کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

کشتی ساز کیست؟

کشتی سازی

کشتی سازی
کشتی سازی

به ساخت انواع کشتی ها،زیر دریایی های ، شناورهای  تندرو، قایق های تفریحی و دیگر سازه های دریایی (سکو های نفت و گاز، دکل چراغ های دریایی و …. )«کشتی سازی» می گویند.

کشتی ساز کیست؟

«کشتی ساز» کسی است که به طراحی و ساخت بدنه و درون انواع سازه های دریایی می پردازد.

ویژگی های کشتی ساز

  • دید وسیع و قدرت تجزیه و تحلیل بالایی دارد: طراحی در هر کاری نیازمند تجزیه و تحلیل و تجسم است. این خصوصیتی است که بسیار از مهندسان نیز دارند.
  • بادقت است: ساخت وسایلی که به محاسبات دقیق و درست احتیاج دارد، فقط با دقت و تمرکز امکان پذیر است که کشتی ساز ها از آن بهره مندند.
  • توانایی کار گروهی را دارد: در این شغل کشتی ساز با افراد مختلفی کار می کند؛ پس قابلیت های کار گروهی او بالاست.

ورود به شغل

گذراندن دوره کارشناسی رشته«مهندسی دریا»اولین گام برای ورود به این شغل است. گرایش های  این رشته مهندسی کشتی، کشتی سازی، و دریانوردی هستند. برای داوطلبان این رشته امکان ادامه تحصیل  تا مقطع دکترا در کشور وجود دارد. این رشته در شمال و جنوب کشور چند دانشگاه خاص- که در شهر های ساحلی واقع شده اند-ارائه می شود. مهندسی کشتی سازی برگرفته از سه رشته مهندسی برق، مهندسی مکانیک، و مهندسی عمران است. در واقع، این رشته در گذشته گرایشی از مهندسی مکانیک بوده است و اکنون  هم مشترکات زیادی با مهندسی مکانیک دارد. علاوه بر علاقه و تسلط به فیزیک و ریاضی- که از ملزومات رشته های مهندسی هستند- تسلط به هندسه نیز  برای این شغل ضروری است.آن هم به دلیل اینکه این شغل با طراحی سر کار دارد.از طرفی،چون کشتس سازی در کشور ما رشته نوپایی است. بیشتر منابع درسی آن به زبان انگلیسی هستند بنابراین، دانشجویان این رشته باید به زبان انگلیسی مسلط باشند یا در طول  تحصیل به آن تسلط پیدا کنند.

برای طراحی کشتی از نرم افزارهای مهندسی خاصی استفاده می شود. بنابراین، آشنایی با آن ها نیز در این شغل لازم است.

پیشرفت شغلی

برای پیشرفت شغلی بهترین راه ادامه تحصیل ودر کنار آن، کسب تجربه است.

فضای شغلی

کارگاه ها و کارخانه های کشتی سازی فضای شغلی اصلی کشتی سازان هستند. این کارخانه ها در شهر های ساحلی قرار گرفته اند؛

دانش آموختگان گرایش سازی می توانند در کار گاه ها و کارخانه ها ساخت و تعمیر شناورها و سازه هایی دریایی مشغول به کار شوند که معروف ترین  آن ها، کارخانه های کشتی سازی «صدرا» در بوشهر، «نکا»در شمال، «فراساحل» در بندرعباس، «اروندان» در خرمشهر و شرکت کشتی سازی«امواج براق» در چابهار هستند. علاوه بر این، آن ها می توانند در «سازمان بنادر و دریانوردی» مشغول  به کار شوند یا به عنوان  کارشناس در دفاتر  و شرکت های طراحی  فعالیت کنند. این افراد اگر اهل پژوهش باشند پژوهشکده های«هوادریا» در شیراز و «زیر سطحی» در اصفهان  محل های  مناسبی برای فعالیت  آن ها هستند. ارتباط شغلی کشتی سازان بیشتر با افراد شاغل در همین زمینه است.

وظایف و مسئولیت ها

  • طراحی و محاسبه اجزا و سیستم ها و بدنه کشتی
  • ساخت و تعمیر کشتی
  • ساخت و تعمیر دیگر سازه های دریایی(در این رشته عرصه فعالیت های تحقیقاتی بسیار گسترده است.)
  • نظارت بر حسن انجام طرح های ساختمانی کشتی ها
  • انجام دادن کارها تحقیقاتی در زمینه صنایع دریایی(در این رشته،عرصه فعالیت های تحقیقاتی بسیار گسترده است).

در کل می توان گفت که وظیفه کشتی  ساز طراحی کشتی به نحوی است که مقاوم باشد، توانایی حمل مقدار معینی بار در دریایی متلاطم را داشته باشند و بتواند با سرعت معینی حرکت کند.

مطلوبیت های شغلی

این شغل در مقایسه با بسیاری از مشاغل دیگر هیجان و تنوع بیشتری دارد و برای کسانی که از ساختن چیزی لذت می برند، مطلوب است.

محدودیت های شغلی

درباره سختی های این شغل می توان گفت که تحصیل و اشتغال در مناطق ساحلی یکی از شرایط خاصی این شغل است در حالی که ممکن است برای افرادی که در مناطق معتدل یاسردسیر زندگی می کنند. تحمل هوای مرطوب شمال یا هوای گرم و خشک جنوب مشکل باشد. از طرفی،کشتی سازی هنوز در کشور ما جایگاه اصلی خود را پیدا نکرده است و این می تواند برای شاغلان  آن کمی دلسرد کننده باشد.

اهمیت شغلی

هم اکنون کشور ما یکی از بزرگترین خریدار کشتی در دنیاست و ما هر ساله صدها میلیون  دلار برای خرید کشتی از دیگر کشورها هزینه می کنیم. علاوه بر خرید کشتی،تعمیرات  بیشتر کشتی ها هم در کشور های خارجی صورت می گیرد. در صورت وجود کشتی سازان متخصص و با تجربه ما می توانیم ناوگان دریایی کشور را توسعه دهیم تا هم در این زمینه به کشورهای دیگر وابسته نباشیم و هم با حضور در بازار نقل بین المللی، در آمد ارزی کسب کنیم.

منابعی برای کسب اطلاعات بیشتر

اگر به دانشجویان و استادان این رشته دسترسی داشته باشید، می توانید از آن  اطلاعات  کاملی بگیرید. از این بهتر، گفت وگو با شاغلان این شغل است. خواندن«فصلنامه مهندسی دریا» هم اطلاعات خوبی به شما می دهد. وبگاه زیر هم به کسانی که اهل کسب اطلاعات از اینترنت هستند، پیشنهاد می شود:

انجمن مهندسی دریایی ایران www.iraname.ir

کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

درباره علیرضا جعفری

علیرضا جعفری
علیرضا جعفری موسس وب سایت کسب و کار شما و مدرس و مشاوره در زمینه راه اندازی و بهبود عملکرد کسب و کار

همچنین بررسی کنید.

اقتصاد

سود اقتصادی صفر

سود اقتصادی صفر اگر در کوتاه مدت در بازاری سود اقتصادی وجود داشته باشد ، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *