صفحه نخست / مقالات / راهنمای کسب و کار موفق / کاپیتان  کشتی (دریانوردی)
کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

کاپیتان  کشتی (دریانوردی)

کاپیتان  کشتی

کاپیتان
کاپیتان

(دریانوردی)

به مدیریت و کنترل کشتی،«کاپیتانی» می گویند.

کاپیتان کشتی کیست؟

«کاپیتان کشتی»دریانوردی است که مسئولیت اصلی هدایت کشتی را در طول سفر دریایی به عهده دارد.

ویژگی های کاپیتان کشتی

  • مدیر و رهبر است:این مهم ترین ویژگی کاپیتان است؛ زیرا او طبق وظیفه اش باید بتواند مدیریت کشتی را بر عهده بگیرد. کشتی ممکن است ماه ها روی آب باشد، ببین افراد اختلاف  به وجود آید یا کشتی دچار بحران شود.در این مواقع وظیفه کاپیتان حل و فصل تمام مشکلات و موانع است.
  • سرعت عمل بالا (هم در عملکرد و هم در تصمیم گیری)دارد: همان طورکه گفته شد،در کشتی زمان های اضطراری زیادی پیش می آید. در این مواقع، کاپیتان کشتی در کمترین زمان باید بهترین عکس الهمل ها را نشان دهد.
  • بر رفتار خود مسلط است:کاپیتان کشتی باید حتی در بدترین شرایط هم خونسردی خود را حفظ کند تا بتواند اوضاع را سامان دهد.
  • توانایی کار گروهی را دارد: کاپیتان کشتی بالاترین سمت را در کشتی دارد ولی در عین حال با مجموعه ای کار می کند که بدون هماهنگی با آن ها نتیجه کارش اثر بخش نخواهدبود.

ورود به شغل

در هنرستان و در شاخه فنی و حرفه ای، گروه علوم فنون دریایی  وجود دارد. گذراندن دوره کارشناسی رشته مهندسی دریای در گرایش دریانوردی برای آغاز فعالیت جدی شما ضروری است. مهندسی کشتی، و کشتی سازی دیگر گرایش های این رشته اند. شما می توانید تحصیلاتتان را تا مقطع دکترا ادامه دهید.البته دخترها نمی توانند وارد این شغل شوند و تنها در گرایش کشتی سازی امکان تحصیل دارند.ضمن آنکه هنرستان ها و دانشگاه های مرتبط با این این رشته در چند شهر ساحلی شمالی وجنوبی کشور فعال اند.بنابراین، دریانوردی یا کاپیتان کشتی باید بتوانید خود را با دریا و محیط های ساحلی تطبیق دهد. دانشجوی  دریانوردی حداقل باید۱۲ ماه کار آموزی روی کشتی های اقیانوس پیما در آب های خارج از کشور را بگذراند. از آنجا که بیشتر دروس این رشته به زبان انگلیسی هستند،تسلط به این زبان از شرایط دستیابی به این شغل است.«موسسه آموزش کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران»نیز دوره های مختلفی در این زمینه برگزار می کند و گواهی نامه های معتبری به دانشجویان می دهد. برای ورود به این شغل، پس از پایان تحصیل و گذراندن دوره کارآموزی باید در امتحان هایی که«سازمان بنادر و دریانوردی»برگزار می کند پذیرفته شوید و گواهی نامه دریافت کنید. البته سلامت دریانوردان را نیز به طور دقیق می سنجند(مثلا این افراد نباید نا توانی هایی مانند کوررنگی داشته باشند)و سپس به آن ها کارت سلامت می دهند. داشتن این کارت برای کاپیتان مانند گواهی نامه ای که سازمان بنادر و دریانوردی دریافت می کنند،برای کار در کشتی الزامی است. این کارت برای زیر۴۰ ساله ها هر دو سال و برای بالای ۴۰ساله ها هر سال باید تمدید شود.

پیشرفت شغلی

با گرفتن گواهی نامه اولیه شما به عنوان افسر سوم در کشتی مشغول به کار می شوید و بعد از۳۰ماه خدمت می توانید در دوره ها و آزمون افسری دومی شرکت کنید. بعد به همین ترتیب به افسراولیه ارتقا پیدا می کنید و در نهایت، پس از گذراندن  دوره تکمیلی و قبولی در امتحان شایستگی فرماندهی به سمت فرماندهی کشتی منصوب می شوید.

فضای شغلی

فضای این شغل به کار کردن روی کشتی محدود می شود؛ بنابراین، اگر می خواهید این شغل را انتخاب کنید،باید بدانید که کار کردن روی دریا شرایط خاصی دارد و شما باید توانایی و علاقه کار کردن در این شرایط را داشته باشید.

دریانوردان می توانند در«شرکت کشترانی جمهوری اسلامی»و«شرکت ملی نفت کش» مشغول کار شوند. این دو شرکت فضای اصلی کاری برای دریانوردان هستند. البته وزارت نفت، وزارت جهاد کشاورزی و شرکت ها خصوصی هم در این زمینه  فعالیت می کنند.

کاپیتان ها با مهندس ها کشتی یا همان مدیران  فنی کشتی که مسئولیت  تعمیر ونگه داری و راه اندازی موتور کشتی را به عهده دارند،کارکنان بخش الکترونیک  و مخابرات دریایی، ملوان ها در کل تمام کسانی  که روی کشتی کار می کنند، در تعامل اند.

وظایف و مسئولیت ها

  • هدایت و رهبری کشتی طبق مسیر برنامه ریزی شده
  • مدیریت و سرپرستی نیروی انسانی شاغل در کشتی
  • تامین رفاه و امنیت کلیه افراد کشتی
  • جلو گیری از تصادف
  • نظارت بر کار سایر شاغلان در کشتی
  • ترک نکردن کشتی در هنگام سانحه، تا هنگامی که تمام افراد از کشتی خارج شوند.

مطلوبیت های شغلی

سفر کرن به دریاها و سرزمین های متفاوت باعث آشنایی دریانوردان  با و فرهنگ ها و مردمان سراسر دنیا می شود.همین نکته برای بسیاری از افراد جذابیت زیادی دارد. و میتواند از مطلوبیت های این شغل باشد.

محدودیت های شغلی

کاپیتان کشتی به دلیل سفرهای طولانی دریایی، گاهی ماه ها در کنار خانواده اش نیست. علاوه بر این، کشتی  همواره در معرض خطرهایی مانند آتش سوزی،غرق، تصادف با شناور های دیگر، به گل نشستن و حوادث جوی است و این موارد از محدودیت های این شغل به حساب می آیند.

اهمیت شغلی

کشور ما در حدود ۲۶۰۰ کیلو متر مرز آبی دارد که۲۰۰۰ کیلو متر آن در جنوب کشور وبه آب های آزاد دنیا متصل است. اهمیت این مرز آبی زمانی مشخص می شود که بدانیم حمل و نقل دریایی از حمل و نقل زمینی و هوایی مقرون به صرفه تر است و همین دلیل ۹۰در صد صادرات غیر نقتی وتقربیا  تمامی صادرات نفتی کشوربه وسیله کشتی صورت می گیرد. حضور کاپیتان برای اینکه یک کشتی به سلامت به مقصد برسد،ضروری است. اگر او نباشد،نظم در کشتی برقرار نخواهد شد. در واقع،این کاپیتان است که در هنگام بروز خطر،بحران را مدیریت می کند و می کوشد امنیت را در طول سفر بر قرار سازد.

منابعی برای کسب اطلاعات بیشتر

اگربه دانشجویا و استادان این رشته دسترسی داشته باشید، اطلاعات کاملی به دست می آورید.البته از آن بهتر،گفت وگو با شاغلان این رشته است. خواندن فصل نامه مهندسی دریا هم اطلاعات خوبی به شما می دهد. وبگاه انجمن مهندسی دریایی ایران www.iraname.ir را هم به کسانی که اهل کسب اطلاعات از اینترنت اند،پیشنهاد می کنیم.

*بسیاری از استادان این رشته معتقدند که دریانوردی را باید از گرایش های مهندسی دریا جدا کرد؛به این دلیل که حرفه دریانوردی  یک فنی یا مهندسی نیست و حتی بیشتر درس های این رشته به آب و هوا و جغرافیا و چگونگی یافتن مسیرها مربوط می شوند تا مسائل فنی.

کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

درباره علیرضا جعفری

علیرضا جعفری
علیرضا جعفری موسس وب سایت کسب و کار شما و مدرس و مشاوره در زمینه راه اندازی و بهبود عملکرد کسب و کار

همچنین بررسی کنید.

شرایط عمومی مناقصات

شرایط عمومی مناقصات

تعاریف در شرایط عمومی مناقصات آشنایی با دنیای واژگان و اصلاحاتی که در دنیای کسب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *