کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

کارشناس اتاق عمل

کارشناس اتاق عمل

 

کارشناس اتاق عمل
کارشناس اتاق عمل

 

کار او همکاری با جراح و سایر اعضای گروه پیش از عمل و نیز اداره فضا و ابزار های جراحی در اتاق عمل است.

کارشناس اتاق عمل کیست؟

«تکنسین اتاق عمل »کسی است که مسئولیت چیدن اتاق عمل و ابزار آن، تحویل وسایل به جراح ،باز پس گیری آن ها و آماده سازی بیمار برای جراحی و…. را بر عهده دارد.

ویژگی های کارشناس اتاق عمل

مسئولیت پذیر است:او باید تابع جراح و سرپرست گروه جراحی باشد و دستورات آن ها را انجام دهد و فراموش نکند که هر گونه اشتباه در آماده سازی اتاق عمل و وسایل لازم به گروه جراحی و در نهایت به بیماری صدمه می زند.

سرعت عمل بالایی دارد:برای درک دستورات پزشک و انجام دادن آن ها و سازماندهی بیماران اورژانسی،تکنسین اتاق عمل به سرعت عمل و فهم و درک بالا نیاز دارد.

قدرت برنامه ریزی دارد:اولویت بندی مسائل در شرایط بحرانی و پر فشار و هماهنگی های لازم برای آماده کردن بیمار و اتاق عمل به برنامه ریزی دقیق تکنیسین وابسته است.

حافظ و دقت بالایی دارد:اگر تکنیسین دقت حافظ خوبی نداشته باشد،اشتباهات بزرگی مثل جا گذاشتن ابزار در بدن بیمار رخ می دهد.

راز دار است:ازآنجا که تکنیسین اتاق عمل نیز جزء گروه پزشکی است،باید مانند دیگر اعضای این گروه رازدار بیمار و همراهان او باشد.

ورود به شغل

حداقل مدرک تحصیلی برای ورود به این شغل کارشناسی «پرستاری اتاق عمل» است. فرد پس از گذراندن درس های نظری و عملی در دانشگاه،باید به مدت دو سال در بیمارستان ها طرح بگذراند(کارورزی کند). برای مقطع کاردانی این مدت ده ماه و۲۴ روز است. امکان ادامه تحصیل در رشته پرستاری تا مقاطع بالاتر به صورت ناپیوسته وجود دارد. همچنین به نظر می رسد دانش آموختگان این رشته می توانند در آینده در رشته های مرتبط مانند آناتومی،فیزیو لوژی،مهندسی تهجیزات پزشکی و کمک اول جراح ادامه تحصیل دهند.

پیشرفت شغلی

تکنسین اتاق عمل  با کسب مدارک بالاتر وتجربه بیشتر می تواند به مسئول اتاق عمل،مترون بیمارستان (سرپرستار کل بیمارستان)، سوپروایزر(سرپرستار شیفت کل بیمارستان) و…. تبدیل شود.

فضای شغلی

بیمارستان ها اولین مراکزی هستند. که تکنسین ها را استخدام می کنند اما انتظار می رود مراکز جراحی سیار، مراکز مراقبت های سرپایی و مطب های پزشکان هم استخدام آن ها را افزایش دهند. محل کار این افراد فضاهای سرپوشیده و معین، ساکت وآرام ،استریل و پرتحرک (و در عین حال پرتنش اتاق عمل )است و کار به صورت فردی و گروهی  انجام می شود. تکنسین های اتاق عمل با متخصصان ،جراحان، متخصصان آزمایشگاه، تکنسین های بی هوشی و پرستاران در ارتباط اند.

وظایف و مسئولیت ها

  • گرفتن دستور و برنامه کار از سرپرست و آماده کردن اتاق عمل و لوازم جراحی
  • همکاری نزدیک با سایر کارکنان اتاق عمل و کنترل پرونده بیمار پیش از عمل
  • تحویل گرفتن بیمار از بخش به اتاق عمل و آماده کردن او برای عمل جراحی
  • شست و شو و نظافت محل عمل بیمار قبل وپس از پایان عمل
  • ضد عفونی کردن اتاق عمل و وسایل موجود در آن و انجام دادن کلیه کارهایی که باعث می شود اتاق عمل آماده پذیرش بیمار شود؛
  • کمک کردن به جراح در حین عمل، مراقبت از بیمار بعد از عمل جراحی.

مطلوبیت های شغلی

کار در محیط سربسته و بی سرصدا، داشتن ارتباط های شغلی کمتر و عدم ارتباط مداوم با بیمار یا همراهان  او از ویژگی های مثبت این شغل محسوب می شود.

محدودیت های شغلی

از آنجا که تکنسین هنگام کار در اتاق عمل گاه باید مدت های طولانی سر پا بایستد و اشیای سنگین را جابه جا کند، در معرض بیمارهایی  چون واریس پا و دیسک کمر قرار دارد. همچنین افرادی که این شغل را انتخاب می کنند. نباید فراموش کنند که در معرض مناظر و بوهای ناخوشایند. بیماری های مسری و مواد خطر ناک هستند. مسئولیت زیاد، خستگی زیاد و سختی کار مثل رعایت مقررات استریل (حتی برای یک خروج یک دقیقه ای اتاق باید لباس های خود را عوض کرده شرایط استریل را رعایت کند) از دیگر محدودیت های این شغل است. ضمن اینکه امکان ادامه تحصیل در این رشته در ایران وجود ندارد.

اهمیت شغلی

با گسترش مراکز بیمارستانی، به افراد کاردان برای اداره اتاق های عمل جراحی نیاز بیشتری احساس می شود؛ افرادی که بتوانند در مسائل فنی، پزشکان را یاری دهند. همان طور که در شرح وظایف این افراد خواندید، جراحان بدون حضور آن ها نمی توانند جراحی ها را انجام دهند.

منابعی برای کسب اطلاعات بیشتر

علاوه بر مراجعه به دانشکده های پزشکی و گفت وگو با دانشجویان، استادان و شاغلان  این رشته، می توانید کتاب های «روش کار در اتاق عمل » را هم در کتابخانه های این مراکز مطالعه کنید. گفت وگو با سوپروایزر آموزشی بیمارستان ها را هم به شما پیشنهاد می کنیم.

 

کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

درباره علیرضا جعفری

علیرضا جعفری
علیرضا جعفری موسس وب سایت کسب و کار شما و مدرس و مشاوره در زمینه راه اندازی و بهبود عملکرد کسب و کار

همچنین بررسی کنید.

شرایط عمومی مناقصات

شرایط عمومی مناقصات

تعاریف در شرایط عمومی مناقصات آشنایی با دنیای واژگان و اصلاحاتی که در دنیای کسب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *