صفحه نخست / مقالات / راهنمای کسب و کار موفق / کارشناس گیاه پزشکی کیست؟
کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

کارشناس گیاه پزشکی کیست؟

کارشناس گیاه پزشکی

کارشناس گیاه پزشکی
کارشناس گیاه پزشکی

به شناخت عوامل بیماری گیاهان و روش های مبارزه با آن ها «کارشناس گیاه پزشکی» می گویند.

گیاه پزشکی کیست؟

«گیاه پزشکی» کسی است که درباره بیماری ها و آفات گیاهان پژوهش می کند و برای رفع آن ها راه حل ارائه می دهد.

ویژگی های گیاه پزشکی

  • علم پژوه است: بخش عمده ای از علم گیاه پزشکی تحقیقات شخصی درباره آفت ها و  بیماری هاست و گردآوری اطلاعات علمی از همان ابتدا بر عهده دانشجو ست.
  • حافظه ای قوی دارد: گیاه پزشک باید اسامی تمام آفت ها، حشرات، قارچ ها، رده بندی آن ها و آفت کش ها را به زبان انگلیسی بیازمود؛ بنابراین، بایستی حافظه ای قوی داشته باشد.
  • روابط عمومی قوی دارد: گیاه پزشک ها در زمان های مختلف به طور مستقیم با کشاورزان و باغ داران رو به رو می شوند که گاه ممکن است خسارت مالی دیده باشند. نوع ارتباط آن ها با این افراد بسیار مهم است.

ورود به شغل

اگر به زیست شناسی،آمار و کار عملی در آزمایشگاه و مزرعه علاقه مندید، می توانید ابتدا مدرک کارشناسی خود را در رشته گیاه شناسی دریافت کنید و پس از آن تحصیلاتتان را تا مقطع کارشناسی ارشد(گرایش های حشره شناسی و بیماری های گیاهی) و دکترا (گرایش های گیاه پزشکی قارچ شناسی، ویروس شناسی، نماتد شناسی گیاهی، حشره شناسی کشاورزی و کنه شناسی) ادامه دهید. فراموش نکنید که چون در این رشته واحد های عملی زیاد است، بایستی توانایی جسمی لازم را هم داشته باشید. همچنین زبان  انگلیسی تان باید قوی باشد؛ در غیر این صورت امکان جذب شما به بازار کار بسیار کم است.

ترسید ن از جانوران و به ویژه حشرات- که گیاه پزشکان بیشتر با آن ها سرو کار دارند- از مشکلات این شغل است. پس گیاه پزشک باید به اندازه کافی در این مورد شجاع باشد.

پیشرفت شغلی

گیاه پزشکان می توانند به عنوان کارشناس اجرایی با تحقیقاتی در موسسه های مختلف مشغول به کار شوند. آن ها در صورت ادامه تحصیل و گرفتن مدارک بالاتر، مسئولیت های بیشتر و مهم تر علمی، پژوهشی و اجرایی بر عهده می گیرند.

به روز رسانی اطلاعات نیز در این رشته ضروری است. با این کار حتی اگر فرد مدرک کارشناسی داشته باشد، به خود امکان پیشرفت زیادی می دهد.

فضایی شغلی

محیط کار پزشکان(آزمایشگاه) نور کافی و دمای مناسب دارد و عاری از آلودگی های صوتی است، موسسه تحقیقاتی گیاه پزشکی کشور (آفات و بیمارهای گیاهی)، سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیز داری کل کشور و ادارات منابع طبیعی استان ها می توانند علاوه بر کار پژوهش در هنرستان ها و مراکز آموزشی تدریس کنند. بنابراین، آن ها جز همکاران خود با طیف وسیعی از افراد از جمله دانش آموزان، دانشجویان، کشاورزان و باغ داران در ارتباط اند.

وظایف و مسئولیت ها

  • بازدید از مزارع، باغ ها، انبارها، و سیلو های کشور و شناسایی آفت ها
  • تحقیق و پژوهش در زمینه عوامل زیان آور محصولات زراعی، باغی جنگلی و مرتعی
  • جمع آوری، شناسایی و رده بندی جامعه جانوران و رستنی های ایران و بررسی تنوع زیستی آن ها
  • تحقیق در زمینه شناخت، فرمول بندی، تاثیر و باقی مانده سموم کشاورزی و روش های گوناگون سم پاشی و آزمایش سموم جدید
  • تحقیق در زمینه شناخت، زیست شناسی، بوم شناسی و عصاره گیری از گیاهان برای استفاده در زمینه کنترل عوامل زیان آور
  • تحقیق در زمینه ساخت فرمول های مواد شیمیایی که حشرات ماده در محیط پخش می کنند و موادی که در اعمال فیزیولوژیک و بیولوژیک بند پایان زیان آور کشاورزی (حشرات، کنه ها، عنکبوت ها و …… ) اختلال به وجود می آورند.

مطلوبیت های شغلی

گیاه پزشکی شغلی یکنواخت و محدود به همکاران دائمی و همیشگی نیست و گیاه پزشکان برای شناخت بیماری و مشکلات، سفرهای زیادی می کنند. از دیگر مطلوبیت های این شغل، رو به پیشرفت بودن علم گیاه پزشکی است. در این همواره از خلاقیت ها و طرح های جدید استقبال می شود.

محدودیت های شغلی

به سبب تعداد زیاد دانش آموختگان این رشته، امکان جذب افرادی که تحصیلاتشان را تا سطح دکترا ادامه داده اند. بسیار بیشتر است.

اهمیت شغلی

آفات کشاورزی از بزرگ ترین دشمنان انسان به شمار می آیند. این آفات شامل حشرات، قارچ ها، موجودات ذربینی، علف های هرز، نرم تنان، جوندگان و پرندگان هستند که بخش مهمی از مواد غذایی انسان را از بین می برند. جالب است بدانید که بیش از یک سوم فراورده های کشاورزی جهان طی مراحل کاشت، داشت و برداشت در اثر آفات و بیماری ها و علف های هرز از بین می روند. در اینجاست که ضرورت وجود شغل گیاه پزشکی و متخصصان این رشته مشخص می شود.

منابعی برای کسب اطلاعات بیشتر

به گروه های آموزشی دانشکده های کشاورزی، مراکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی مراجعه کنید. دانش آموختگان رشته گیاه پزشکی در مقاطع مختلف هم راهنمایان خوبی برای شما هستند.

 

کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

درباره علیرضا جعفری

علیرضا جعفری
علیرضا جعفری موسس وب سایت کسب و کار شما و مدرس و مشاوره در زمینه راه اندازی و بهبود عملکرد کسب و کار

همچنین بررسی کنید.

اندازه سازمان

اندازه یا بزرگی سازمان

• اندازه یا بزرگی سازمان بر ساختار آن موثر است. • تغییرات در اندازه سازمان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *