صفحه نخست / مقالات / راهنمای کسب و کار موفق / کارشناس پروتز دندان(دندان سازی) کیست؟
کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

کارشناس پروتز دندان(دندان سازی) کیست؟

کارشناسی پروتز دندان (دندان سازی)

کارشناس پروتز دندان
کارشناس پروتز دندان

به ساخت  انواع دندان مصنوعی، پلاک های ارتدنسی و پرتزهای ثابت و متحرک« کارشناس پروتز دندان» می گویند پروتز به جسمی گفته می شود که به طور مصنوعی ساخته می شود و به جای یک عضو از دست رفته در بدن انسان قرار می گیرد.

کارشناس پروتز دندان(دندان سازی) کیست؟

«کارشناس پروتز دندان» کسی است که با توجه به قالبی که دندان پزشک از دندان بیمار تهیه کرده است، به ساخت  انواع پروتز می پردازد.

ویژگی های دندان ساز

·        با دقت است: کار های مربوط به دندان ساز دقیق و حساس اند. متخصص پروتز دندان  باید بتواند قطعه ای را که دندان پزشک قالب  گیری کرده است، دقیقا مطابق سفارش او درست کند تا پروتز هایی که ساخته می شوند، راحت و زیبا باشند و موجب درد و ناراحتی برای بیمار نشوند.

·        وقت شناس است: کارشناسان پروتز به شرطی در کارشان موفق می شوند که سفارش ها را سر موقع به دندان  پزشکان  تحویل دهند؛ در غیر این صورت دندان پزشکان با آن ها کار نخواهند کرد.

  • انعطاف پذیر است: متخصصان پروتز با دندان  پزشکان متعددی کار می کنند که هر کدام سلیقه خاص خود را دارند؛ بنابراین  باید منعطف  باشند تا رضایت خاطر سفارش دهندگانرا جلب کند.

ورود به شغل

ابتدا به این نکته توجه داشته باشید که متخصصان پروتز به طور مستقیم کاری روی بیمار انجام نمی دهند و هیچ وقت دندان پزشک نخواهند شد. شما برای ورود به این رشته، لازم است ابتدا مدرک  کارشناسی پروتز  دندان دریافت کنید. دانشجویان  این رشته برای کسب مهارت های لازم، در ترم های پایانی  دوره تحصیلی در لابراتوارها ( آزمایشگاه های مربوط) کار آموزی می کنند، همچنین  آن ها ملزم به گذراندن دروه طرح هستند، که از این طریق هم می توانند تبحر  لازم را به دست آورند. در ایران این رشته فقط در مقطع کارشناسی ارائه می شود. و در حال حاضر امکان ادامه تحصیل در مقاطع  بالاتر وجود ندارد.

پیشرفت شغلی

ارتقا در این شغل به کسب مهارت و تجربه بستگی زیادی دارد. شما می توانید لابراتوار شخصی تاسیس کنید؛ البته برای گرفتن  مجوزی از وزارت  بهداشت باید آزمایش های بدهید و سلامتی تان تایید شود. اگر در لابراتوار خود تمامی خدمات مربوط به ساخت انواع پروتز ها را ارائه دهید. امکان ارتقای بیشتری در شغل خود خواهید داشت؛ چون دندان پزشکان ترجیح  می دهند با جایی کار کنند که تمام سفارشات آن ها را انجام دهند(بعضی از کارشناسان پروتز دندان تنها در یک شاخه فعالیت می کنند؛ مثلا فقط پروتز ثابت با تنها قالب هاب ارتدنسی را می سازند). در ضمن، جامعه دندان سازان دوره های تکمیلی برگزار می کند که شرکت در آن ها باعث تسلط و کسب مهارت های حرفه ای می شود.

فضایی شغلی

دانش آموختگان این رشته می توانند در کلینیک های دندان پزشکی و لابراتوارهای شخصی یا دولتی  مشغول به کار شوند. فضای کاری این شغل کاملا بهداشتی  است و شاغلان آن باید از سلامت کامل برخوردار باشند (چون در این حفظ بهداشت به دلیل سر و کار داشتن با سلامت مردم، اهمیت ویژه ای دارد). کارشناس پروتز دندان با دندان پزشکان ،متخصصان ارتدنسی و فروشنگان  تجهیزات دندان پزشکی در ارتباط است.

وظایف شغلی

·        ساخت انواع پروتزهای مصنوعی به شکل یک دست برای بیمارانی که تمامی دندان های خود را از دست داده اند.

·        ساخت پروتز های ثابت و متحرک برای بیمارانی که یک یا چند دندان خود را از دست داده اند.

·        ساخت روکش های مصنوعی برای باز سازی شکل دندان ها

·        ساخت انواع پلاک های ارتدنسی برای درمان یا حفاظت از دندان ها

·        ساخت انواع پروتز های فک و صورت

مطلوبیت های شغلی

بازار کار دندان سازها نسبتآ مناسب است و اکثر دانش آموختگان این رشته جذب بازار کار می شوند.

محدودیت های شغلی

محدودیت این شغل، زمان کار فشرده آن است. از آنجا که متخصصان این شغل باید کارهای سفارش داده شده را در زمان معینی تحویل دهند. گاهی مجبور می شوند روز های تعطیل هم کار کنند. در عین حال، آن ها باید همیشه در دسترس باشند؛ در غیر این صورت، دندان پزشکان سفارشات خود را به آن ها نمی دهند، که این موضوع نیز به زمان کاری زیاد و تعطیلات کم در این شغل منجر می شود.

اهمیت شغلی

کار متخصصان پروتز دندان، مکمل کار دندان پزشکان است و بدون حضور آن ها بخش مهمی از فعالیت های درمانی و معالجه های دندان پزشکی مختل خواهد شد. آن ها به طور مستقیم با بهداشت، سلامت و همین طور زیبایی مردم سر و کار دارند و این موارد، ضرورت و اهمیت وجود این شغل را به روشنی بیان می کند.

منابعی برای کسب اطلاعات بیشتر

می توانید به کلینیک های دندان پزشکی  و دانشکده هایی که این رشته در آن ها تدریس می شود، بروید و با متخصصان و دانشجویان این رشته گفت و گو کنید. همین طور می توانید به وبگاه جامعه دندان سازان ایران به نشانی WWW.dtn.ir سری بزنید.

 

کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

درباره علیرضا جعفری

علیرضا جعفری
علیرضا جعفری موسس وب سایت کسب و کار شما و مدرس و مشاوره در زمینه راه اندازی و بهبود عملکرد کسب و کار

همچنین بررسی کنید.

اندازه سازمان

اندازه یا بزرگی سازمان

• اندازه یا بزرگی سازمان بر ساختار آن موثر است. • تغییرات در اندازه سازمان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *