کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

کارشناس شیلات کیست؟

کارشناس شیلات

کارشناس شیلات.
کارشناس شیلات.

به فعالیت در زمینه اصلاح تولید و تکثیر انواع ماهی ها و آبزیان «کارشناس شیلات» می گویند.

کارشناس شیلات کیست؟

«کارشناس شیلات» کسی است که اطلاعات کافی درباره پرورش، نگه داری و تکثیر ماهی، صید از منابع دریایی یا حوضچه های پرورشی دارد. و بر کار عده ای در زمینه نظارت می کند.

ویژگی های کارشناس شیلات

 • مسئولیت پذیر است: شغلی که با سلامت و جان انسان ها در ارتباط مستقیم است، مسئولیت پذیری بالایی را طلب می کند.
 • رهبر و مدیر است: کارشناس شیلات باید توانایی سازماندهی زیر دستان خود را داشته باشد و در مواقع بحرانی نیز برای مشکلات چاره اندیشی کند.
 • بر عواطف خود مسلط است: افرادی که به این کار مشغول اند، ممکن است روز ها و ماه ها از خانواده خود دوره باشند؛ پس باید بتواند عواطفشان را کنترل کنند.

ورود به شغل

ابتدا باید مدرک کارشناس خود را در رشته های شیلات یا محیط زیست دریافت کنید. این رشته چهار گرایش دارد: بوم شناسی آبزیان، تکثیر و پرورش آبزیان، فراوری شیلات و صید آبزیان.

امکان ادامه تحصیل شما تا مقطع دکترا در این رشته مهیاست.

قرار گرفتن در محیط کار وکارآموزی در مراکز تهیه و تکثیر آبزیان باعث کسب تجربه می شود. پس از آن می توانید مشغول به کار شوید.

فراموش نکنید که کارشناس شیلات باید اطلاعات علمی خوبی در زمینه مدیریت منابعی آبی کشور، بیماری های آبزیان، فیزیولوژی آبزیان و ماهی شناسی، بوم شناسی (اکولوژی) دریا، مدیریت تغذیه ای، طراحی مهندسی استخرها، مدیریت زمانی مزارع پرورشی و کارگاه های تکثیر و فراوری محصولات شیلاتی و ….. داشته باشد.

پیشرفت شغلی

خود اشتغالی در این زمینه برای کسانی امکان پذیر است که شرایط محیطی اولیه(دسترسی رایگان به آب مورد نیاز و……… ) را داشته باشند و بتوانند با دایر کردن استخرهای پرورش ماهی به تولید ماهیان و آبزیان بپردازند. در این صورت، با سرمایه متوسط نیز می توان برای خود فعالیت اقتصادی انجام داد. افرادی که در محیط های دولتی کار کنند یا زیر گروه یک مجموعه هستند، با شرکت در دوره های علمی و کسب مدرک لازم می توانند در کار خود پیشرفت کنند.

فضای شغلی

پس از دریافت مدرک کارشناسی می توانید یکی از شغل های زیر را انتخاب کنید: کارشناسی فراوری محصولات شیلاتی، مدیریت کارگاه ها و کارخانه های عمل آوری آبزیان، کارشناسی کنترل فراوری محصولات جنبی آبزیان، مشاوره طراحی و ساخت  خطوط تولید فراوری محصولات شیلاتی.

محل کار شما سرپوشیده است و با کشاورزان و کارشناسان محیط زیست در ارتباطید.

مراکز دولتی مانند وزارت جهاد کشاورزی و دانشکده های و موسساتی که در زمینه فراورده های شیلاتی تحقیق می کنند و نیز مراکز غیر دولتی (کارخانه های مرتبط با فراوده های شیلاتی) دانش آموختگان این رشته را جذب می کنند.

وظایف و مسئولیت ها

 • ساخت و ماشینی کردن استخر های پرورش آبزیان
 • تکثیر، پرورش و صید ماهیان زینتی و خوراکی
 • کنترل کیفیت انواع محصولات آبزی
 • افزایش عمر و نگه داری محصولات شیلاتی
 • توسعه بازار مصرف (فرهنگ سازی مصرف ماهی)
 • تبلیغ فرهنگ مصرف آبزیان
 • برگزاری کلاس های آموزشی طبخ آبزیان
 • نظارت و مدیریت در قالب شغل های اداری مرتبط
 • ارائه مشاوره در تمام موارد بالا
 • اصلاح نژاد بسیاری از ماهیان خوراکی
 • جلوگیری از انقراض گونه های بومی و در معرض خطر انقراض
 • انجام تحقیقات در زمینه استخراج مواد و عناصر دارویی و کاربردی از آبزیان

مطلوبیت های شغلی

آشنایی بیشتر با چگونگی زندگی موجودات آبزی و کمک به اصلاح رژیم غذایی مردم به دلیل اهمیت گوشت سفید که تاثیر بسزای در سلامت خانواده ها دارد، از مطلوبیت های این شغل است. همچنین این شغل برای کسانی که به آبزیان علاقه دارند، بسیار مطلوب است.

محدودیت های شغلی

این کار سختی های زیادی داید؛ زیرا محیط کاری کارشناسان شیلات به طور معمول محیط راحتی نیست. در بخش ماهی های زینتی، وجود گرما و رطوبت از محدودیت هایی است که شاغلان  این حرفه با آن مواجه هستند. فراموش نکنید که در برخی از مناطق، فعالیت پرورش ماهی با کمبود امکانات محیطی و منابع طبیعی، مثل آب، روبه روست و این امر دردسرهای زیادی برای شاغلان این رشته ایجاد می کند.

اهمیت شغلی

اهمیت گوشت سفید در سلامت و تغذیه بر هیچ کس پوشیده نیست. کارشناسان رشته شیلات سردمدار فرهنگ سازی مصرف و افزایش سهم محصولات شیلاتی در سبد خانواده ها هستند. از آنجا که به طور طبیعی بسیاری از مواد غذایی شیلات در همه فصل ها یافت نمی شوند، کارشناسان شیلات به افراد این امکان را می دهند که در همه فصل ها به انواع ویتامین ها، پروتئین ها  و مواد مغذی دسترسی داشته باشند.

همچنین سازمان تجارت جهانی (WTO ) در یکی از گزارش های خود که در آن زمینه فعالیت های صنعتی  کشور های مختلف مشخص شده، برای کشور ما تولید صنایع غذایی و شیلاتی را پیشنهاد کرده است. یعنی اگر ما بخواهیم در تجارت جهانی فعال باشیم و به کشور های دیگر صادرات داشته باشیم، باید در زمینه صنایع غذایی و شیلاتی فعالیت کنیم.

منابعی برای کسب اطلاعات بیشتر

پس از مراجعه به وبگاه  www.shilat.ir برای تکمیل اطلاعاتتان به دانشکده های منابع طبیعی و داراه های شیلات واقع در مراکز استان ها مراجعه کنید.

 

کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

درباره علیرضا جعفری

علیرضا جعفری
علیرضا جعفری موسس وب سایت کسب و کار شما و مدرس و مشاوره در زمینه راه اندازی و بهبود عملکرد کسب و کار

همچنین بررسی کنید.

سرمایه گذاری

تفاوت سرمایه با سرمایه گذاری چیست؟

تفاوت سرمایه با سرمایه گذاری چیست ؟ سرمایه به زبان ساده آورده صاحبان سهام (شرکا) …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *