کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

کارشناس نانوفناوری

کارشناس نانوفناوری

به توانمندی تولید مواد،ابزار و سیستم های جدید در اندازه های اتمی مولکولی و در دست گرفتن کنترل آن ها و استفاده از ویژگی هایشان« کارشناس نانوفناوری» می گویند.

کارشناس نانوفناوری کیست؟

«کارشناس نانوفناوری» طراحی و ساخت قطعه هایی را به صورت اتم به اتم و بر اساس الگو های از قبل طراحی شده انجام می دهد.

ویژگی های کارشناس نانوفناوری

  • توانایی ساماندهی محیط کار خود و منظم کردن آن را دارد: به دلیل حساسیت ابزار و تجهیزات مورد استفاده در محیط های آزمایشگاهی، تمیز و منظم نگه داشتن آن ها از وظایف کارشناسان است و نیروهای خدماتی از انجام دادن آن ناتوان اند. کارشناس فناوری باید به طور کلی منظم و مرتب باشد.
  • پشتکار، صبر و حوصله دارد: با توجه به ناشناخته بودن این حرفه، لازم است، کارشناسان تا رسیدن به هدف از تلاش دست برندارند و با صبر حوصله پیش بروند.
  • توانایی انجام دادن کار گروهی را دارد: نانوفناوری در زمینه های مختلفی کاربرد دارد. پس به کار گروهی نیاز دارد و هر یک از اعضای گروه باید در تخصص خود به دیگر اعضا کمک کند.

ورود به شغل

نانوفناوری دانشی میان رشته ای است و به رشته هایی چون پزشکی، دارو سازی و طراحی دارو، دام پزشکی، زیست شناسی، فیزیک، شیمی، مهندسی مواد و حتی مهندسی مکانیک، مهندسی برق و مهندسی عمران کمک می کند. گرایش های متنوعی با محوریت فناوری نانو در این رشته ها وجود دارند.  علاقه مندان پس از دریافت مدرک کارشناسی در یکی از رشته های گفته شده، می توانند در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری رشته های نانو فیزیک، نانوشیمی، نانو پلیمر، ساختار های نانو لیفی، نانو مواد را انتخاب کنند( خوب است بدانید در سال های اخیر رشته نانوفناوری هم تاسیس شده است). ماهیت میان رشته ای این حرفه سبب شکل گیری گرایش های متنوع با محوریت فناوری نانو در رشته های  مختلف شده است. این گرایش ها در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا برای رشته های مختلف با عناوینی مانند نانو فیزیک، نانو شیمی نانوپلیمر، ساختار های نانو لیتی، نانو مواد وجود دارند. در سال های اخیر رشته  اختصاصی نانو فناوری نیز ایجاد شده است. علاقه مندان به تحصیل در هر یک از این گرایش ها می توانند وارد این حرفه شوند. اگر چه در مواردی، تفاوت عنوان ها و ضرایب دروس ارائه شده در دانشگاه های مختلف افراد را بر آن می دارد که با توجه به علاقه و آینده کاری ای که برای خود در نظر گرفته اند، اقدام به انتخاب گرایش و دانشگاه کنند.

پیشرفت شغلی

در این رشته پله به پله ترقی خواهید کرد. چرا که لازم است در مسئولیت های پایین تر دانش و تجربه  ببیندوزید و بعد در مسئولیت های بالاتر از آن ها استفاده کنید تسلط به زبان انگلیسی، داشتن مهارت های رایانه ای و روابط عمومی بالا باعث ترقی سریع تر شما خواهد شد.دانش آموختگان علاقه مند می توانند اقدام به تاسیس شرکت هایی در این حوزه ها کنند که در این صورت تسهیلات ویژه ای نیز دریافت خواهند کرد.

فضای شغلی

کار در محیط های آزماشگاهی  و کار گاهی صورت می گیرد و تعامل افراد نیز با توجه به گرایش آن ها مشخص می شود. نانو فناوری در زمینه های گوناگون مثل  کشاورزی، فناوری های زیستی، تصفیه آب، انرژی، پزشکی و دارو سازیف صنایع هوا فضا، صنایع نطامی، نساجی و پوشاک ، خودرو سازی و حمل نقل، مصالح پیشرفته ساخت و ساز مواد شیمیایی، پتروشیمی و پلیمر کاربرد دارد. بنابراین، از کارشناسان این رشته در تمامی صنایع و کارخانه و شرکت ها ی مربوطه استفاده می شود.

وظایف و مسئولیت ها

کارشناسان نانو فناوری بنابر حوزه کاری و پست خود وظایف ومسئولیت های متفاوتی دارند اما به طوری کلی وظایف آن ها عبارت است از:

  • ارائه طرح
  • انجام دادن آزمایش های لازم
  • تهیه گزارش
  • بررسی نتایج آزمایشی ها
  • فراهم آوردن شرایط و امکانات برای رساندن طرح به مرحله تولید انبوه
  • پشتیبانی از محصول ارائه شده

مطلوبیت های شغلی

این حرفه ماهیتی پویا دارد و یکنواختی و روز مرگی در آن بی معناست.

محدودیت های شغلی

پیگیری تمامی مراحل کار، از پژوهش تا تولید، بر عهده خود کارشناسان است و در نهایت شرکت ها تنها به تولید یک یا چند محصول می پردازند. نبود منابع مالی و زمان زیاد لازم برای بازگشت سرمایه، در صورت راه اندازی شرکت خصوصی، از دیگر محدودیت های این حرفه است. این روزها تجاری سازی فناوری های پیشرفته در قالب یک محصول یا فراورده، فرایندی پیچیده با خطر پذیری بالا و چالش های بسیار است و این موضوع، باعث طولانی شدن زمان رسیدن فناوری به بازار و کاهش میزان موفقیت آن می شود. البته اخیر با توجه به این مشکل  شرکت هایی برای خدمات تاسیس شده اند که طرح ها وفناوری ها را به سطحی از تکامل و بلوغ می رسانند که آمادگی بیشتری برای ورود به بازار پیدا می کنند.

اهمیت شغلی

این روز ها دولت ها و سازمان های مختلف می کوشند تاثیرات احتمالی و بلند مدت نانوفناوری بر محیط فعالیت یا کشور خود را بشناسند و بنابراین، سیاست ها و بر نامه ها ی پیچیده ای برای آن در نظر گرفته اند.

بشر در آستانه دستیابی به توانایی هایی برای تغییر محیط پیرامون خویش قرار گرفته است و جهان و جامعه ای که در آینده نه چندان دور به مدد فناوری های جدید پدیدار می شود، تفاوتی بنیادی یا جهان آدمی در گذشته خواهد داشت. در این دوران، فناوری های نسل قدیم به منظور بهبود وضع و حل مشکلات عدیده بهبود خواهند یافت و بشر قادر خواهد بود به پیشرفت های فناورانه چشمگیری دست پیدا کند. البته بعضی از این دگرگونی ها مربوط به زمینه ای خاص از فناوری نیست بلکه گسترده وسیعی از فناوری را در بر می گیرد. صاحب نظران بر این باورند که نانوفناوری چنین دگرگونی هایی را رقم خواهد زد و با نگاهی مجدد به وسایل، سیستم ها و موادی که تا کنون ساخته شده اند، سعی در بر طرف کردن عیوب آن ها را دارد.

منابعی برای کسب اطلاعات بیشتر

وبگاه www.nano.ir می تواند اطلاعات  خوبی درباره آموزش، اشتغال و شرایط این حرفه در ایران در اختیار شما بگذارد.

کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

درباره علیرضا جعفری

علیرضا جعفری
علیرضا جعفری موسس وب سایت کسب و کار شما و مدرس و مشاوره در زمینه راه اندازی و بهبود عملکرد کسب و کار

همچنین بررسی کنید.

اقتصاد

سود اقتصادی صفر

سود اقتصادی صفر اگر در کوتاه مدت در بازاری سود اقتصادی وجود داشته باشد ، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *