صفحه نخست / مقالات / راهنمای کسب و کار موفق / کارشناس میکروبیولوژی کیست؟
کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

کارشناس میکروبیولوژی کیست؟

کارشناس میکروبیولوژی

کارشناس میکروبیولوژی.
کارشناس میکروبیولوژی.

علم میکروبیولوژی که گرایش از زیست شناسی است، به بررسی و مطالعه میکروارگانیسم ها می پردازد و مسائل مختلف مربوط به زندگی  آن ها مورد مطالعه قرار می دهد. میکروارگانیسم ها موجودات ریز ذربینی  مانند باکتری ها، ویروس ها، و قارچ های میکروسکوپی هستند که باچشم غیر مسلح دیده نمی شوند. کارشناس میکروبیولوژی چگونه استفاده بهتر از میکروارگانیسم ها را بررسی می کند.

کارشناس میکروبیولوژی کیست؟

« کارشناس  میکروبیولوژی » کسی است که به بررسی میکروارگانیسم ها و استفاده پژوهشی از آن ها می پردازد.

ویژگی های کارشناس میکروبیولوژی

  • حافظه قوی و قدرت یادگیری بالایی دارد: بیشتر دروس این رشته نظری است؛ بنابراین، کارشناسان دائما باید به حافظه خود رجوع کنند و آنچه را آموحته اند، به کار گیرند.
  • قدرت تجزیه تحلیل بالای دارد: داشتن قدرت تجزیه و تحلیل قوی یکی از ملزومات تحصیل در این رشته است. کسانی از این ویژگی بهره مندند که حافظه ای قوی داشته باشند.
  • صبور و با حوصله است: تحقیق در آزمایشگاه های میکروبیولوژی و کشت دادن انواع میکروب به صبر و حوصله، و تحقیق درباره بیماری های میکروبی و مبارزه با آن ها، به عشق و علاقه ای وافر نیاز دارد؛ چرا که کارشناس ممکن است باره ها دچار خطا یا حتی شکست شود.

ورود به شغل

شما باید در درس های زیست شناسی و شیمی قوی باشید و ابتدا مدرک کارشناسی خود را دریافت کنید. در این صورت، امکان ادامه تحصیل تا مقطع دکترا را در ایران خواهید داشت(می توانید در آزمون های وزارت علوم و  وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی شرکت کنید). میکروبیولوژی گرایش های مختلفی دارد که عبارت اند از. گرایش پزشکی (که در آن میکروب هایی که برای انسان بیماری زا است و چگونه فعالیت های آنان مورد بررسی قرار می گیرد)، میکروبیولوژی غذایی( بسیاری از مواد غذایی مانند ماست و پنیر به کمک   میکروب ها تولید می شوند) و میکروبیولوژی صنعتی (در این رشته گرایش از میکروب های مفید برای تولید مواد صنعتی مانند اسید ها، و همچنین رفع آلودگی محیط زیست استفاده می شود).

فراموش نکنید که گاهی از رشته«میکروبیولوژی» با عنوان«زیست شناسی سلولی و مولکولی» یاد می شود؛ در حالی که این دو رشته با هم متفاوت اند. علوم سلولی  مولکولی از حیطه فعالیت های بیرون میکروب خارج شده و وارد فعالیت های درونی آن می شود؛ در حالی  که در علم میکروبیولوژی تاثیرات بیرونی میکروارگانیسم ها  مورد مطالعه قرار می گیرد. برای مثال، شما در علم میکروبیولوژی نگاه می کنید که میکروارگانیسم مورد نظرتان چه نوع بیماری ای ایجاد کرده و از روی آثار آن بیماری حدس می زنید که میکروارگانیسمی که آن را بررسی می کنید، چه نوع میکروبی است.

پیشرفت شغلی

ادامه تحصیل تا مقطع دکترا و کسب تجربه از جمله مواردی هستند که در پیشرفت شما در این رشته تاثیر بسزایی دارند.

فضای شغلی

محیط کار کارشناس میکروبیولوژی باید بهداشتی باشد. با توجه به اینکه میکروبیولوژی دارای سه گرایش متفاوت است، هر  گرایش با گروه های شغلی متفاوتی سرو کار دارد که تیم پزشکی، مسئولان وزارت نفت، شرکت آب و فاضلاب، سازمان دام پژشکی، وزارت تحقیقات کشاورزی و شرکت های دارویی که در زمینه ساخت آنتی بیوتیک ها فعالیت می کنند، از آن جمله اند. سازمان ها و مراکز مانند وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، آزمایشگاه های پاتولوژی و میکروب شناسی بیمارستان ها، دام پزشکی ها، آزمایشگاه های تشخیص طبی، مراکز تهیه اسید،مراکز تهیه واکسن مانند موسسه رازی و انیستیتو پاستور ایران، انواع صنایع غذایی و کارخانه های کنسرو سازی، نوشابه سازی، عصاره گیری میوه ها،عرقیات و صنایع گوشتی و ….. همه وهمه محل هایی هستند که دانش آموختگان این رشته می توانند در آن ها مشغول به کار شوند.

وظایف و مسئولیت های

از آنجا که حیطه کاری کارشناسان میکروبیولوژی با توجه به گرایش تحصیلی آن ها بسیار گسترده است، در اینجا به وظایف کلی آن ها اشاره می کنیم.

  • شناسایی گونه های مختلف میکروبی و انجام دادن آزمون های مختلف تشخیص برای شناسایی جنس و گونه میکروب
  • مقایسه نتایج حاصل از آزمون های میکروبی با حدود مجاز استاندارد و اظهار نظر کارشناسی
  • تهیه محیط ها کشت مورد نیاز طبق دستورالعمل های اجرایی و استاندارد با رعایت  نکات ایمنی فردی و محیطی و استریل کردن آن ها
  • بازدید از واحد های تولیدی تحت نظارت معاونت غذا دارو
  • بررسی کاربرد سلاح های میکروبی و راه های جلوگیری از به کار گرفتن این سلاح ها
  • تشخیص کیفیت و سلامت بهداشتی و غذایی مواد از نظر آلوده نبودن به میکروب
  • کنترل کیفی محصولات مختلف غذایی و دارویی و تلاش برای ارتقای کیفیت فراورده های حاصل از فرایند های میکروبی.

مطلوبیت های شغلی

آشنایی با دنیای موجوداتی که فقط با چشم مسلح می توان آن ها را مشاهده کرد. همچنین کمک به سلامت بیشتر جامعه به دلیل کسب شناخت بیشتر از چگونگی مقابله با بیماری ها و مشکلاتی که میکروب ها و ویروس ها به وجود می آورند.

محدودیت های شغلی

متاسفانه مواد مورد استفاده در این شغل گران قیمت اند. و در صورتی که به سبب روابط میان کشور ها واردات این مواد محدود شود، این علم صدمه می بیند.

اهمیت شغلی

با توجه به اینکه امروزه دنیا با خطر شیوع دوباره بیماری های میکروبی قدیمی و نیز همه گیر شدن بیماری های جدید روبه روست، رشته میکروبیولوژی که در پیشگیری و جلو گیری از بیماری کاربرد دارد( مثل علم واکسینه لوژی که علم جدید است و وظیفه آن ساخت واکسن ها و سرم های مختلف است). اهمیت بسیاری پیدا می کند. حتی در صنعت نساجی هم به این علم به وظیفه آن ساخت واکسن ها وسرم های مختلف است)، اهمیت بسیاری پیدا می کند. حتی  در صنعت نساجی هم این علم به یاری انسان آمده است و راهکار هایی برای تثبیت نشاسته و آهار دادن پارچه دارد. در صنایع و معادن هم برای استخراج فلزات سنگین و در تصفیه نفت برای گوگردزایی از نفت، میکروبیولوژی مورد استفاده قرار می گیرد. تشخیص آفات گیاهی و مبارزه با آن ها،ایجاد مقاومت گیاهی نسبت به آفات، تصفیه فاضلاب ها ومبارزه بیولوژیک با عفونت ها و آلودگی ها فاضلابی و تحویل آب سالم و بدون آلودگی به مردم ، از دیگر خدماتی است که این علم به ما ارائه می کند.میکروبیولوژی پایه واساس بسیاری از علوم از قبیل بیوشیمی، بیو تکنولوژی، ژنتیک و پزشکی است و از بسیاری جهات اهمیت دارد. در زمینه پزشکی این علم به بررسی قرار می دهد. میکروبیولوژی صنعتی از میکروب های مفید برای تولید مواد صنعتی مانند اسید ها وهمچنین برای رفع آلودگی محیط زیست استفاده می کند. همچنین بسیاری از مواد غذایی مانند ماست و پنیر به کمک میکروب ها تولید می شوند. به همین خاطر میکروبیولوژی غذایی یکی از زمینه های مورد توجه کارشناسان است.

منابعی برای کسب اطلاعات بیشتر

به«انجمن فناوران آزمایشگاه» یا دانشگاه ها مراجعه کنید. فعالان و استادان این رشته می توانند اطلاعات دقیق تری در اختیار شما بگذارند.

 

کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

درباره علیرضا جعفری

علیرضا جعفری
علیرضا جعفری موسس وب سایت کسب و کار شما و مدرس و مشاوره در زمینه راه اندازی و بهبود عملکرد کسب و کار

همچنین بررسی کنید.

اندازه سازمان

اندازه یا بزرگی سازمان

• اندازه یا بزرگی سازمان بر ساختار آن موثر است. • تغییرات در اندازه سازمان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *