صفحه نخست / مقالات / راهنمای کسب و کار موفق / راه‌اندازی سیستم‌های حفاظتی و امنیتی
کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

راه‌اندازی سیستم‌های حفاظتی و امنیتی

راه‌اندازی سیستم‌های حفاظتی و امنیتی

راه‌اندازی سیستم‌های حفاظتی و امنیتی
راه‌اندازی سیستم‌های حفاظتی و امنیتی

در خانه، مغازه‌ها، شرکت‌ها و سایر مراکز مهمی که خطر سرقت، آتش‌سوزی، بمب‌گذاری و سایر انواع خطرهای مالی و جانبی وجود دارد، برای بالا بردن امنیت دستگاه‌هایی نصب می‌کنند که به آن‌ها «سیستم‌های حفاظتی و امنیتی» می‌گویند.

نصاب سیستم‌های حفاظتی و امنیتی کیست؟

«نصاب سیستم‌های حفاظتی و امنیتی» کسی است که در مکان‌های مختلف سیستم امنیتی مناسب با آن فضا را نصب و راه‌اندازی می‌کند.

ویژگی‌های نصاب سیستم حفاظتی و امنیتی

  • جسور و صبور است: گاهی یک سیستم پس از ساعت‌ها تلاش برای راه‌اندازی آن عمل نمی‌کند؛ مثلاً دوربین‌ها تصویر را نشان نمی‌دهند؛ در چنین شرایطی، او نباید خود را ببازد بلکه باید با صبر و حوصله مشکل را پیدا کند و سیستم را راه بیندازد.
  • خوش‌قول است: مردم کار خود را به کسی می‌سپارند که آن را سروقت تحویل دهد. درعین‌حال، گاهی حفظ امنیت مکانی خاص ضرورت زیادی دارد و حتی یک روز به تعویق افتادن کار، ممکن است خطراتی ایجاد کند.
  • قابل‌اعتماد است: او وارد فضاهای شخصی یا شغلی افراد می‌شوند و با نصب سیستم‌های امنیتی در این مکان‌ها، از راه ورود به آن‌ها اطلاع پیدا می‌کند؛ پس اگر فرد معتمدی باشد می‌تواند در این شغل بماند.

ورود به شغل

افرادی که در هنرستان رشته‌های فنی خوانده‌اند، در این شغل موفق‌تراند؛ زیرا دست به ابزار بودن از لازمه‌های این شغل است. حداقل تحصیلات لازم برای ورود به این شغل دیپلم است. اگر می‌خواهید وارد این شغل شوید، نباید از برق یا از ارتفاع بترسید؛ چون با آن‌ها سرکار دارید. این شغل نیاز به آموزش دارد. پس می‌توانید در دوره‌های آموزشی که شرکت‌های خصوصی برگزار می‌کنند. (آگهی آن‌ها را می‌توانید در روزنامه ببینید)، شرکت کنید و اصول این کار را بیاموزید. مجتمع‌های فنی نیز دوره‌های کامل لازم برای این شغل را آموزش می‌دهند. البته می‌توانید به‌صورت تجربی و با شاگردی در کنار فردی متبحر این کار را بیاموزید، ولی اگر از ابتدا به شیوه‌ای صحیح آموزش ببیند، کارتان را راحت‌تر شروع خواهید کرد.

پیشرفت شغلی

اگر بتوانید شناخت درستی از بازار پیدا کنید و با تشکیل یک گروه متبحر و فنی، خودتان به‌طور مستقل شرکت تأسیس کنید. در این شغل پیشرفت خواهید کرد. گرفتن نمایندگی فروش یک تولیدکننده معتبر این‌گونه سیستم‌ها می‌تواند نهایت ارتقای شغلی برای شما باشد.

فضای شغلی

شما می‌توانید در شرکت‌های خصوصی مشغول به کار شوید (بعضی از این شرکت‌های همان شرکت‌ها همان برگزارکننده دوره‌های آموزشی هستند.) یا اینکه به‌صورت فردی اقدام به تأسیس مغازه کنید که البته در این حالت به سرمایه نیاز دارید. می‌توانید به‌طور مستقل، بدون داشتن مغازه و تنها به کمک تبلیغات هم کارکنید. ولی مردم اغلب به شرکت‌ها اعتماد بیشتری دارند و کار خود را به نصابی می‌سپارند که نصابی می‌سپارد که شرکت‌ها معرفی می‌کنند؛ چون علاوه بر اطمینان بیشتری که به این افراد وجود دارد، شرکت‌ها کالاهای نصب‌شده را تضمین (گارانتی) نیز می‌کنند و در صورت بزور مشکل، امکان تغییر یا تعویض آن‌ها را هم دارند. به‌هرحال، به هر طریقی که مشغول به این کار شوید. فضای شغلی شما منازل، مغازه‌ها، و اماکن عمومی هستند که به سیستم‌های امینتی و حفاظی نیاز دارند. نصابان سیستم‌های حفاظتی و امنیتی با کسانی که ابزار کارشان را می‌فروشند و با کارشناسان فروش شرکت‌های مرتبط در  ارتباط شغلی هستند.

وظایف و مسئولیت‌ها

  • نصب دوربین‌های مداربسته
  • نصب دزدگیر
  • نصب آیفون تصویری و درهای خودکار
  • راه‌اندازی دستگاه‌های اعلام حریق در منازل و مغازه‌ها (مثل حسگرهای دود یا نشت گاز) و اطفای حریق برای اماکن عمومی مانند بیمارستان، پارکینگ‌ها و کارخانه‌ها
  • مشاوره و آگاهی دادن به مشتری (اینکه کدام سیستم برای فضای او مناسب است).

مطلوبیت‌های شغلی

در حال حاضر این شغل بازار کار خوبی دارد. و شما با گذراندن یک دوره آموزشی می‌توانید مشغول به کار شوید. از طرفی، در صورت اشتغال، از جدیدترین سیستم‌های روز دنیا که خیلی از افراد آن‌ها را نمی‌شناسد و نمی‌توانند با آن‌ها کار کنند مطلع هستید.

محدودیت‌های شغلی

محدودیت خاصی در این شغل وجود ندارد؛ جز اینکه ممکن است  در ابتدای  کار ،به‌عنوان یک نصاب ساده درآمد چندانی نداشته باشید.

اهمیت شغلی

درگذشته شاید فقط مکان‌های عمومی یا فضاهای به سیستم‌های حفاظتی و امنیتی نیاز داشتند ولی امروزه بسیاری از مکان‌ها به دوربین‌های مداربسته یا سیستم‌های اعلام و اطفای حریق نیازمندند. از طرفی، سیستم‌هایی مانند درهای خودکار و آیفون‌های تصویری به دلیل رفاه بیشتری که ایجاد می‌کنند، طرف داران زیادی پیداکرده‌اند. باوجود صاحبان این شغل، صاحبان مشاغل دیگر به‌راحتی می‌توانند فضای شرکت یا کارخانه خود را کنترل کنند. پس حضور آن‌ها برای حفظ امنیت فضاهای مختلف ضروری است.

منابعی برای کسب اطلاعات بیشتر

چون این شغل اتحادیه و صنف مجزایی برای خود ندارد، بهترین راه برای بدست آوردن اطلاعات بیشتر مراجعه به شرکت‌های ارائه‌دهنده این خدمات با صاحبان این شغل است.

 

کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

درباره علیرضا جعفری

علیرضا جعفری
علیرضا جعفری موسس وب سایت کسب و کار شما و مدرس و مشاوره در زمینه راه اندازی و بهبود عملکرد کسب و کار

همچنین بررسی کنید.

استراتژی

دانلود فایل پی دی اف استراتژی

دانلود فایل استراتژی   http://dl.kasbokareshoma.com/pdf/فصل ۱.pdf http://dl.kasbokareshoma.com/pdf/فصل دوم.pdf http://dl.kasbokareshoma.com/pdf/فصل سوم.pdf  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *