صفحه نخست / مقالات / راهنمای کسب و کار موفق / کارشناس علوم آزمایشگاهی کیست؟
کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

کارشناس علوم آزمایشگاهی کیست؟

کارشناس علوم آزمایشگاهی

کارشناس علوم آزمایشگاهی
کارشناس علوم آزمایشگاهی

به انجام دادن آزمایش روی افراد که منجر به شناخت و پیش بینی یک بیماری و پیشگیری از آن می شود،«کارشناس علوم آزمایشگاهی» می گویند.

کارشناس  علوم آزمایشگاهی کیست؟

«کارشناس علوم آزمایشگاهی» کسی است که از افراد نمونه گیری می کند. سپس به بررسی این نمونه ها در شرایط آزمایشگاهی می پردازد و سر انجام، نتایج آزمایش را به پزشک انتقال می دهد.

ویژگی های کارشناس علوم آزمایشگاهی

  • با دقت و مسئولیت پذیر است: نشناختن بیماری یا کمترین اشتباه در شناخت آن باعث می شود که مردم در صلاحیت یک آزمایشگاه تردید کنند. گاهی نیز تاخیر در بررسی یک نمونه آزمایشگاهی، نمونه آزمایش را ناممکن می کند. بنابراین، کارشناسان این رشته باید دقت بالایی داشته باشند و در شرایط نامطلوب زمانی و روحی به آزمایش و تشخیص دست نزنند.
  • توانایی کار کردن در شرایط آزمایشگاهی را دارد: خون، ترشحات بدن و اداری موادی هستند که کارشناسان بر روی آن ها آزمایش انجام می دهند.

ورود به شغل

شما پس از دریافت مدرک کارشناسی می توانید فعالیت خود را شروع کنید یا به ادامه تحصیل تا مقطع دکترا بپردازید. این رشته برای کسانی مناسب است که به کار عمل و دورس شیمی و زیست شناسی علاقه مندند. پس فراموش نکنید که در حین تحصیل در دانشگاه های علوم پزشکی باید در آزمایشگاه حضور یابند و فنون مختلف کاربردی این رشته را بیاموزند. طرح نیروی انسانی بگذارنند. توجه داشته باشید که گذراندن طرح در هر یک از مقاطع تحصیلی، شما را از گذراندن طرح در مقاطع بالاتر معاف می کند. شما در مدت طرح موظفید به خدمت یکی از مراکز تحت پوشش دانشگاه های که علوم پزشکی مانند آزمایشگاه های مرکزی، بیمارستان ها و در برخی موارد، دانشگاه هایی که اعلام نیاز کرده اند، در آیید.

پیشرفت شغلی

ادامه تحصیل با شرکت در دوره های آموزشی(هم زمان با کار) در پیشرفت افراد در این حرفه تاثیر بسزای دارد: تا آنجا که حق تاسیس آزمایشگاه به افراد داده می شود که دارای درجه دکترا حرفه ای رشته های پاتولوژی یا علوم آزمایشگاهی باشند. (متخصصان پاتولوژی درجه دکترای حرفه ای پزشکی دارند.)

البته با ثبت یک شرکت تعاونی که متشکل از هفت نفر باشد و حداقل چهار نفر از آن ها مدرک علوم آزمایشگاهی به طور فردی امکان تاسیس آزمایشگاه را دارند و خود نیز مسئول فنی آزمایشگاه می شوند.

فضایی شغلی

آزمایشگاه ها سر پوشیده، کاملآ  بهداشتی و به دور از هر گونه آلودگی هستند. بخش های مختلف یک آزمایشگاه عبارت اند از: پذیرش و جواب دهی، نمونه برداری، بیوشیمی، هماتولوژی و بانک خون، میکروب شناسی و قارچ شناسی، انگل شناسی و ادرار، هورمون شناسی، سم شناسی و گاز های خون، پاتولوژی و سیتولوژی و ایمونولوژی.

دانش آموختگان علوم آزمایشگاهی می توانند در زمینه های درمانی، بهداشتی، آموزشی، پژوهشی و تشخیص در مراکز آموزشی درمانی و بهداشتی و همین طور دانشگاه های علوم پزشکی، بیمارستان ها و آزمایشگاه های تشخیص طبی دولتی و غیر دولتی، پزشکی قانونی، مراکز سازمان انتقال خون، مراکز پژوهشی- تحقیقاتی و آزمایشگاه ها صنایع دارویی و غذایی،مشمول به کار شوند. آن ها با پزشکان، پرستاران و کلیه کسانی که در زمینه پزشکی اشتغال دارند، در تعامل اند.

وظایف و مسئولیت ها

  • انجام دادن انواع نمونه برداری و آزمایش های مختلف میکروب شناسی، انگل شناسی، خون شناسی، سرم شناسی، بیوشیمی و هماتولوژی.
  • وظایف کارشناسان ارشد به بالا در این رشته عبارت است از:
  • انجام دادن آزمایش های تخصصی هورمون شناسی یا ایمونولوژی
  • نظارت بر عملکرد کارکنان از نظر کارایی، دقت و صحت آزمایش ها در بخش های مختلف و کنترل جواب آزمایش ها
  • عهده داری مسئولیت در بخش های مختلف آزمایشگاه های غیر پزشکی مانند آزمایشگاه صنایع غذایی، دارویی یا صنعتی و کارخانه ای.

مطلوبیت شغلی

این رشته از نظر کاربرد و بازار کار یکی از رشته های موفق گروه پزشکی است؛ زیرا با توجه به توسعه و اهمیت امر بهداشت، زمینه های کاری مناسبی برای دانش آموختگان این رشته وجود دارد.

 

محدودیت شغلی

در صورت رعایت نکردن اصول بهداشتی و ایمنی، خطر ابتلا کارشناسان علوم پزشکی به انواع میکروب ها و آلودگی ها وجود دارد که این مورد را می توان از محدودیت های این شغل به حساب آورد.

اهمیت شغلی

آنچه باعث اهمیت ویژه این رشته در علوم پزشکی شده نقش مهم آن در تشخیص، درمان و پیگیری بیماری مختلف است. از این گذشته، سهم بسزای گرایش های مختلف علوم آزمایشگاهی در پیشرفت های چشمگیر و روز افزون فناوری های بیو تکنولوژی و ژنتیک بر اهمیت این رشته می افزاید. در مجموع، ضرورت توجه به سلامت و بهداشت فردی و اجتماعی و پیشرفت روز افزون علم پزشکی،مستلزم کاربرد هر چه بیشتر این حرفه در زمینه های مختلف است. بی شک بدون استفاده از آزمایشگاه های تشخیص طبی، حفظ سلامت جامعه و جلو گیری از شیوع بیماری های عفونی،آلرژی هاو….. امکان پذیر نخواهد بود. با اطمینان می توان گفت که پزشکان، تشخیص درست خود را مدیون عملکرد صحیح کارشناسان آزمایشگاهی هستند.

منابعی برا کسب اطلاعات بیشتر

ابتدا به وبگاه انجمن فناوران علوم آزمایشگاهی به نشانی WWW.AZMAYESHGAH.ORG  مراجعه کنید.

آزمایشگاه های مختلف و مراکز آموزشی علوم پزشکی و پیراپزشکی وزارت بهداشت و درمان نیز می توانند به شما کمک کنند.

 

 

کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

درباره علیرضا جعفری

علیرضا جعفری
علیرضا جعفری موسس وب سایت کسب و کار شما و مدرس و مشاوره در زمینه راه اندازی و بهبود عملکرد کسب و کار

همچنین بررسی کنید.

کارگردان کیست؟

به گردآوری عوامل تولید آثار نمایشی(سینمایی، صحنه ای و استودیویی) و هدایت و نظارت بر فعالیت آن ها، برای خلق فیلم، تئاتر و برنامه های تلوزیونی و رادیویی «کارگردانی» گفته می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *