کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

کارشناس چاپ کیست؟

کارشناس چاپ

کارشناس چاپ
کارشناس چاپ

به نظارت کمی و کیفی بر نحوه چاپ و انتشار  مطبوعات، کتاب، انواع محصولات گرافیکی و….«کارشناس چاپ» می گویند.

کارشناس چاپ کیست؟

«کارشناس چاپ» کسی است که با تسلط بر عکاسی، گرافیک قوانین کیفی  صنعت  چاپ در سه مرحله قبل از چاپ، هنگام چاپ و بعد از چاپ خطا ها و آسیب ها را شناسایی و بر طرف می کند.

ویژگی های کارشناس چاپ

 • نکته بین است: چاپ نوعی تولیده انبوه است. از این رو اگر در بررسی های اولیه خطاها دیده نشوند، تمام آثار نادرست به چاپ می رسند. بنابراین، بررسی همه جزئیات در این شغل بسیار مهم است.
 • مسئولیت پذیر است: همان طور که گفتیم، نکته بینی شاخصه کارشناسان چاپ است اما اگر زمانی خطایی هم داشته باشند. باید مسئولیت معنوی و ضررهای وارد شده را بپذیرند.
 • توانایی خطر کردن دارد: گاهی بهتر است در چاپ از شیوه های نوین و طرح های جدید استفاده شود. با خطر کردن است که خلاقیت ها بروز پیدا می کند.
 • با حوصله و بردبار است: چاپ فرایندی است که گاه مرحله ای از آن به دلیل نکته سنجی به تاخیر می افتد و گاهی در لحظات نهایی برنامه ها تغییر می کند. کارشناس چاپ با صبر و حوصله این مراحل را پشت سر می گذارد.

ورود به شغل

به تازگی هنرستان ها نیز این رشته را ارائه می دهند. رشته چاپ زیر مجموعه شاخه هنر در دانشگاه هاست اما نمی توان آن را صرفآ هنری دانست. شما در این شغل با معادلات و آمار روبه رو خواهید شد و برای همین، باید با دروس ریاضی هم آشنا باشید. برخی از درس ها و فنونی که در این رشته خواهید آموخت، عبارت اند از : شیمی، فیزیک، رسم فنی عمومی، آزمایشگاه مواد، لیتوگرافی، شناخت کاغذ و مرکب، اقتصاد چاپ و بازاریابی چاپ، قوانین و مقررات چاپ. رشته چاپ را می توانید تا مقطع کارشناسی  ارشد در ایران ادامه دهید.

پیشرفت شغلی

آشنایی شما با نرم افزار های متعدد باعث پیشرفت سریعتا خواهد شد. اگر سرمایه شخصی داشته باشید، می توانید برای خود چاپخانه تاسیس کنید.

فضای شغلی

کار شما یک چابخانه است. البته گاهی لازم نیست که هر روز در آن محل حاضر شوید. فراموش نکنید که نهادها و سازمان ها اغلب با چاپخانه عای غیر دولتی کار می کنند. پس شما به استخدام یک چاپخانه در خواهید آمد، نه نهادی خاص. همکاران شما رئیس چاپخانه، ناظران فنی و کارکنان چاپخانه هستند. گاهی هم با مشتریان گفت و گوی رودر روخواهید داشت.

وظایف شغلی

 • آشنایی با مفهوم هنر و کاربرد آن در چاپ
 • آشنایی با روان شناسی رنگ و کاربرد آن در هنر
 • تشخیص انواع چاپ و کاربرد آن ها
 • آشنایی با روش چاپ و کاربرد آن ها
 • اگاهی از اصول تشخیص انواع چاپ
 • تشخیص کیفیت عکس ها و اسلاید ها موضوعات چاپی
 • تشخیص کیفیت طرح های موضوعات چاپی
 • تشخیص کیفیت کارهای لیتوگرافی
 • تشخیص کیفیت فرایندهای چاپ و نظارت بر این فرایند ها
 • تشخیص کیفیت صحافی فرم ها چاپی
 • هزینه یابی فرایند چاپ.

مطلوبیت های شغلی

در این شغل، شما کار ثابت و یکنواختی انجام نمی دهید و بنابراین، تنوع کار می تواند برایتان جذاب باشد. خوبی دیگر این شغل توجه زیادی است که سازمان ها و نهاد ها به آن می کنند و امروزه این صنعت از صنایع مهم کشور محسوب می شود. بسیاری از دانشجویان این رشته در حین تحصیل مشغول به کار می شوند. نکته بارز این شغل را می توان دانش فراوان فارغ التحصیلان آن دانست. کارشناسان چاپ با گرافیک، صفحه آرایی و عکاسی آشنایی کامل دارند. پس می توان گفت که رشته «چاپ» برای علاقه مندان آن رشته ای بسیار کاربردی است.

محدودیت های شغلی

گاهی به دلیل انبوه سفارشات ممکن است ساعات کاری شما جابه جا شود یا مجبور به حضور۲۴ ساعته در چاپخانه باشید. سر و صدای ماشین چاپ هم ممکن اشت ناخوشایند باشد. ضمن آنکه گاهی مسئولان برخی مراکز حاضر نیستند به طور مرتب از دستگاه های جدید استفاده کنند یا شیوه های تازه را به کار گیرند. در چنین فضایی رقابت با هم صنفی ها بسیار سخت  می شود،

اهمیت شغلی

از زمان اختراع دستگاه چاپ، این صنعت تغییرات زیادی به خود دیده است. ما هر روزه بی اختیار بارها و بارها از فراورده های  این علم در زندگی مان استفاده می کنیم. روزنامه ها، کتاب ها، کتاب های درسی، بروشورها و حتی کارت عروسی زمانی برای ما جالب و دوست داشتنی هستند که به بهترین نحو ممکن تولید شده باشند. بخش نهایی و تاثیر گذار تولید هر کدام از این موارد، چاپ است. اگر صنعت چاپ نتواند رنگ ها را آن طور که هست به ما نشان بدهد، تمام زحمات روزنامه نگارها، نویسندگان، نقاشان و عکاسان از بین می رود. ما همه روزه مجله هایی را ورق می زنیم که زیبا هستند اما فراموش می کنیم که بخش عمده این زیبایی به کیفیت چاپ آن ها بستگی دارد. تمام این زیبایی ها به دلیل وجود متخصصانی است که بر چاپ و کیفیت این محصولات نظارت می کنند.

منابعی برای کسب اطلاعات بیشتر

به هنرستان و دانشکده هنرهای کاربردی دانشگاه هنر تهران رجوع کنید. امروزه چابخانه های کوچک و بزرگ هم در همه شهرها هستند. می توانید همراه یک بزرگ تر به این چابخانه ها سر بزنید و سوال هایتان را با متخصصان حاضر در این مراکز در میان بگذارید.

 

کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

درباره علیرضا جعفری

علیرضا جعفری
علیرضا جعفری موسس وب سایت کسب و کار شما و مدرس و مشاوره در زمینه راه اندازی و بهبود عملکرد کسب و کار

همچنین بررسی کنید.

کارگردان کیست؟

به گردآوری عوامل تولید آثار نمایشی(سینمایی، صحنه ای و استودیویی) و هدایت و نظارت بر فعالیت آن ها، برای خلق فیلم، تئاتر و برنامه های تلوزیونی و رادیویی «کارگردانی» گفته می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *