صفحه نخست / مقالات / راهنمای کسب و کار موفق / نصاب و تعمیرکار آسانسور کیست؟
کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

نصاب و تعمیرکار آسانسور کیست؟

منظور از«« نصب و تعمیر آسانسور»» راه اندازی و نگه داری آسانسورهای نفر بر و باربر ، پله برقی ، بالا بر های برقی یا هیدرولیک است.

پله برقی
پله برقی

نصاب و تعمیر کار آسانسور کیست؟

«« نصاب و تعمیر کار آسانسور»» کسی است که ساخت ،‌ اصلاح ، تعمیر و نگه داری بالابر ها را به صورت عملی و نظری آموخته است و بنابر تخصص خود در یکی از بخش های یاد شده فعالیت می کند.

 

ویژگی های نصاب و تعمیر کار آسانسور

  • مسئولیت پذیر است: کسانی که کار ساخت و تعمیر آسانسور را انجام می دهند، می دانند که شغلشان بسیار حساس است و یک اشتباه منجر به از دست رفتن سلامت  یا جان افراد می شود. بنابراین، بیشترین تلاش را می کنند تا مسئولیتی را که پذیرفته اند به نحو احسن انجام دهند.
  • صبور است:‌ نصب آسانسور کاری است که باید با دقت انجام شود و این دقت وقت زیادی می گیرد. به این ترتیب، نصاب آسانسور فرد صبوری است.
  • خوش برخورد است: نصاب و تعمیر کار آسانسور با مشتریانی از طبقات فرهنگی و اقتصادی مختلف روبرو می شود و باید بتواند با آن ها ارتباط خوبی برقرار کند و از سوال هایشان عصبانی نشود.

 

ورود به شغل

هم اکنون تنها یک هنرستان در تهران  در این رشته هنر جو می پذیرد اما قرار است سایر استان ها نیز اقدام به تاسیس هنرستان هایی برای این رشته کنند.در عین حال، دانشگاه جامع علمی کاربردی دانشکده ای تاسیس کرده است که در دو مقطع کاردانی و کارشناسی این رشته را ارائه می دهد.

آنچه شما برای ورود به این رشته احتیاج دارید، توانایی جسمی بالاست، چرا که آسانسور مانند سایر ماشین ها در کارخانه ساخته نمی شود بلکه قطعات آن پس از حمل به ساختمان ها به هم متصل می گردند. حمل و اتصال این قطعات بر عهده ی  نصاب است و بنابراین او باید توانایی جسمی بالایی داشته باشد.

پله برقی
پله برقی

 

پیشرفت شغلی

شما با تاسیس دفتر خصوصی و کارخانه می توانید در این شغل پیشرفت کنید. ضمن اینکه این رشته تا مقطع دکترا در سایر کشورها ارائه می شود. قطعاْ اگر میزان تحصیلات تان بالا برود، موفقیت بیشتری کسب خواهید کرد. افرادی هم که از لحاظ فنی توانایی بالایی داشته باشند، به سرعت جذب شرکت های بزرگ تولید آسانسور می شوند.

 

فضای شغلی

دانش آموختگان این رشته در ابتدا به استخدام شرکت ها و کارخانه های تولید آسانسور در می آیند. آنان برای تولید آسانسور در فضایی صنعتی فعالیت می کنند و زمان هایی را هم برای نصب آسانسور ها به سطح شهر میروند. پس از آن، در بخشی فعال می شوند و درزمینه ی خاصی مهارت لازم را پیدا می کنند. اگر آن ها خود به تاسیس شرکت اقدام کنند، به کارهای نظارتی خواهند پرداخت. نصاب و تعمیر کار آسانسور با مشتریان عام( خانه ها، پیمان کاران ساختمان و …) و خاص ( وزارت خانه ها و …) در ارتباط است.

 

وظایف و مسئولیت ها

  • شناخت انواع بالابر
  • شناخت قطعات مختلف انواع بالابر
  • شناخت و برطرف کردن عیوب بالابرها
  • نصب انواع بالابر
  • کنترل امنیت بالابرها
  • ساخت قطعات مختلف بالابرها
  • توانایی مونتاژ و نصب انواع تابلو فرمان و سیم کشی
تعمیر کار آسانسور کیست؟
تعمیر کار آسانسور کیست؟

 

 

مطلوبیت های شغلی

نصب و تعمیر آسانسور کاری یکنواخت نیست و در فضای متفاوتی صورت می گیرد. ضمن آنکه امکان پیشرفت در آن تا جایی است که عده ای به ابداع انواع بالابر دست می زنند.

 

محدودیت های شغلی

توانایی فیزیکی در این حرفه اهمیت زیادی دارد، زیرا حمل و نصب موتور آسانسور کار بسیار سنگینی است. برای همین، توانایی جسمی نصابان و تعمیر کاران آسانسور پس از مدتی کاهش می یابد.

 

اهمیت شغلی

برای درک اهمیت و ضرورت وجود این رشته، کافی است ساختمان های بلندی را تصور کنیم که پله های زیادی دارند. بسیاری از ما زمانی که آسانسور این گونه ساختمان ها خراب است، به سختی می افتیم و بسیاری از بیماران و سالمندان امکان رفت و آمد خود را از دست می دهند. در کنار این ها می دانیم که اگر به طور  مداوم از پله ها بالا و پایین برویم، آسیب های جدی به کمر و پاهایمان وارد می شود. پس لازم است افرادی متخصص بر کیفیت آسانسور نظارت و آن ها را نگه داری و تعمیر کنند.

 

منابعی برای کسب اطلاعات بیشتر

بهترین راه برای کسب اطلاعات در این زمینه، مراجعه به شرکت های ساخت آسانسور است. شرکت های تولید کننده آسانسور شناسنامه خود را روی آسانسور ها نصب می کنند. با مراجعه به این شرکت ها می توانید با متخصصان این رشته گفت و گو کنید.

 

کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

درباره علیرضا جعفری

علیرضا جعفری
علیرضا جعفری موسس وب سایت کسب و کار شما و مدرس و مشاوره در زمینه راه اندازی و بهبود عملکرد کسب و کار

همچنین بررسی کنید.

اقتصاد

سود اقتصادی صفر

سود اقتصادی صفر اگر در کوتاه مدت در بازاری سود اقتصادی وجود داشته باشد ، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *