کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

کارشناس فرش کیست؟

کارشناس فرش

 

کارشناس فرش.
کارشناس فرش.

به دانش بررسی مبانی علمی و نظری فرش«کارشناس فرش» می گویند.

کارشناس فرش کیست؟

«کارشناس فرش» کسی است که درباره تاریخچه فرش، جامعه شناسی آن، انواع بافت، طراحی، رنگ و الیافت فرش اطلاعات زیادی دارد و با استفاده از اطلاعات و مهارت های خود در زمینه های تخصصی فرش مانند تولید و بافت ، طراحی، رنگرزی، و مرمت انواع فرش فعالیت می کند.

ویژگی های کارشناس فرش

§      خلاق، نوآور و علاقه مند به هنر است: فرش بافی و شناسایی فرش ارزشمند یک هنر است. افرادی که در این حرفه مشغول به کارند، باید از ذوق و خلاقیت بهره مند باشند و همواره بتوانند طرح های نو و اصیل بومی ارائه کنند.

§      صبور و با پشتکار بسیار است: رسیدن به هدف  در این حرفه به صرف زمان و انرژی بسیار نیاز دارد. کارشناسان فرش هیچ وقت خسته نمی شوند و با پشتکار فعالیت خود را ادامه می دهند.

ورود به شغل

برای ورود به این شغل می توانید در هنرستان و در شاخه کار دانش، رشته « هنر فرش» یا «طراحی و نقاشی فرش» بخوانید و سپس وارد دانشگاه شوید. گرایش های این رشته در دانشگاه در مقطع کاردانی: فرش دستبافت، مقطع کارشناسی: بافت، رنگرزی وطراحی، و در مقطع کارشناسی ارشد: طراحی، مواد اولیه و رنگرزی، اقتصاد و مدیریت فرش است. مراکز آموزشی بسیاری نیز به آموزش تخصصی این حرفه می پردازند. البته طراحی فرش نیز مانند بسیاری حرفه های سنتی دیگر، از گذشته های دور به روش استاد-شاگردی آموزش داده می شده است.

پیشرفت شغلی

هر چه تجربه شما در این کار بیشتر شود، بیشتر شناخته می شوید و این باعث ارتقای شغلی تان می شود. علاقه مندی به هنر های سنتی، داشتن پشتکار و حوصله بسیار و خلاقیت از عوامل موفقیت در این کارند.

فضای شغلی

در کشور ما، هیچ کالایی از نظر ارزش افزوده مشابه فرش نیست؛ زیرا از یک سوء مواد اولیه فرش در ایران تهیه می شود و از سوی دیگر، فرش دست بافت ایرانی در بازار های جهانی دارای ارزش مادی بسیاری است. به همیت دلیل، هم اکنون بسیاری از مراکز خصوصی و دولتی به دنبال دانش آموختگان این رشته می گردند که در زمینه طرح، رنگ و بافت مهارت و خلاقیت داشته باشند. عده ای از دانشآموختگان این رشته نیز به عنوان مشاور با بازرگانان فرش همکاری می کنند. بعضی هم خودشان در تولید یا صادرات  فرش سرمایه گذاری کرده اند و در این زمینه  ها فعالیت می کنند. و بالاخره، تعداد قابل توجهی از آنان این هنر را در مراکز کار و دانش، آموزش می دهند. کارشناس فرش بنابر گرایشی که برای فعالیت انتخاب می کند، محیط و تعاملات کاری متفاوتی خواهد داشت. برای مثال، در سازمان های دولتی  و خصوصی مرتبط با فرش به عنوان مشلور و کارشناس یا طراح فرش، همکاری می کند. در کارگاه های و کارخانه های قالی بافی با تولیدکنندگان مواد اولیه و بافنده ها خریداران در ارتباط است. شرکت های فرش دستباف و ماشینی، تعاونی های تولیدکنندگان فرش، سازمان صنایع دستی، سازمان میراث فرهنگی، شرکت ملی فرش ایران، وزارت جهاد کشاورزی، کارگاه های خصوصی جامعه بازرگانان توسعه فرش دستباف از مراکز هستند که کارشناسان فرش در آن ها امکان فعالیت دارند.

وظایف و مسئولیت ها

·      اجرای مراحل مختلف تولی فرش، شامل طراحی و رنگ آمیزی فرش، شناخت مواد اولیه مصرفی و فراهم آوردن آن ها (مراحل تهیه نخ و رنگرزی)

·      کنترل کیفی فرش در هنگام بافت و رفع معایب آن پس از پایان کار

·      ارزیابی،ارزشیابی و کارشناسی فرش

·      شناخت ابزار، وسایل، تجهیزات و توانایی هر چه بهتر کردن آن ها

·      بررسی، تحلیل و شناخت طرح ها و نقوش اصیل و رابطه آن ها با فرهنگ و تفکر

·      تحلیل شرایط و تلاش برای هر چه بهتر کردن صادرات فرش با شناخت  اقتصاد و بازار جهانی فرش و اگر به طور خاص به حرفه طراحی فرش بپردازید:

طراحی: طرح مدادی بر روی کاغذ شطرنجی با رنج شمار مناسب و ابعاد متناسب

رنگ زنی: گذاشتن رنگ بر روی طرح با توجه به سبک نقاشی قالی(ترکی-فارسی)

نقطه چینی: نقطه چینی کناره های نقوش متفاوت نقشه که از حساس ترین و پیچیده ترین کارهای مربوط به تهیه نقشه فرش است؛ زیرا همین نقطه چین ها برای بافنده به خوبی قابل درک اند.

مطلوبیت های شغلی

ذوق هنری و تنوعی که در این کار وجود دارد، مانع خستگی کارشناسان فرش می شود و رضایت خاطر آنان را تامین می کند. اگر شما به عنوان طراح فرش مشغول فعالیت شوید، می توانید این کار را به صورت پاره وقت یا در منزل انجام دهید؛ زیرا به مکان و امکانات خاصی نیاز ندارد ولی چنانچه به عنوان کارشناس فرش مشغول به کار شوید، باید به صورت تمام وقت در کارگاه ها، کارخانه ها یا سازمان های مربوط کار کنید.

محدودیت های شغلی

به دلیل فرسودگی ناشی از کار سخت و ظریف، بافندگان و طراحان فرش مستعد ابتلا به بیماری های مربوط به بینایی و دردهای گردن، دست، پا و کمر هستند.

اهمیت شغلی

تا چندی پیش در ایران به هنر بسیار ظریف و زیبای فرش که نسل به نسل به صورت سنتی و اسناد- شاگردی منتقل می شد، تنها به عنوان حرفه نگاه می کردند اما اکنون رشته کارشناسی فرش در برخی از دانشکده های هنر و مراکز آموزش عالی ارائه می شود. این رشته می تواند  موجب رشد و اعتلای هنر و صنعت  فرش در کشورمان گردد. تولید فرش به دلایل متعدد از جمله اشتغال زایی بسیار، یکی از عوامل موثر در توسعه اقتصادی کشور است. این هنر- صنعت حرفه های بسیاری از جمله تولید پنبه و پشم، طراحی قالی، رنگرزی، بافت، مرمت قالی و تجارت داخلی و خارجی را به همراه دارد و می تواند منبع در آمد مناسبی برای جمعیت کثیری از هم وطنانمان باشد.

کارشناسان فرش با ارزیابی و کنترل کیفیت تولید فرش می توانند مانع سقوط رتبه جهانی فرش ایران شوند و با تکیه بر دانش و تجربه فرش ایرانی را با کیفیت  مطلوب به بازار های جهانی معرفی کنند.

منابعی برای کسب اطلاعات بیشتر

برای کسب اطلاعات تخصصی  بیشتر، « ماهنامه قالی ایران» را مطالعه کنید. گفت و گو با دانشجویان، استادان و دیگر فعالان این حرفه نیز می تواند برای شما بسیار مفید باشد.

 

کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

درباره علیرضا جعفری

علیرضا جعفری
علیرضا جعفری موسس وب سایت کسب و کار شما و مدرس و مشاوره در زمینه راه اندازی و بهبود عملکرد کسب و کار

همچنین بررسی کنید.

کتابدار

کتابداری

به مجموعه فعالیت های که رد کتابخانه های عمومی صورت می گیرد. تا کتاب ها، نشریات و منابع صوتی و تصویری به منظم و صحیح در جای خود قرار داده شوند و به شکل مناسب و سریع مراجعه کنندگان برسند، «کتابداری» می گویند. عبارت دیگر،کتابداری مسیر ارتباط بین عنصر کتاب (در معنای گسترده آن ) و مصرف کننده آن را همواره می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *