند.

منابعی برای کسب اطلاعات بیشتر

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به وبگاه انجمن عکاسان ایران به نشانی www.nips.org.ir مراجعه کنید. مراجعه حضوری به خانه عکسان و صحبت کردن با عکاسان حرفه ای نیز به شما کمک خواهد کرد.

 

 

 

کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

درباره علیرضا جعفری

علیرضا جعفری
علیرضا جعفری موسس وب سایت کسب و کار شما و مدرس و مشاوره در زمینه راه اندازی و بهبود عملکرد کسب و کار

همچنین بررسی کنید.

شرایط عمومی مناقصات

شرایط عمومی مناقصات

تعاریف در شرایط عمومی مناقصات آشنایی با دنیای واژگان و اصلاحاتی که در دنیای کسب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *