صفحه نخست / مقالات / راهنمای کسب و کار موفق / کارشناس امور اقتصادی
کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

کارشناس امور اقتصادی

کارشناس امور اقتصادی

به شناخت مشکلات اقتصادی جامعه و ارائه راهکار های مناسب برای حل این مشکلات، «کارشناس امور اقتصادی» گفته می شود.

کارشناس امور اقتصادی کیست؟

«کارشناس امور اقتصادی» به ارائه راهکارهایی برای بهره برداری از منابع محدود مادی(جهت بهبود شرایط اقتصادی واجتماعی) می پردازد.

ویژگی های کارشناس امور اقتصادی

 • هوش و قدرت تجزیه و تحلیل بالایی دارد: او باید بتواند با تجربه و تحلیل صحیح وضع اقتصادی موجود، آینده را پیش بینی کند.
 • فن بیان قوی و روابط عمومی بالای دارد: چون نتیجه تجزیه و تحلیل های خود را برای افراد مختلف بازگو می کند، باید توانایی لازم برای ارتباط با مدیران را داشته باشد و بتواند آن ها را قانع کند.
 • با صبر و حوصله است: او باید با صبوری مشکلات افراد را بشنود و ضمن شناسایی آن ها با صبر و حوصله برای این مشکلات راه حل پیدا کند.
 • پویاست: لازم است با تلاش و پویایی مداوم اطلاعات خود را به روز نگه دارد؛ زیرا اقتصادی در دنیا هر ثانیه در نوسان است.

ورود به شغل

رشته های علوم اقتصادی عبارت اند از: اقتصاد نظری، بازرگانی، کشاورزی، پول و بانک داری، صنعتی و حمل و نقل، شما برای ورود به این شغل ابتدا باید مدارک کارشناسی خود را در یکی از این گرایش ها کسب کنید. البته با دریافت مدرک کارشناسی  در رشته مدیریت (به ویژه مدیریت بازرگانی) نیز می توانید وارد این شغل شوید.

دانش و مهارت های پایه برای رسیدن به این شغل عبارت اند از؛ داشتن پایه ریاضی خوب و گذراندن دوره های مرتبط با مسائل روز اقتصادی که توسط سازمان امور اقتصاد و دارایی، مرکز آموزش بازرگانی، و سازمان مدیریت صنعتی برگزاری می شودند. دواطلبان  هر سه گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی و علوم انسانی می توانند این رشته را انتخاب کنند.

پیشرفت شغلی

با گذراندن دوره های مختلف آموزشی و به روز کردن اطلاعات خود در سازمان های دولتی، گروه و طبقه شغلی شما تغییر خواهد کرد. در ضمن، در صورت داشتن امکانات مالی می توانید شرکت های کوچک سرمایه گذاری یا تولیدی را بیندازید.

فضای شغلی

کارشناسان علوم اقتصادی از سطحی از مهارت ها و توانمندی ها بر خودرار می شوند که قادر به تجزیه و تحلیل  مسائل اقتصادی در زمینه های صنعتیف کشاورزی، بازرگانی و خدمات در سطح کارشناسی باشند. آن ها همچنین آمادگی مشارکت و همکاری در ارائه خدمات  برنامه ریزی، پیش بینی و مشاوره در زمینه های مختلف اقتصادی را دارند. نیز می توانند در موسسات دولتی و غیر دولتی مشغول به کار شوند.

کارشنااسان علوم اقتصادی اگر ئر بخش دولتی کار کنند، با همکاران و مدیران سازمان های دیگر و سایر اقشار مردم جامعه در ارتباط  خواهند بود؛ زیرا گاهی واسطه بین مردم و دستگاه هایی اجرایی هستند.

یک نکته مهم در مورد دانشجویان دوره کارشناسی این رشته این است که بیشتر اطلاعات اولیه و پابه را دریافت می کنند. در نتیجه، نباید انتظار داشت که پس از فارغ التحصیلی به طور تخصصی و کاربردی به فعالیت بپردازند. مگر دانشجویانی که خودشان مطالعه و فعالت بیشتری داشته باشند و آنچه را می آموزند، به کار نیز بگیرند. آن ها می توانند مدل های اقتصادی بنویسند و تجزیه و تحلیل کنند و پیشنهادهای تازه ای برای رفع مشکلات اقتصادی موسسه های و سازمان ها مختلف ارائه دهند. البته این به آن معنا نیست که اکنون دانش آموختگان این رشته بازار کار ندارند. آن ها می توانند در بخش های مختلف«وزارت امور اقتصادی و دارایی» اقتصادی مثل بخش مالیات، وزارت صنایع، بانک مرکزی ومرکز آمار فعالیت کنند.

وظایف و مسئولیت های

 • مشاوره در امور مربوط به سرمایه گذاری
 • انجام دادن وطایف مدیریتی در بخش خصوصی (مثل مدیریت فروش و مدیریت بازاریاابی
 • مشارکت و همکاری در ارائه خدمات برنامه ریزی، ارزیابی، پیش بینی و مشاوره در زمینه های مختلف اقتصادی
 • پیگیری مشکلات سرمایه گذاران
 • پیگیری مشکلات بانکی متقاضیان
 • تهیه گزارش منابع و مصارف بانک و تجزیه و تحلیل آن
 • گزارش تغییر قیمت کالاهای اساسی
 • گزارش میزان سرمایه گذاری در استان ها
 • بررسی طرح های توجیهی.

مطلوبیت های شغلی

حتی اگر دانش آموختگان این رشته در حوزه تخصصی خود فعالیت نکنند، به دلیل داشتن ذهنی باز و تحلیل گر و آشنایی صحیح با مسائل و مباحث اقتصادی نگاه کارشناسانه ای نسبت به جامعه و پیرامون خود دارند و می توانند در هر شغلی، به ویژه مشاغل مرتبط، موفق و کار آمد باشند. آن ها به طور معمول می توانند مشکلات اقتصادی را متوجه شوند و راهکار هایی ارائه کنند.

محدودیت های شغلی

به سبب کلی بودن مباحث این رشته، شما با بیشتر علوم و زمینه ها آشنا می شوید اما در هیچ کدام از آن ها متخصص نخواهید شد. بنابراین، فقط با دریافت مدرک این رشته نمی توانید در این زمینه کار کنید.

اهمیت شغلی

«کارشناس امور اقتصادی» مشکلات صنعتی و اقتصادی یک کشور را تجزیه و تحلیل می کند، برای این مشکلات راه حل ارائه می دهد و حتی به پیش بینی وضع اقتصادی آینده می پردازد وبا این پیش بینی، مردم و دولت دست به سرمایه گذاری و کسب و کار می زنند. بنابراین ،در صورت حذف این شغل وضع اقتصادی کشورها تا حدودی مختل می شود.

منابعی برای کسب اطلاعات بیشتر

شما می توانید به«وزارت امور اقتصادی و داراریی» ، «سازمان سرمایه گذاری» و دانشکده های مرتبط با این رشته مراجعه کنید.

 

کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

درباره علیرضا جعفری

علیرضا جعفری
علیرضا جعفری موسس وب سایت کسب و کار شما و مدرس و مشاوره در زمینه راه اندازی و بهبود عملکرد کسب و کار

همچنین بررسی کنید.

شرایط عمومی مناقصات

شرایط عمومی مناقصات

تعاریف در شرایط عمومی مناقصات آشنایی با دنیای واژگان و اصلاحاتی که در دنیای کسب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *