کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

کارشناس ژنتیک کیست؟

کارشناس ژنتیک

کارشناس ژنتیک
کارشناس ژنتیک

به بررسی بیماری های ارثی، ارزیابی امکان بروز مجدد آن ها، جلو گیری از بروز آن ها و سعی در شناسایی ژن هایی جدید و صفات مختلف موجودات «کارشناسی ژنتیک» می گویند.

کارشناس ژنتیک کیست؟

«کارشناس ژنتیک» کسی است که درباره انتقال صفات وارثتی از والدین به فرزندان بحث، تحقیق و چاره یابی می کند(البته این والدین می توانند انسان، درخت یا باکتری باشند).

ویژگی های کارشناس ژنتیک

  • ذهن پویا و استعداد ریاضی و عددی دارد: در این شغل باید با تکنیک های زیادی آشنایی داشت که هر یک نیازمند محاسباتی پیچیده است.
  • دارای تجسم فضایی(چند بعدی)، سرعت و دقت حواس و بینایی قوی است: به دلیل کار با ابزار و وسایل دقیق و حساس و کشف و شناسایی از طریق این دستگاه ها تجسم فضایی، سرعت و دقت حواس ضروری است.
  • مسئولیت پذیر است و توانایی کار در شرایط دشوار را دارد: این افراد با داده های و اطلاعاتی در ارتباط اند که لازم است آن ها را محرمانه بدانند. همچنین گاهی ممکن است کارشناسان ژنتیک در شرایط سخت و خطرناک  نیز فعالیت کنند؛ بنابراین برای پذیرش این شرایط باید آمادگی لازم را داشته باشند.

ورود به شغل

ژنتیک یکی از گرایش های رشته سلولی مولکولی است. حداقل تحصیلات برای این شغل کارشناسی است و در ایران امکان ادامه تحصیل در این رشته تا مقطع دکترا وجود دارد. کسانی که وارد این رشته می شوند، درباره علوم سلولی و مولکولی، اصلاح نباتات، مهندسی ماده وارثتی یا همان DNA  و ژن های دخیل در ایجاد سرطان و دیگر بیماری های ژنتیکی به تحقیق و پژوهش می پردازند.

پیشرفت  شغلی

از آنجا که این علم در سراسر جهان در حال پیشرفت است، دانشجو و فارغ التحصیل این رشته برای پیشرفت و حرکت سریع باید در کنار مطالعات دانشگاهی مطالعه جانبی و اطلاعات به روز داشته باشد. برای پیشرفت هر چه بیشتر در این رشته باید به زبان انگلیسی مسلط باشید و واحد های آزمایشگاهی را در دانشگاه جدی بگیرید. برای یادگیری تکنیک های مختلف، به خصوص تکنیک های جدید زیست شناسی، نیز می توانید در کارگاه های آموزشی مربوط شرکت کنید.

دانش آموختگان مقطع دکترا در صورت داشتن سرمایه می توانند در بخش خصوصی آزمایشگاه و کلینیک ژنتیک تاسیس کنند یا به ارائه خدمات آموزشی و پژوهش در مراکز آموزشی بپردازند.

فضایی شغلی

کارشناسان ژنتیک معمولا در آزمایشگاه ها مشغول فعالیت اند. این آزمایشگاه ها باید به پیشرفته برای مطالعه ژن ها مجهز باشند. محرمانه دانستن اطلاعات مراجعه کنند گان و مخاطبان از اصول و ضوابط مهم این شغل محسوب می شود. کارشناسان ژنتیک بیشتر با مشاغل آزمایشگاهی پزشکی قانونی و دادگستری( مسائل حقوقی) یا کارشناسان بیوتکنولوژی، مهندسان کشاورزی و …….. در ارتباط اند.

از جمله سازمان هایی که به فعالیت های تحقیقاتی ژنتیکی می پردازند، می توان به مراکز پژوهش وزارت علوم، انستیتو پاستور، مرکز ملی تحقیقات مهندسی ژنتیک و تکنولوژی زیستی اشاره کرد. برای  ورود به این مراکز باید در امتحان ها و مصاحبه های استخدامی کشور برای کارهای دولتی شرکت کرد. دانش آموختگان این رشته می توانند در پزشکی قانونی، آزمایشگاه های تحقیقاتی یا مراکز تشخیص طبی، دفاتر مشاوره ژنتیک و دفاتر اصلاح نژاد دامی و زارعی، وزارت جهاد کشاورزی و جهاد سازندگی(امور مربوط به دامپروری و اصلاح نژاد)نیز مشغول به کارشوند.

وظایف و مسئولیت های

  • انجام دادن آزمایش های ضروری برای بیماران و مشاوره ابتدایی با پزشک مربوطه
  • بررسی پرونده ها و نحوه انتقال بیماری از نسلی به نسل دیگر
  • شناسایی ژن ها و نقش آن ها، به خصوص شناختن ژن های معیوب که عامل بروز بیماری های ژنتیکی هستند؛
  • ارائه مشاوره ژنتیکی به افراد مختلف به خصوص زوج های جوان( با در نظر گرفتن مسئولیت بزرگ راز داری)
  • بررسی نقش ژنتیک در بروز رفتارهای فردی و اجتماعی
  • شناخت جمعیت های مختلف ژنتیکی و نژادهای انسانی و ……..

مطلوبیت های شغلی

بازار کار خوب و درآمد بالا از جمله مطلوبیت های شغل است.

محدودیت های شغلی

در ایران به دلیل بی توجهی به رشته های تحقیقاتی و عدم حمایت از پژوهشگران، این علم با سرعتی که در دنیا در حال رشد است، رشد نمی کند. محدودیت های علمی و نبودن امکان خریداری وسایل و ابزار لازم، تخمین و سنجش بیماری ها را دشوار می سازد. این موضوع از محدودیت های این رشته محسوب می شود.

اهمیت شغلی

آزمایش طبی راهنمای پزشکان در تشخیص و درمان بیماری هاست. گزارش دقیق و صحیح نتیجه آزمایش های بیماران به پزشک معالج در تصمیم گیری نهایی برای بیمار اهمیت حیاتی دارد و ضرورت این شغل را نشان می دهد. تولید واکسن و اصلاح ژن از دیگر موارد اهمیت این شغل است. در مجموع، این شغل به بهداشت و سلامت جامعه کمک می کند و مانع بروز مجدد بیماری های ارثی در خانواده ها می شود.

منابعی برای کسب اطلاعات بیشتر

برای کسب اطلات بیشتر می توانید کتاب و مجلاتی را که درباره ژنتیک به چاپ رسیده اند، مطالعه کنید. برای گفت و گو با پژوهشگران هم به آزمایشگاه ها مراجعه کنید.

 

کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

درباره علیرضا جعفری

علیرضا جعفری
علیرضا جعفری موسس وب سایت کسب و کار شما و مدرس و مشاوره در زمینه راه اندازی و بهبود عملکرد کسب و کار

همچنین بررسی کنید.

کارگردان کیست؟

به گردآوری عوامل تولید آثار نمایشی(سینمایی، صحنه ای و استودیویی) و هدایت و نظارت بر فعالیت آن ها، برای خلق فیلم، تئاتر و برنامه های تلوزیونی و رادیویی «کارگردانی» گفته می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *