صفحه نخست / معرفی مشاغل / چگونه شغل صحافی را راه اندازی کنیم
کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

چگونه شغل صحافی را راه اندازی کنیم

صحافی

به تمام مراحلی که پس منجر به تولید کتاب،دفاتر تخصصی(مانند دفتر روزنامه یا دفتر کل)،جعبه،پاکت واز این دست محصولات می شود«صحافی»می گویند.

صحافی
صحافی

صحاف کیست؟

صحافان به ده گروه تقسیم می شوند:سری سازی کتاب ،کارتن ساز ها،البوم سازها،پلاستیک سازها(سازنده جلد پلاستکی)،جعبه مقوایی سازها،دفتر سازها،پاکت سازها،تک سازها،یادداشت  سازها وسری ساز ها همگی زیر مجموعه صنف صحافان به شمار می آیند.

صحاف کسی است که کار ساخت یا تعمیر جلد کتاب و یا تولید جعبه،پاکت،سررسید و غیره را انجام می دهد. کتاب ها ممکن است تک جلدی باشند؛مانند پایان نامه یا کتاب های قدیمی با ارزش و آسیب دیده،و یا اینکه با شمارگان بالا برای چاپ سفارش داده شده باشند؛کتاب های درسی.

ویژگی های صحاف

  • صبور وبا حوصله است:صحاف باید صبور باشد و کار صحافی را از ابتدای کار تا انتها به بهترین نحو انجام دهد.

 

  • تمیز وبا دقت است؛کار صحافی کاری دقیق و تمیز است مخصوصا زمانی که قرار است یک کتاب قدیمی و با ارزش صحافی شود.

 

  • به کار خود علاقه مند است؛عده ای از صحافان معتقدند بدون داشتن عشق و علاقه به کتاب و کار صحافی این کار با گذشت زمان یکنواخت و خسته کننده می شود و مشکلات باعث می شود که افراد خیلی زود از این جرگه خارج شوند.

ورود به شغل

داشتن تحصیلات (حداقل در سطح دیپلم)برای ورود به این شغل لازم است اما به هر حال،به این شغل  علاقه مندید،با مدتی  به عنوان شاگرد نزد  یک صحاف با تجربه کار کنید و مهارت های لازم را فراگیرید.

اگر بخواهید به صورت مستقل در این زمینه فعالیت داشته باشید،باید صلاحیت شما به تایید اتحادیه صحافان برسد. به این منظور بهتر است یکی از افراد قدیمی این صنف شما را تایید کند.سپس کارشناسان  صنف  صحافی از شما سوالات فنی و تخصصی می کنند.

در صورتی که در این آزمون قبول شوید،به شما مجوز کار داده می شود.برای شروع کار باید شرایط محیط کارتان نیز به تایید بازرسان اتحادیه صحافان برسد.

پیشرفت شغلی

هر چه مهارت و تجربه شما  بیشتر شود،در این کار شناخته شده تر می شوید ویا سرعت  بیشتری پیشرفت  می کنید،همچنین  با داشتن تجربه و امکانات مالی می توانید به صورت  مستقل کار کنید.

فضایی شغلی

محیط کار صحافی سر پوشیده مانند کارگاه،سوله یا شرکت است.همان طور که گفته شد،در صحافی ده رسته وجود دارد که بر اساس قوانین صنف صحافان برای آن ها فضاهای کاری متفاوتی در نظر گرفته شده است؛مانند متراژ مناسب برای کار با دستگاه ها،تهویه، نور مناسب و مرطوب نبودن.

فضای کار صحافان به تعداد وچگونگی کار دستگاه های آن ها نیز وابسته است.صحافان معمولا با چابخانه ها،فروشندگان مواد اولیه و توزیع کنندگان در ارتباط اند.

وظایف و مسولیت های

وظایف صحاف بر اساس رشته ای که در آن ها کار می کند. متفاوت است.بخشی از کار صحافی با دستگاه انجام می شود و بخش زیادی از آن نیز به مهارت و هنر دست صحاف وابسته است. وظایف او عبارت اند از:

  • گرفتن سفارش
  • تهیه مواد اولیه و خام
  • کار با دستگاه های صحافی و در صورت نیاز بر طرف کردن اشکالات کار
  • ساخت جلد و چاپ روی آن
  • جلد گذاری
  • تحویل کارو فروختن اجناس به مغازه داران و توزیع کنندگان.

مطلوبیت های شغلی

صحافان به حفظ کتاب های تاریخی و قدیمی کمک بزرگی می کنند.برخی از آنان به دلیل تجربه فراوان، جذب کتابخانه های بزرگ و مراکز تاریخی می شوند و وظیفه مهم نگه داری و تعمیر آثار ارزشمند ملی بر عهده آن ها قرار می گیرد. این کار به دلیل هنری بودن،تنوع زیادی دارد و خانم ها نیز می توانند به آن وارد شوند.

محدودیت های شغلی

در حال حاضر بسیاری از صحافان از تداخل کاری صحافان و چابخانه داران شکایت دارند.و معتقدندچابخانه دارها با خرید دستگاه های خودکار،وظایف صحافان  را انجام  می دهند و این موضوع باعث ورشکستگی بسیاری از صحافان شده است.

از طرف دیگر،کمبود مواد اولیه و بالا رفتن قیمت آن ها باعث می شود که هزینه های تمام شده صحافی با در آمد ناشی از ان همخوانی نداشته باشد.درکل ،بهتر است قبل از وارد شدن به این حوزه اطلاعات بیشتری از اتحادیه صحافان  کسب کنید.

اهمیت شغلی یکی از مهمترین ابزار موثر در ارتقای فرهنگی یک جامعه،کتاب است.شاید به نظر برسد که به نظر برسد که با حذف صحافی در زندگی مردم اتفاقی نمی افتد ولی با توجه به اینکه امروزه بحث حفظ منابع طبیعی اهمیت زیادی دارد و ماده اصلی کاغذ از درختان تامین می شود،باید برای حفظ و نگه داری کتاب ها ودفاتر اقداماتی صورت گیرد که یکی از این اقدامات صحافی آن هاست.

حفظ کتاب های قدیمی نیز بسیار مهم است واین موضوع لزوم وجود این شغل را می رساند.

منابعی برای کسب اطلاعات بیشتر

مراجعه مستقیم به صحافان و صحبت کردن با آن ها و نیز مراجعه به تحادیه صحافان می تواند اطلاعات شما را در این زمینه کامل تر کند.

ندا محمدی

 

کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

درباره علیرضا جعفری

علیرضا جعفری
علیرضا جعفری موسس وب سایت کسب و کار شما و مدرس و مشاوره در زمینه راه اندازی و بهبود عملکرد کسب و کار

همچنین بررسی کنید.

محیط زیست

کارشناس بهداشت محیط

به مطالعه و برنامه ریزی برای ارتقای سطح بهداشت عمومی جهت افزایش رفاه، « کارشناس بهداشت محیط» می گویند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *