کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

شنوایی سنج کیست؟

شنوایی سنج کیست؟

«شنوایی سنج»کسی است که استفاده از دستگاه های مختلف و آزمایش های متنوع به ارزیابی شنوایی و سیستم تعادل،و تشخیص ضایعات آن ها(از مسیر گوش خارجی تا کرتکس مغز)می پردازد و سپس نتیجه آزمایش ها را به پزشک معالج ارائه می دهد.

شنوایی سنجی
شنوایی سنجی

ویژگی های شنوایی سنج

  • با دقت است:اگر شنوایی سنج آزمایش های مورد نیاز را با دقت انجام ندهد،ممکن است باعث جراحی های بی دلیل شود که تنها هیچ فایده ای ندارند بلکه مضر هم هستند.
  • صبور است:انجام دادن آزمایش های شنوایی به زمان زیادی نیاز دارد و شنوایی سنج باید با حوصله به این کار بپردازد تا اشتباهی صورت نگیرد.همچنین او باید چگونگی استفاده از سمعک و لب خوانی و گفتار خوانی را به افراد ناشنوا آموزش دهد و این آموزش نیز زمان زیادی طول می کشد.

ورود به شغل

دانش آموزانی که به این شغل علاقه مندند. باید در دورسی فیزیکی و زبان انگلیسی قوی بوده و به علوم تشریح و فیزیولوژی،به ویژه در زمینه شنوایی، علاقه مند باشند.حداقل مدرک لازم برای این شغل«کارشناسی»است و در ایران امکان ادامه تحصیل در این رشته تا مقطع دکترا وجود دارد. دانشجویان شنوایی سنجی  باید درس هایی را به عنوان کارورزی در کلینیک های شنوایی سنجی بگذارنند.

پیشرفت شغلی

شنوایی سنج ها می توانند در بخش خصوصی از طریق تاسیس دفتر ارزیابی شنوایی به طور مستقل فعالیت کنند. البته برای این کار بایدسرمایه و سابقه کار لازم را(که در حال حاضر شش سال است)داشته باشند و مجوز خود را هم از نظارت پزشکی دریافت کنند.

فضایی شغلی

شنوایی شناس ها بعد از فراغت از تحصیل جذب بیمارستانها، درمانگاه های گوش و حلق و بینی یا کارخانه ها و مراکز صنعتی (برای ارزیابی صوت و اثرات آن)می شوند. در اکثر  بیمارستان ها،، درمانگاه های گوش و حلق و بینی با کارخانه ها و مراکز صنعتی (برای ارزیابی صوت و اثرات آن)می شوند.در اکثر بیمارستان های دولتی کشور و مراکز توان بخشی تحت نظارت دو سازمان بهزیستی و کودکان استثنایی،شنوایی سنجی وجود دارد.

محیط استریل شده و تمیز با نور و مساحت مناسب و وجود دستگاه های تخصصی لازمه این شغل است.

شنوایی سنج ها با متخصصان گوش و حلق و بینی،مغز و اعصاب ،روان پزشک ها و روان شناس ها،اطفال و مشاغل مرتبط با توان بخشی-به خصوص گفتار درمانی-در ارتباط اند.

وظایف و مسئولیت ها

  • تشخیص نوع و محل ضایعه در سیستم شنوایی و اعضای مربوطه با استفاده از دستگاه ها و آزمایش های مختلف
  • تشخیص کم شنوایی بر اساس آزمایش های انجام شده و تهیه گزارش شنوایی سنجی و ارجاع دادن بیماران به متخصصان مربوط
  • تعیین و تجویز مجوز سمعک ،نوع سمعک و قالب مورد نیاز؛اگر مشکل شنوایی یا ناشنوایی یک فرد قابل درمان نباشد.
  • نتظیم سمعک متناسب با گوش کم شنوا یا ناشنوا و ارائه آموزش های لازم برای چگونگی استفاده از آن ها
  • آموزش لب خوانی و گفتار خوانی به فردی که دچار ناشنوایی کامل است یا قدرت شنوایی او بسیار کم است.و نمی تواند به یاری حس شنوایی خود ارتباط بر قرار کند؛
  • مشاوره با معلول شنوایی و والدین او جهت ارتباط  با اطرفیان
  • تحقیق و پزوهش در زمینه شنوایی.

مطلوبیت های شغلی

این شغل نسبت به بیشتر مشاغل مرتبط با پزشکی شغل تمیزی است و در حال حاضر بازار کاری خوبی دارد.

محدودیت های شغلی

یکی از محدودیت های این شغل این است که مراجعان در ابتدا باید به پزشکان متخصص مراجعه کنند و سپس شنوایی شناس مشکل آن ها را تشخیص دهد؛ بنابراین،شنوایی شناس ها نقش دکتر را ایفا نمی کنند.همچنین تهیه دستگاه های شنوایی سنجی هزینه زیادی دارد و آن دسته از افرادی که می خواهند مستقل کار کنند،باید سرمایه اولیه لازم را داشته باشند.

اهمیت شغلی

یکی از پیامدهای فناوری ماشینی،آلودگی صوتی است.آلودگی صوتی علاوه بر آثار زیان باری که ممکن است بر اعصاب و روان داشته باشد،در دراز مدت ممکن است باعث نارسایی شنوایی هم شود.کسانی که بیشتر ساعات روز را در محیط های پر سر وصدا،از قبیل خیابان ها یا مراکز صنعتی و کارخانه ها به سر می برند.پس از مدتی ممکن است دچار اختلالات شنوایی شوند.جنگ،تصادف رانندگی و عوامل ارثی هم بر شنوایی تاثیر می گذارند. اگر کودکان دارای آسیب شنوایی به موقع شناسایی شوند و تحت درمان یا اقدامات توان بخشی قرار گیرند،اختلالات زبانی شان تا حدود زیادی بر طرف می شود و می توانند با مردم ارتباط بر قرار کنند اما اگر این اختلالات به موقع تشخیص داده نشوند،مشکل آن ها عمیق تر می شود و نتیجه آن وضعیتی است که در حال حاضر متاسفانه در بعضی از دانش آموزان مدارس ناشنوایان شاهد آن هستیم؛ دانش آموزانی که اگر اختلالات شنوایی شان در کودکی شناخته می شد وتحت نظر قرار می گرفتند و از سمعک مناسب استفاده می کردند،اکنون می توانستند در مدارس عادی درس بخوانند. بنابر این، نتیجه مستقیم ناشنوایی کودکان ،ناتوانی در صحبت کردن و نارسایی گفتاری است که متخصصان شنوایی سنجی می توانند گام مهمی در بر طرف کردن آن ها بردارند.

منابعی برای کسب اطلاعات بیشتر

وبگاه انجمن علمی شنوایی شناسی به نشانی  http://www.iranaudiology.ir می تواند اطلاعات خوبی در اختیارتان بگذارد. برای تکمیل اطلاعات خود می توانید به درمانگاه ها یا کلینیک های شنوای سنجی  مراجعه کنید.

ندا محمدی

کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

درباره علیرضا جعفری

علیرضا جعفری
علیرضا جعفری موسس وب سایت کسب و کار شما و مدرس و مشاوره در زمینه راه اندازی و بهبود عملکرد کسب و کار

همچنین بررسی کنید.

محیط زیست

کارشناس بهداشت محیط

به مطالعه و برنامه ریزی برای ارتقای سطح بهداشت عمومی جهت افزایش رفاه، « کارشناس بهداشت محیط» می گویند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *