صفحه نخست / مقالات / راهنمای کسب و کار موفق / شغل نیروی انتظامی( چگونه پلیس شویم؟)
کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

شغل نیروی انتظامی( چگونه پلیس شویم؟)

کارشناس نیروی انتظامی

(مامور اداره پلیس)

کارشناس نیروی انتطامی
کارشناس نیروی انتطامی

به حضور در انواع عملیات پلیسی و نیز دادن راهکارهای امنیتی به مردم برای پیشگیری از آسیب های اجتماعی،« کارشناس نیروی انتظامی» گفته می شود. که کارشناس نیروی انتظامی همان مامور تحصیل کرده اداره پلیس است.

مامور اداره پلیس کیست؟

«مامور اداره پلیس» کسی است که اجرای قانون را بر عهده دارد.

ویژگی های مامور اداره پلیس

 • قابل اعتماد است: مردم باید بتوانند به این افراد اعتماد کنند و تخلف ها را به آن ها گزارش دهند.
 • مسئولیت پذیر است: این شغل جزو مشاغلی است که به امنیت افراد جامعه بر می گردد؛ بنابراین کسانی که این شغل را انتخاب می کنند، باید آمادگی قبول چنین مسئولیت بزرگی را داشته باشند.
 • صبور است: پلیس با افراد مجرم و شاکیان آن ها سرو کار دارد و همین باعث وارد شدن فشار  روانی زیادی به او می شود. در نتیجه اگر صبور نباشد. کار کردن برایش شخت خواهد بود.
 • جدی و در عین حال دلسوز است: او در برخورد با جرم و مجرم جدی است و به سبب دلسوز بدون، وظایف خود را نه از سر وظیفه بلکه با عشق خدمت به کشور و مردمش انجام می دهد.

ورود به شغل

شما با مدرک دیپلم هم می توانید وارد این شغل شوید. با این حال، افراد علاقه مند می توانند در کنکور سراسری سازمان سنجش کشور گزینه نیروی انتظامی را انتخاب کنند و در صورتی که مجاز با انتخاب رشته شدند، کد رشته دانشگاه علوم انتظامی را وارد کنند تا به شرط کسب نمره لازم وارد دانشگاه افسری شوند. دانشگاه علوم انتظامی در حال حاضر دارای هفت دانشکده با عناوین فرماندهی و ستاد دانشکده پلیس انتظامی، دانشکده پلیس اداری و فنی، دانشکده پلیس جنایی، دانشکده پلیس راهنمایی و رانندگی، دانشکده پلیس مرزی، دانشکده پلیس امنیتی، مرکز آموزش عالی نصر و مجتمع آموزش عالی خواهران است. افرادی که در رشته های دیگر تحصیل کرده اند یا با مدرک دیپلم قصد ورود به این شغل را دارند، باید به قسمت گزینش و استخدام این سازمان  مراجعه کنند تا در صورت نیاز استخدام شوند. باید بدانید که برای احراز این شغل شرایطی لازم است؛ از جمله:” داشتن حداقل ۱۷ و حداکثر۲۳ سال تمام و در صورت انجام دادن خدمت وظیفه عمومی ۲۵ سال تمام، اعتقاد و التزام عملی به دین مبین اسلام، التزام عملی به قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و اعتقاد به ولایت فقیه،تابعیت جمهوری اسلامی ایران، عدم عضویت یا وابستگی به احزاب و گروه های سیاسی در زمان تقاضای استخدام، نداشتن سوء پیشینه کیفری، عدم اعتیاد به مواد مخدر، داشتن سلامت و توانایی جسمی و روانی متناسب با خدمت مورد نظر، داشتن حداقل۱۷۰سانتی متر قد برای داوطلبان مرد و حداقل ۱۶۰ سانتی متر برای داوطلبان زن. در نهایت افراد باید در مرحله گزینش و معاینات پزشکی ناجا نیز موفقیت لازم را کسب کنند.

پیشرفت شغلی

شما بر اساس سطح تحصیلات و سوابق کاری در این شغل پیشرفت می کنید(افراد در این شغل هر چهار سال یک بار درجه بالاتر می گیرند). همچنین گذراندن دوره های آموزشی در حین خدمت در ارتقای شغلی افراد تاثیر فروانی دارد.

فضای شغلی

محیط کار افراد که در شاخه انتظامی کار می کنند، پاسگاه و کلانتری های موجود در سطح شهر و در روستا معمولا پاسگاه های پلیس است که به صورت کلی شلوغ و پر سر صدا هستند. البته در صورت نیاز، آن ها با ماموریت نیز اعزام می شوند. گفتنی است که محیط کار ماموران اداره پلیس بر اساس شاخه ای که در آن مشغول فعالیت اند (مانند مواد مخدر، راهنمایی و رانندگی، آگاهی و انتظامات) متفاوت است. مامور اداره پلیس با سایر شاخه های پلیس ارتباط دارد و طبق ضرورت ( مثلا دستگیری مجرمان یا رسیدگی به جرائم خاص) یا سازمان هایی چون شهرداری، اداره برق و…… نیز در ارتباط است.

وظایف و مسئولیت ها

وظایف این افراد بسته به اینکه در چه رشته و سمتی فعال اند، متفاوت است ولی می توان وظایف زیر را برای بیشتر آن ها بر شمرد:

 • بررسی جرایم عمومی
 • رسیدگی به شکایات مردمی
 • جلو گیری از افرار مجرمان
 • جلوگیری از خودکشی افراد در صورت اعلام این موضوع
 • پیشگیری از سرقت
 • مراجعه به محل هایی که مشکوک گزارش شده است
 • انجام دادن امور و عملیات مربوط به دستگیری مجرمان.

افراد که در شاخه انتظامی فعالیت می کنند، وظیفه دارند با تعهداتی از جرم جلوگیری کنند. برای مثال، باید به مردم اطلاعاتی بدهند که از جرم خیزی جلوگیری شود و سطح امنیت عمومی جامعه بالاتر رود. شاخه کشف جرایم اداری پنج گرایش آگاهی، تشخیص هویت، مبارز با جرایم اقتصادی، مبارزه با مواد مخدر و مبارزه با مفاسد اجتماعی است(البته دانشگاه علوم انتظامی هر ساله در تمامی گرایش های یاد شده دانشجو نمی پذیرد و پذیرش بر اساس نیاز ها و ضرورت های نیروی انتظامی انجام می گیرد) بخشی از وظایف این افراد کشف جرم های پنهان و دستگیری این گونه مجرمان است. واحد اطلاعات نیروی انتظامی باید اطلاعات مربوط به رفتار های اجتماعی و شبکه های مفاسد اجتماعی را به دست آورید و آن ها را به مراجع علنی نیروی انتظامی بدهد تا عملیات لازم انجام و افراد مذکور دستگیر شوند. شاخه راهنمایی و رانندگی دارای سه گرایش خدمات فنی راهور(که تخصص لازم را برای شماره گذاری خودروها، صدور کارت ماشین و برگزاری آزمون رانندگی را به دست می آورند)، عملیات انتظامی راهور (این افراد با باسازی صحنه تصادف، وسیله نقلیه مقصر را شناسایی و خسارت وارده شده را تعیین می کنند. همچنین می توانند عملیات امداد را در خیابان ها وجاده ها انجام دهند.) و گرایش مهندسی ترافیک(این افراد مسئول تعیین تقاطع ها، میدان ها، دور برگردان ها، خیابان های یک طرفه و دو طرفه در هنگام طراحی خیابان ها و جاده هستند. همچنین ساعاتی را که لازم است در برخی نقاط شهر طرح ترافیک باشد، تعیین می کنند). در نهایت باید گفت که کارشناس بخش خدمات و پشتیبانی نیز در بخش اداری نیروی انتظامی فعالیت می کند.

مطلوبیت های شغلی

آینده این شغل روشن و مطمئن است. شاغلان در این شغل از مردم دفاع می کنند و این احساس بشر دوستانه، مطلوبیت کارشان محسوب می شوند. در این شغل ارتقا به پست های بالاتر نیز سریع تر انجام می گیرد. هیجان موجود در این حرفه نیز برای علاقه مندان  به فعالیت های پلیسی از جذابیت های آن به شمار می آید.

محدودیت های شغلی

از معایب این شغل می توان به خطر بالای آن اشاره کرد. مامور نیروی انتظامی ممکن در مواجهه با مجرمان صدمه ببیند. از طرف دیگر، مسئولیت بالای این شغل باعث می شود که این افراد همیشه در وضعیت آماده باش به سر برند و بر اساس محیطی که در آن مشغول به کارند، در شیفت های شب نیز کار کنند. یکی از شروط اصلی این کار اطلاعت پذیری است؛ به این معنا که ماموران اداره پلیس باید در هر شرایطی در خدمت سیستم و تابع آن باشند و وظیفه ای را که بر عهده شان گذاشته می شود، بدون چون و چرا اجرا کنند.

اهمیت شغلی

همه جوامع نیازمند نظم و امنیت اند و بر اساس، مشاغل انتظامی همواره مورد نیاز جوامع است. کشور یا حتی شهری تصور کنید که در آن هیچ مامور پلیسی حضور نداشته باشد. در این صورت، احتمال هرج و مرج زیادی به وجود می آید. افراد پلیس مسئول بر قراری امنیت مالی و جانی شهروندان هستند.

منابعی برای کسب اطلاعات بیشتر

پایگاه اطلاع رسانی نیروی انتظامی به نشانی www.Police.ir می توانید اطلاعات  خوبی در اختیار شما قرار دهد. همچنین می توانید به روابط عمومی ناجا مراجعه کنید.

 

کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

درباره علیرضا جعفری

علیرضا جعفری
علیرضا جعفری موسس وب سایت کسب و کار شما و مدرس و مشاوره در زمینه راه اندازی و بهبود عملکرد کسب و کار

همچنین بررسی کنید.

اقتصاد

سود اقتصادی صفر

سود اقتصادی صفر اگر در کوتاه مدت در بازاری سود اقتصادی وجود داشته باشد ، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *