کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

کار درمانی

کار درمانی

کادر درمانی
کادر درمانی

به بررسی و ارزیابی توانایی های معلولان و درمان و آموزش آن ها «کادر درمانی» می گویند.

کار درمانگر کیست؟

«کاردرمانگر»کسی است که به افراد ی که از لحاظ ذهنی،فیزیکی،رشدی یا روانی ناتوانی دارند،کمک می کند تا عملکرد  دستگاه  حرکتی و قدرتی تفکر و نتیجه گیری شان را بالا ببرند و بتوانند  زندگی مستقل، سازنده و لذت بخشی داشته باشند. معلولیت این افراد ممکن است بر اثر سکته های مغزی،بیماری های مختلف،حوادث،تصادف،جنگ ،عقب ماندگی های مادر زادی و……. ایجاد شده باشد.

ویژگی های کار درمانگر

 • صبور و با انگیزه است: کاردرمانگر با معلولان سرو کار دارد و ممکن است بارها و بارها در درمان آن ها شکست بخورد.پس باید صبور باشد و احساس نا امیدی نکند.
 • روابط عمومی قوی دارد:کار درمانگر برای ایجاد اعتماد در بیماران به شکیبایی و روابط عمومی قوی نیاز دارد.
 • مبتکر و خلاق است:ابتکار وخلاقیت در مطابقت دادن فعالیت ها با نیاز های بیماران بسیار کمک کننده است.
 • توانایی جسمی و روحی خوبی دارد: بسیاری کمک کردن به آن ها علاقه مند باشد و بتواند با مهربانی و دلسوزی با آن ها بر خورد کند. همچنین از آنجا که بخشی از کار درمان افراد ناتوان  یا معلول  نیازمند حرکات بدنی است،باید توان جسمی خوبی نیز داشته باشد.

ورود به شغل

حداقل مدرک لازم برای ورود به این شغل،کارشناسی است.البته امکان ادامه تحصیل تا مقطع دکترا وجود دارد.

هر سال بیمارستان ها،کلینیک های توان بخشی  سازمان بهزیستی کشور و هلال احمر برای جذب دانش آموختگان کار درمانی اعلام نیاز می کنند. شما در صورت علاقه مندی می توانید برای استخدام به این مراکز مراجعه کنید.

پیشرفت شغلی

بالا رفتن سطح تحصیلات در مراکز دولتی،به ارتقای شغلی شما کمک می کند. همچنین باید اطلاعات خود را به روز نگه دارید و درباره رویکردهای جدید درمانی در داخل و خارج ازکشور اطلاعات کسب کنید. به همین خاطر لازم است تسلط کافی به زبان انگلیسی داشته باشید. می توانید با گرفتن مجوز از وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی،و سازمان بهزیستی اقدام به تاسیس کلینیک خصوصی شبانه روزی کنید. البته این امر با داشتن سابقه کار و امکانات مالی مسیر است.

فضایی شغلی

کار درمانگرها می توانند در بهزیستی،بیمارستان های توان بخشی و روانی،درمانگاه ها،سرای سالمندان،مراکز نگه داری عقب مانده های ذهنی  و مراکز کار درمانی مشغول به کار شوند.

این افراد در محیط کار خود به ابزار و وسایل خاصی نیاز دارند.در مراکز توان بخشی مجهز،کاردرمانگر ها ممکن است در سالن های بزرگ مجهز به ماشین و وسایلی کار کنند که سر و صدای زیادی تولید می کنند. کاردرمانگرها با متخصصان اعصاب و روان،روان پزشکان،متخصصان ارتوپدی و گفتار درمانگرها در ارتباط اند.

وظایف و مسئولیت ها

 • معالجه اختلالات روانی و جسمانی
 • تدوین یک برنامه جامع درمانی با تسلط کافی بر علوم مختلف شامل فیزیولوژی،آناتومی و روان شناسی
 • آموزش انواع کارها مانند استفاده از رایانه،لباس پوشیدن ،اشپزی و غذا خوردن به بیماران
 • آموزش حرکات تعادلی و تمرین با آن ها برای استفاده از دست چشم،پا و……
 • استفاده از نرم افزار های رایانه ای برای پیشرفت بیماران در تصمیم گیری،نتیجه گیری انتزاعی،حل مسائل،حافظه،مرتب سازی و هماهنگی.
 • آموزش استفاده از وسایل کمک حرکتی به بیمارانی که توانایی جسمی دائمی دارند:مثل صندلی چرخ دار،وسایل کمکی برای غذا خوردن ،لباس پوشیدن و…..
 • آموزش نحوه زندگی عمومی و اجتماعی به بیماران روانی و عقب مانده های ذهنی (مواردی چون برنامه ریزی زمان ،بودجه بندی، خرید و استفاده از وسایل نقلیه عمومی)
 • کار با معتادان مواد مخدر و بیماران افسرده و مضطرب.

مطلوبیت های شغلی

اینده کاری این شغل خوب و روشن است.از آنجا که تعداد کار درمانگران در جامعه ما کم است، هر ساله بیمارستان ها و مراکز توان بخشی برای استخدام آن ها اعلام نیاز می کنند.شغل کاردرمانگری تعاملات اجتماعی گسترده ای دارد و اگر فرد پویا خلاق باشد.می تواند در آن پیشرفت خوبی داشته باشد. خلاقیت و ابتکار باعث تقویت مهارت ها و توانایی های ذهنی کار درمانگران می شود.

محدودیت های شغلی

این شغل ممکن است برای بعضی افراد بسیار خسته کننده باشد؛ زیرا کار درمانگران در بیشتر ساعت های کاری باید سرپا بایستند.درمانگرانی که در منازل با بیماران کار می کنند.لازم است دائما از محلی به محل دیگر حرکت کنند. کار درمانگر ها در معرض خطر هایی مانند کمر درد(بر اثر جابه جایی بیماران و وسایل )نیز هستند و ممکن است به مرور دچار فرسودگی جسمی و روحی شوند.

اهمیت شغلی

خوب است  بدانید که یک تا سه درصد کودکان ایرانی با مشکل حرکتی به دنیا می آیند:کودکانی که حتی در سه یا چهار سالگی نیز نمی توانند سینه خیز یا چهار دست و پا راه بروند. کمک کار درمانی, کودکان معلول  به جای آنکه در تمام طول زندگی،افرادی ناتوان و وابسته باشند،می توانند به استقلال برسند و در آینده به بزرگ سالانی تبدیل شوند که به خوبی با  معلولیت و محیطشان کنار می آیند. کار درمانی علاوه بر این ها می تواند روشی برای تطبیق با محیط پیدا کند و ارتباط متقابل فرد و محیط را آسان سازد .به این ترتیب،هر کس که توانایی عملکردی او آسیب دیده یا دچار معلولیت شده باشد؛ زندگی بهتری خواهد داشت.

منابعی برای کسب اطلاعات بیشتر

برای کسب اطلاعات بیشتر بهتر است به طور مستقیم به کاردرمانگرهایی که در مراکز درمانی منطقه شما کار می کنند،مراجعه کنید.

کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

درباره علیرضا جعفری

علیرضا جعفری
علیرضا جعفری موسس وب سایت کسب و کار شما و مدرس و مشاوره در زمینه راه اندازی و بهبود عملکرد کسب و کار

همچنین بررسی کنید.

شرایط عمومی مناقصات

شرایط عمومی مناقصات

تعاریف در شرایط عمومی مناقصات آشنایی با دنیای واژگان و اصلاحاتی که در دنیای کسب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *