صفحه نخست / مقالات / راهنمای کسب و کار موفق / کارشناس بیو تکنولوژی کیست؟
کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

کارشناس بیو تکنولوژی کیست؟

کارشناس بیو تکنولوژی

کارشناس بیو تکنو لوژی
کارشناس بیو تکنو لوژی

 

به انتقال ژن های یک موجود به موجودی دیگر وفعال کردن  آن ها در موجود جدید برای تغییر در بافت سلولی آن «کارشناس بیوتکنولوژی» می گویند.

کارشناس بیو تکنولوژی کیست؟

«کارشناس بیو تکنو لوژی»با ایجاد تغییر در سطح مولکولی جانداران به تولید کالا و خدمات برای بهبود زندگی انسان ها می پردازد.

ویژگی های کارشناس بیو تکنولوژی

  • دارای وجدان کاری و حساسیت  است: از آنجا که او با زندگی و سلامت  افراد جامعه در ارتباط  است، می داند که کوچک ترین خطا یا اندازه گیری غلط چه تبعاتی دارد.
  • دقیق و با حوصله است: بیو تکنولوژی، فناوری استفاده از موجودات زنده است؛ بنابراین، کارشناس این رشته برای به نتیجه رسیدن در کارها خود باید صبور و دقیق باشد.

ورود به شغل

حداقل تحصیلات لازم برای این شغل کارشناسی است و امکان ادامه تحصیل تا مقطع دکترا در ایران وجود دارد. در مقطع کارشناسی می توانید در رشته های زیست شناسی سلولی مولکولی در گرایش بیو تکنولوژی یا مهندسی کشاورزی زیست فناوری (بیوتکنولوژی)تحصیل کنید.رشته بیو تکنولوژی رشته ای کاربردی میان رشته ای مهندسی-علوم پایه است و حداقل ۳۳ حوزه تخصصی علوم را دربر می گیرد. این رشته از بین دواطلبان دو گروه آزمایشی ریاضی و علوم تجربی دانشجو می پذیرد؛ چرا که بعضی از گرایش های این رشته به علوم پزشکی و بعضی دیگر به رشته های مهندسی مربوط می شوند. دوره دکترای پیوسته بیوتکنولوژی، دوره آموزشی خاصی است که متناسب با توانایی هایی دانشجویان سر آمد به صورت پیوسته و فشرده تنظیم شده است وبا پذیرش دانشجویانی که از نظر بهره هوشی، قدرت درک و استدلال، توان نوآوری و خلاقیت، خوآموزی و استفاده مناسب از وقت، علاقه زیاد به یادگیری و توانایی ذهنی و روانی سرآمد همگان خود هستند، آنان را برای اخذ درجه دکترا در این رشته آماده می کند.

 

از همین رو، نیمی از ظرفیت  پذیرش این رشته به داوطلبانی اختصاص دارد که در مرحله ما قبل نهایی المپیادهای دانش آموزی ریاضی، فیزیک، شیمی، کامپیوتر و زیست شناسی  پذیرفته شده اند و نیمی دیگر نیز مخصوص داوطلبانی است که از طریق آزمون سراسری وارد شده اند و نمره کل آزمون سراسری  آن ها از ۱۰،۰۰۰ کمتر نیست. در ضمن، از پذیرفته شدگان مصاحبه علمی به عمل می آید تا کسانی پس از گذراندن موفقیت آمیز۱۳۲ واحد درسی مشترک معرفتی-نظری،علوم پایه، پزشکی،مهندسی و مبانی بیوتکنولوژی، آموختن زبان انگلیسی(در حد تافل۵۵۰) و آشنایی کامل با یک زبان برنامه نویسی کامپیوتر در صورتی که معدلشان در هر نیم سال تحصیلی کمتر از۱۵ نباشد. می توانید وارد مرحله دوم، یعنی مقطع کارشناسی ارشد، شوند.

 

آن ها در این مقطع یکی از شش گرایش بیوتکنولوژی میکروبی،بیوتکنولوژی پزشکی، بیوتکنولوژی محیطی دریایی، بیوتکنولوژی مولکولی، فرآورش زیستی،و بیو تکنو لوژی کشاورزی(گیاهی) را انتخاب می کنند و پس از گذراندن۴۸ واحد در یکی از گرایش های تخصصی، انجام دادن معادل شش واحدپژوهشی انفرادی و ارائه دو واحد سمینار حداقل ۱۶ باشد،می توانند در امتحان جامع شرکت کنند و در صورت موفقیت در این امتحان وارد مرحله دکترای تخصصی (PH.D ) شوند. به عبارت دیگر، دانشجویان این رشته نیز برای ورود به مقطع کارشناسی ارشد و دکترا باید معدل کل بالایی داشته باشند. و در آزمون جامع موفق شوند اما در آزمون رقابتی شرکت نمی کنند.

پیشرفت شغلی

دانش آموختگان مقطع کارشناسی ارشد و دکترای این رشته می توانند با داشتن سرمایه، واحد های تولیدی و خدماتی تخصصی مستقلی را راه اندازی کنند. آن ها با بالا رفتن تحصیلات، سابقه، تجربه و تبحر پیشرفت خوبی در این شغل خواهند داشت. یادتان باشد گذراندن دوره های تکمیلی و شرکت در کارگاه های آموزشی تخصصی از دیگر راه های ارتقا در این شغل است.

فضایی شغلی

دانش آموختگان  این رشته می توانند به عنوان نیروی انسانی متخصص برای مدیریت میانی و هدایت امور فنی خطوط تولید،مزارع و آزمایشگاه ها مشغول به کار شوند. موسسه سرم سازی رازی و انستیتو پاستور از موسسات قدیمی ایران هستند که در زمینه تولید سرم و واکسن از زیست فناوری استفاده می کنند.

کارخانه های تولید کنند دارو، بسیاری از کارخانه های تولید مواد غذایی و صنایع  تخمیری، مراکز محیط زیست و معادن،شرکت های تولیدی مواد بیولوژیک، مراکز تحقیقاتی علوم زیستی، آزمایشگاه  های تشخیصی و مراکز مشابه پذیرای دانش آموختگان این رشته اند. محیط کار این افراد بر اساس زمینه کاری شان ممکن است شرایط و ضوابط خاصی داشته باشد

. برای مثال، آن دسته از کارشناسان که در زمینه  تولید دارو و واکسن  فعالیت  می کنند یا در آزمایشگاه ها تشخیصی مشغول به کارند، باید اصول و ضوابط بهداشتی را برا اساس ضوابط اداره امور آزمایشگاهی وزارت بهداشت و درمان رعایت کنند.

تعامل شغلی کارشناسان بیوتکنولوژی با دارو سازان، مهندسان ژنتیک، متخصصان علوم و آزمایشگاهی، وزارت علوم و وزارت بهداشت است.

وظایف و مسئولیت ها

  • نظارت بر خط تولید و ارائه گزارش به مسئول فنی
  • کنترل کیفی آزمایشگاه
  • نظارت بر ایمنی کار در سیستم به عنوان افسر یا مسئول ایمنی
  • مدیریت سیستم تولیدی و کارخانه تولیدی
  • گرد آوری اطلاعات تولیدی آنزیم ها، پروتئین ها، پلی ساکاریدها،قارچ ها و مخمر ها در شاخه بیو تکنولوژی میکروبی
  • تولید دارو ها نو ترکیب و واکسن ها، تشخیص بیماری های عفونی و ارثی و سرطان، تعیین نقشه ژنی و درمان های مولکولی، دست یابی به روش های درمان کم هزینه بیماری های بدون درمان و تشخیص سریع و موثر تر بیماری های گوناگون از جمله بیماری های ژنتیکی در شاخه بیو تکنولوژی پزشکی.
  • استخراج معدن از طریق بیوتکنولوژی محیط، افزایش بهره وری معادن نفت و گوگرد زدایی آن ها در شاخه بیوتکنولوژی محیطی و دریایی
  • گشت سلول و بافت گیاهی،تعیین نقشه زنی گیاهی،مهندسی ژنتیک گیاهی،تعیین نقشه ژنی گیاهی مهندسی ژنتیک گیاهی، مهندسی ژنتیک گیاهی،تولید بذر و نهال مقاوم  به شرایط نامناسب  محیط، بیماری های متداول و حشرات و آفات عمده، تولید کودهای  زیستی وآنزیم ها و هورمون ها با منشا گیاهی ،تولید پادتن ها به شیوه نوین (که به حفاطت کمتری در برابر شرایط محیط نیازی دارند) در شاخه بیوتکنولوژی گیاهی (کشاورزی).

مطلوبیت ها شغلی

این شغل که در حال حاضر بازار کار خوبی دارد. به دلیل تنوع کاری شغلی جذابی محسوب می شود.

محدودیت شغلی

محدودیت این شغل برای کسانی که تنها مدرک کارشناسی  دارند این است که مجاز نیستند به صورت مستقل کار کنند.

اهمیت شغلی

کاربرد بیو تکنولوژی بسیاری گسترده است. در گذشته از آن برای اصلاح نباتات و دام تهیه نان، ماست پنیر و تولید آنتی بیوتیک ها کمک می گرفتند اما اکنون با پیدایش فناوری DNA و دست کاری ژن ها وانتقال ژن از یک موجود به موجود دیگر، ظرفیت  بهره گیری از این فناوری بسیار افزایش یافته است. اگر ما در این علم  پیشرفت کنیم، می توانیم با تولید محصولات مورد نیاز کشور از خروج ارز جلو گیری کنیم و در سطح  بین المللی نیز در ردیف تولیدکنند گان علم ، فناوری و ثروت قرار  گیریم.

منابعی برای کسب اطلاعات بیشتر

به پژوهشگاه زیست فناوری مراجعه کنید و با کارشناسان بیوتکنولوژی گفت گو کنید . مراجعه به دانشگاه ها و راهنمایی گرفتن از استادان و دانشجویان این رشته را هم به شما پیشنهاد می کنیم.

کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

درباره علیرضا جعفری

علیرضا جعفری
علیرضا جعفری موسس وب سایت کسب و کار شما و مدرس و مشاوره در زمینه راه اندازی و بهبود عملکرد کسب و کار

همچنین بررسی کنید.

گفتار درمانگر کیست؟

به ارزیابی، تشخیص و درمان انواع اختلالات گفتاری و زبانی«گفتار درمانی» می گویند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *