کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

کارشناس تغذیه کیست؟

کارشناس تغذیه

کارشناس تغذیه
کارشناس تغذیه

به دانشی که به ارتباط بین غذا و سلامتی انسان می پردازد و با علومی مانند بیولوژی،شیمی، علوم فنون رفتاری  و بهداشت در ارتباط  است، «کارشناس تغذیه» گفته می شود.

کارشناس تغذیه کیست؟

«کارشناس تغذیه» کسی است که برای گروه های مختلف مردم، برنامه غذایی تنظیم رژیم درمانی برای بیماران  و اعمال دانش تغذیه ای  در کنترل  فرایند تولید  مواد غذایی نیز از وظایف اوست.

ویژگی های کارشناس تغذیه

 • مسئولیت پذیر است: به دلیل سر و کار داشتن مستقیم با سلامتی انسان ها حس مسئولیت از ویژگی های مهم کارشناس تغذیه  محسوب می شود.
 • تمرکز و دقت حواس بالایی دارد: کارشناس تغذیه ضمن داشتن اطلاعات کامل غذایی باید با توجه به شرایط هر بیمار برنامه غذایی خاصی تدارک ببیند و به همین دلیل باید دقت زیادی داشته باشد. برای چنین افرادی دقت عمل در آزمایشگاه ها هم ضروری است.
 • روحیه پژوهش و جست وجو گری دارد: برای بررسی مسائل مختلف تغذیه ای افراد جامعه باید آن ها را از نظر فرهنگ تغذیه ای بررسی کرد. بنابراین، کارشناس تغذیه باید روحیه ای جست وجو گر داشته باشند.

ورود به شغل

مدرک تحصیلی لازم برای این شغل «کارشناسی تغذیه» است. در عین حال با اخذ مدرک کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در هر یک از رشته های  تغذیه، علوم بهداشتی در تغذیه ورژیم غذایی نیز  می توان به این شغل دست یافت. شما پس از گذراندن دوره چهار ساله کارشناسی،در صورت تمایل می توانید به مدت دو سال در بیمارستان  به عنوان کارشناس تغذیه طرح بگذرانید و سپس به عنوان کارشناس و مشاور تغذیه در بیمارستان ها استخدام شوید. همچنین در صورتی که بخواهید دفتر مشاوره غذایی دایر کنید، باید دارای سه سال سابقه کار بالینی باشید. علم تغذیه علمی چند بعدی  است و به همین دلیل دانشجوی این رشته باید اطلاعات  جامعه وگسترده ای در زمینه بیو شیمی، جامعه شناسی ، روان شناسی، بهداشت و شیمی مواد غذایی  داشته باشد تا بتواند مهارت های  لازم را دریکی از دو بخش عمده رژیم درمانی و تغذیه جامعه کسب کند. در عین حال، اگر دانشجویی بخواهد پس از فارغ التحصیل در بخش رژیم درمانی فعالیت کند، باید با مطالعه و تحقیق اطلاعات  زیادی در مورد انواع بیماری و آسیب شناسی به دست آورد.

پیشرفت شغلی

با کسب تجربه و مدارک عالی تر دانشگاهی می توانید در این حرفه پیشرفت کنید. دانش آموختگان این رشته  می توانند در رشته هایی مانند بیو شیمی بالینی، علوم و صنایع غذایی، علوم بهداشتی در تغذیه و ….. نیز ادامه تحصیل دهند. کارشناسان تغذیه موفق می توانند در پست های مدیریتی و تحقیقاتی و کارشناسی هم فعالیت کنند.

فضایی شغلی

کارشناسان تغذیه در ادارات، آزمایشگاه ها یا محیط های صنعتی و محیط های بهداشتی- درمانی انجام وظیفه می کنند و با پزشکان، بیماران و آشپز های بیمارستان، کارشناسان مختلف و مدیران عامل و مدیران تولید در ارتباط اند. با این حال، عده ای  خود اشتغالی در این رشته را دوست دارند و دفتر مشاوره غذایی تاسیس می کنند.

متقاضیان این شغل پس از فراغت از تحصیل می توانند در مراکز آموزشی و بهداشتی-درمانی وابسته به وزارت بهداشت، دانشگاه های علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی، مراکز بهداشتی درمانی و آزمایشگاه های وابسته به وزارت بهداشت، بیمارستان های وابسته به وزارت خانه ها و موسسات دولتی، و سازمان استاندارد و تحققات صنعتی مشغول به کار شوید.

وظایف مسئولیت ها

 • ارائه رژیم غذایی مناسب برای درمانی بیماری های مختلف
 • تشخیص مشکلات تغذیه ای جامعه
 • طراحی، اجرا، نظارت وارزشیابی برنامه های غذایی لازم بر اساس مشکلات موجود
 • مطالعه و ارزشیابی غذاها و خوراکی ها
 • تنظیم برنامه غذایی برای افراد و گروه های مختلف جامعه
 • ارائه مشاوره رژیم درمانی به مراجعه کنندگان و بیماران
 • شرکت در تنظیم برنامه های مربوط به آموزش مسائل مربوط به تغذیه در سطح عمومی
 • برنامه ریزی غذایی برای بیماران در بیمارستان ها و مراکز بهداشتی
 • تحقیق درباره تغذیه در واحد های آموژشی و تحقیقاتی و آموزش مطالب مربوط به آن
 • تنظیم رژیم غذایی مناسب برای افراد چاق و لاغر و افراد مبتلا به بیماری های خاص از جمله بیماری های کلیوی، دیابتی و….
 • بررسی مخاطرات مرتبط با تغذیه و تولید غذا و کنترل کیفیت آن ها
 • پژوهش و بررسی علمی در موضوعات مرتبط با غذا.

مطلوبیت شغلی

کمک به سلامتی همنوعان و آگاهی از خواص غذایی خوراکی های مختلف،در ارتباط بودن با عموم جامعه و قشر پزشکان، نقش آفرینی در پیشگیری از انواع بیماری در سطح جامعه مطلوبیت های این کار است.

محدودیت های شغلی

تعداد زیاد فارغ التحصیل دوره کارشناسی و کمبود فرصت های شغلی، پوشش ندادن بیمه به درمان های تغذیه ای ، تعداد قابل توجه رقبای غیر حرفه ای از جمله مسائلی است که دانش آموختگان این رشته با آن روبه رو هستند.

اهمیت شغلی

کارشناسان تغذیه در سیاست گذاری های مربوط به سلامت کشور و همچنین در تولیدات و واردات مواد غذایی نقش مهمی دارند و تنظیم اولویت های تولید و مصرف غذا و بالا بردن متوسط سن سلامتی مردم در سراسر جهان بر عهده آن هاست. ضمن اینکه در هر بیمارستان وجود یک یا چند کارشناس تغذیه ضروری است تا بیماران در کنار درمان دارویی از نظر رژیم و برنامه غذایی نیز تحت کنترل باشند. بدیهی است اگر بیمار دارو مصرف کند ولی رژیم غذایی خاصی نداشته باشد، درمان او با مشکل روبه رو خواهد شد. به عبارت  دیگر، پس از اینکه پزشک نوع بیماری را تشخیص داد، باید بیمار را به کارشناس تغذیه ارجاع دهد تا به او رژیم غذایی مناسب داده شود؛ زیرا برای بسیاری از بیماری ها، مثل بیماری های قلبی، عروقی، کلیوی، دیابت و آسم، رژیم غذایی خاص وجود دارد.

منابعی برای کسب اطلاعات بیشتر

برای کسب اطلاعات بیشتر و گفت و گو با گروه های تغذیه  در دانشگاه های علوم پزشکی کشور، انستیتو تغذیه  یا انجمن  تغذیه  ایران و معاونت های غذا و دارو دانشگاه های علوم پزشکی کشور مراجعه کنید.

 

کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

درباره علیرضا جعفری

علیرضا جعفری
علیرضا جعفری موسس وب سایت کسب و کار شما و مدرس و مشاوره در زمینه راه اندازی و بهبود عملکرد کسب و کار

همچنین بررسی کنید.

اندازه سازمان

اندازه یا بزرگی سازمان

• اندازه یا بزرگی سازمان بر ساختار آن موثر است. • تغییرات در اندازه سازمان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *