صفحه نخست / معرفی مشاغل / کارشناس مامایی کیست؟
کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

کارشناس مامایی کیست؟

کارشناسی مامایی

کارشناس مامایی
کارشناس مامایی

به رسیدگی جسمانی  و روانی به زنان باردار، کمک به وضع حمل آن و انجام مراقبت های بهداشتی پس از زایمان «کارشناس مامایی» می گویند.

کارشناس مامایی کیست؟

«کارشناس مامایی» کسی است که از مادر و نوزاد قبل و بعد از زایمان مراقبت می کند.

ویژگی های کارشناس مامایی

  • صبور، خوشرو و خون سرد است: داشتن آرامش برای یک ماما بسیار مهم است. او باید بتواند بهترین یاری کننده مادر برای ورور به مرحله جدید زندگی اش باشد.
  • بر خوردی مناسب و مطلوب با بیماران دارد: یک کارشناس مامایی باید بتواند با جلب اعتماد مراجعانش اطلاعات مورد نیاز خود را از آنان دریافت کند. مراجعان درباره بیماری های خود، سقط جنین های احتمالی در گذشته و …… اطلاعاتی دارند که در صورت عدم اطمینان، آن را بروز نخواهند داد.
  • دقت و تمرکز حواس، سرعت عمل و قدرت تصمیم گیری صحیح دارد: کارشناس مامایی با شرایط اضطراری زیادی بر خورد می کند وباید بتواند بهترین تصمیم ها را بگیرد.

ورود به شغل

پیش از ورود به این رشته، داوطلبان به طور کامل معاینه می شوند تا از سلامتی کامل آن ها اطمینان حاصل شود. سپس می توانند این رشته را از مقطع کارشناسی تا دکترا ادامه دهند. آن ها در تمام مقاطع تحصیلی دوره کاروزی دارند و طی این دوره ها تمام آنچه را به بارداری، زایمان و مراقبت های قبل و بعد از آن مربوط می شود، می آموزند.

 

پیشرفت شغلی

یک ماما بر اساس قوانین حاضر و در صورت داشتن مدرک کارشناسی می تواند مجوز تاسیس مطب دریافت کند. البته او برای این کار به سرمایه اولیه هم نیاز دارد.

فضای شغلی

در این شغل رعایت بهداشت محیط از اهمیت خاصی بر خوردار است. آرامش و دمای مناسب محل، ایمنی و نیز همکاری صمیمانه از دیگر شرایطی است که ماماها به آن احتیاج دارند. کارشناسان این رشته با شاغلان رشته های پزشکی، پرستاری، آزمایشگاه ها و رشته بیهوشی در ارتباط اند. آن ها می توانند در بیمارستان ها، زایشگاه ها، درمانگاه ها و مراکز بهداشتی مشفول به کار شوند.

وظایف شغلی

  • ارائه آموزش های لازم برای جلو گیری از حامگلی نا خواسته، مشاوره قبل از ازدواج و تنظیم خانواده
  • آموزش دختران در زمینه بهداشت دوران بلوغ و بعد از آن
  • مراقبت از زنان باردار از نخستین ماه های حاملگی ( برای جلوگیری از ابتلا به بیماری که اهمیت زیادی دارد و عامل اساسی در سلامت مادر جنین است.)
  • کنترل وزن مادر و آماده کردن او از نظر روانی برای تولد فرزند
  • انجام دادن عمل زایمان که حساس ترین مرحله بارداری است و به دانش و مهارت نیاز دارد؛
  • به عهده گرفتن مراقبت های بعد از زایمان (زیرا مادر و نوزاد در این مرحله به مراقبت دقیق نیازمندند.)
  • آموزش شیر دهی، نگه داری و تغذیه نوزاد و تاکید بر واکسیناسیون او.

مطلوبیت های شغلی

افراد که در این رشته تحصیل کرده اند، از تمام علوم پزشکی تا حدودی آگاهی پیدا می کنند. بنابراین، می توانند در مواقع لازم به کمک دیگر بیماران نیز بشتابید.

محدودیت های شغلی

وجود متخصصان زنان و زایمان و محدودشدن بازار کار، فشارهای روانی و نگرانی های ناشی از مسئولیت حفظ جان انسان ها از جمله مسائلی هستند که کارشناسان مامایی با آن ها در گیرند.

اهمیت شغلی

یکی از شاخص های توسعه یک کشور، پایین بودن آمار مرگ میر نوزادان و مادران است. بنابر این، پیشرفت در این زمینه یکی از ارکان سیاست دولت ها در هر کشوری به حساب می آید. علاوه بر این، سعادت و سلامت یک جامعه به وجود نوزادان سالم بستگی دارد و با وجود کارشناسان مامایی متخصص، سلامت جسمی و روحی مادران و نوزادان تامین می شود.

منابعی برای کسب اطلاعات بیشتر

به مراکز مامایی و دانشکده های مامایی مراجعه کنید. صحبت کردن با دانشجویان، شاغلان و استادان این رشته می تواند شما را بیشتر آگاه کند.

 

کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

درباره علیرضا جعفری

علیرضا جعفری
علیرضا جعفری موسس وب سایت کسب و کار شما و مدرس و مشاوره در زمینه راه اندازی و بهبود عملکرد کسب و کار

همچنین بررسی کنید.

گفتار درمانگر کیست؟

به ارزیابی، تشخیص و درمان انواع اختلالات گفتاری و زبانی«گفتار درمانی» می گویند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *