صفحه نخست / مقالات / راهنمای کسب و کار موفق / کارشناس صنایع دستی کیست؟
کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

کارشناس صنایع دستی کیست؟


کارشناس صنایع دستی

کارشناس صنایع دستی
کارشناس صنایع دستی

به ارائه طرح یا نظر در حوزه صنایع دستی و ابزار  وسایل مربوط به هنرهای بومی و سنتی هر کشور، «کارشناس صنایع دستی» می گویند. صنایع دستی تلفیقی از هنر و صنعت است.

کارشناس صنایع دستی کیست؟

«کارشناس صنایع دستی» کسی است که علم خود درباره هنر، فرهنگ، سنت و سلیقه مردم را به کار می گیرد تا کالا های هنری-که نماد  با سوغات شهر ها یا مناطق مختلف اند- تولید کند.

ویژگی های کارشناس صنایع دستی

  • با ذوق و سلیقه، خلاق و مبتکر است: ذوق، سلیقه و خلاقیت ویژگی همه هنرمندان است. در غیر این صورت، پس از مدتی دیگر قادر به خلق اثر نیستند.
  • قدرت تجسم بالایی دارد: در تولید صنایع دستی، کارشناس باید بتواند یک اثر را ابتدا در ذهن خود مجسم کند و سپس آن را بسازد.
  • صبور و با حوصله است: تولید صنایع دستی به دلیل ظرافتی  که دارند، صبر و حوصله فراوانی طلب می کنند.

ورورد به شغل

این رشته در هنرستان و در شاخه فنی حرفه ای تدریس می شود، تحصیلات  دانشگاهی اولیه برای شغل، گذراندن مقطع کارشناسی است و امکان ادامه تحصیل تا مقطع کارشناسی ارشد در کشور وجود دارد. اگر می خواهید تا مقطع دکترا پیش روید، می توانید در رشته پژوهش  هنر ادامه تحصیل دهید. دانشجویان رشته صنایع  دستی در طول  تحصیل در هشت گروه اصلی شامل  رنگرزی، آبگینه، سفال و کاشی، نگارگری(مینیاتور)، تذهیب، صنایع چوب، نساجی و صنایع  فلزی اطلاعات  علمی وعملی به دست می آورند. در ترم های آخر هم می توانند یکی از گرایش های صنایع چوب، سفال، نگارگری و طراحی فرش را انتخاب کنند و در یکی از این رشته ها متخصص شوند( در دانشگاه های مختلف بین عنوان گرایش ها کمی تفاوت وجود دارد.) سازمان فنی  وحرفه ای کشور  هم دروه ای آزادی برای شاخه های مختلف صنایع دستی برگزای می کند و در پایان به هنر جویان گواهی نامه می دهد. اگر می خواهید وارد این شغل شوید، باید اهل مطالعه و تحقیق باشید و با ادبیات کهن ونو ایران آشنایی داشته باشید؛ زیرا هنر ارتباط  تنگاتنگی با ادبیات دارد. از طرف دیگر لازم است احساسات علایق و روحیات مردم کشور خود را بشناسید تا مردم نیز هنر شما را بپذیرند و آثارتان  را دوست داشته باشید.

پیشرفت شغلی

برای ارتقا و پیشرفت  در این شغل، تجربه حرف اول را می زند. البته تحصیلات هم دید خوبی به شما می دهد. شاید افرادی باشند که بدون داشتن تحصیلات دانشگاهی در این رشته فعالیت کنند ولی اگر استاد کاری تحصیل کرده باشید، قطعا موفق تر خواهید بود.در نهایت، شما می توانید در یکی از شاخه های صنایع دستی استاد شوید، کارگاه تاسیس کنید و هنر جو پرورش دهید.

فضایی شغلی

دانش آموختگان این رشته اگر به کار دولتی علاقه مند باشید، می توانند در سازمان هایی مثل سازمان میراث فرهنگی، سازمان صنایع دستی ایران، سازمان ایران گردی و جهان گردی،بنیان  مستعضفان و جانبازان، اداره کل موزه ها و وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامی به کار های پژوهشی، تحقیقات یا کارشناسی بپردازند. علاوه بر  این ها، خود اشتغالی در این رشته زیاد است. می توانید به صورت شخصی با دایر کردن کار گاهی در خانه، هم در آمد بهتری داشته باشید و هم آنچه را دوست دارید، بسازید. در این صورت می توانید به ساخت آثاری که جنبه موزه ای و تزیینی دارند یا تولید کالاهای کاربردی مشغول شوید. در کارگاه های تولیدی صنایع دستی هم می توان به صورت گروهی فعالیت کرد. کارشناسان صنایع دستی با تولیدکنندگان مواد خام و ابزارها، و فروشندگان محصولات خود در ارتباط اند.

وظایف شغلی

  • آگاهی از نیاز بازار
  • طراحی اثری که در ذهن مجسم شده است( کارشناسان صنایع دستی باید در طراحی دستی قوی داشته باشند و به ویژه با طراحی نقوش سنتی آشنا باشید.)
  • تهیه ابزار و مواد خام لازم برای ساخت محصول
  • آشنایی با ابزار و ماشین های جدید؛ (کارشناسان صنایع دستی برای سرعت بخشیدن به کارشان از ابزارهای لازم نیز استفاده می کنند. آن ها باید بتوانند بین استفاده از دست و ابزار تعادل ایجاد کنند تا هم اصالت کار حفظ شود و هم نوآوری در کار ها وجود داشته باشد.)
  • بازاریابی برای فروش محصول

مطلوبیت های شغلی

این شغل جزء مشاغل خانگی است و افراد می توانند در خانه خود به این است که شما کارفرما ندارید و حتی اگر در کارگاه های تولیدی کار کنید، می توانید خلاقیت خود را به کار بگیرید و سلیقه تان را در کار اعمال کنید. در عین حال، این شغل درآمد ارزی نیز دارد؛ چون ایران یکی از سه قطب اصلی صنایع دستی در جهان و صادرکنند صنایع دستی است.

محدودیت های شغلی

در هر یک از شاخه های صنایع دستی یک ابزار اصلی وجود دارد که معمولا گران است و اگر کسی بخواهد به صورت مستقل فعالیت کند، باید بتواند آن را تهیه کند. نبود ارتباط نزدیک و تعامل میان محیط های دانشگاهی این رشته با محیط های تجربی و کارگاهی نیز از مشکلات مربوط به این شغل به شمار می آید.

اهمیت شغلی

صنایع دستی و هنر های سنتی از بر جسته ترین مظاهر فرهنگی ملت ها محسوب می شوند. کشور ما هم از نظر تنوع رشته های صنایع دستی در صدر تمام کشور ها قرار دارد؛ بنابراین، وجود کارشناسانی تحصیل کرده و متبحر که بتوانند اصالت هنرهای سنتی ایرانی را حفظ و حراست کنند، ضروری است. از طرف دیگر، صنایع دستی به عنوان یک رکن اقتصادی و در آمدزا برای کشورمان محسوب می شود. کارشناسان این رشته می توانند با خلاقیت و نو آوری محصولاتی تولید کنند که هم مردم کشور های دیگر را با تمدن کهن فرهنگ غنی کشور ما آشنا سازند و هم استقلال فرهنگی و اقتصادی مان را تامین کنند.

منابعی برای کسب اطلاعات بیشتر

با مراجعه به وبگاه اتحادیه سراسری صنایع دستی کشور www.fihu.org  و نیز دانشکده های هنری یا کارگاه های تولید صنایع دستی می توانید پاسخ سوال هایتان را بیابید.

کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

درباره علیرضا جعفری

علیرضا جعفری
علیرضا جعفری موسس وب سایت کسب و کار شما و مدرس و مشاوره در زمینه راه اندازی و بهبود عملکرد کسب و کار

همچنین بررسی کنید.

سرمایه گذاری

تفاوت سرمایه با سرمایه گذاری چیست؟

تفاوت سرمایه با سرمایه گذاری چیست ؟ سرمایه به زبان ساده آورده صاحبان سهام (شرکا) …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *