صفحه نخست / مقالات / راهنمای کسب و کار موفق / کارشناسی پرتو درمانی کیست؟
کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

کارشناسی پرتو درمانی کیست؟

کارشناسی پرتو درمانی

کارشناس پرتو درمانی
کارشناس پرتو درمانی

به دانش کاربرد اشعه یا پرتوهای دارای انرژی زیاد برای از بین بردن سلول های بیمار یا مشکوک با استفاده از دستگاه یا دارو های حاوی مواد نشان دار«کارشناسی پرتو درمانی» می گویند.

کارشناس پرتو درمانی کیست؟

«پرتو درمان»یا«رادیو تراپیست» کسی است که دانش لازم درباره طرز تولید ایکس و مواد رادیو اکتیو و قوانین مربوط به آن ها، روش های  پرتودرمانی و شیمی درمانی، روش های حفاظتی از اشعه ایکس  و تششعات  رادیو اکتیو را دارد.

ویژگی های کارشناس پرتودرمانی

  • مسئولیت پذیر است: او می داند که اگر اشتباهی در مقدار اشعه یا ناحیه برخورد آن صورت گیرد، بازگشتی وجود ندارد و اشتبا هات را نمی توان  اصلاح کرد. بنابراین، این مسئولیت چنین امر بزرگی را پذیرد.
  • با دقت است: فردی که در این شغل به فعالیت می پردازد. باید تمرکز و دقت به جزیئات را داشته باشد؛ زیرا این شغل به دلیل سر وکار داشتن با اشعه و پرتو هایی که انرژی زیادی دارند. می تواند خطرناک باشد.
  • خوش برخورد است: اغلب مراجعان به رادیوتراپی ها افرادی هستند که به بیماری های سختی چون سرطلان دچارند. بنابراین، رادیو تراپیست باید بتواند با آن ها که از نظر روحی وضع خوبی هم ندارند، برخورد مناسبی داشته باشد و آن ها را به ادامه برنامه درمانی شان ترغیب کند.
  • ثبات عاطفی دارد: رادیو تراپیست باید روحیه ای آرام و قوی داشته باشد و با دیدن افراد بیمار دچار تنش نشود.

ورود به شغل

حداقل تحصیلات برای این شغل کارشناسی است. البته خوب است بدانید که در گذشته کاردانی پرتو درمانی نیز وجود داشت که دانش آموختگان آن با عنوان تکنسین پرتودرمانی و زیر نظر متخصصان،مشغول به کار می شدند ولی اکنون تنها مقطع دانشگاهی موجود برای این رشته، کارشناسی است.

پیشرفت شغلی

افرادی که علاقه مند به تحصیل  باشند، می توانند در رشته های مشابه که نزدیکی زیادی به این رشته دارند، مانند فیزیک پزشکی، پرتو پزشکی، بیوتکنولوژی پزشکی یا زیست شناسی سلولی مولکولی، ادامه تحصیل دهند و پله های ترقی را طی کنند.

فضای شغلی

کارشناس پرتو درمانی می تواند در بخش رادیو تراپی بیمارستان ها یا کلینیک های تخصصی پرتو درمانی مشغول به کار شود. محیط کاری افراد مانند سایر مشاغل وابسته به پزشکی، محیطی استریلیزه است که باید فضای کافی برای دستگاه های بزرگ اشعه داشته باشد.

کار پرتو درمانی را اعضای یک گروه شامل پزشک متخصص یا آنکولوژیست (پزشک متخصص که در مورد تومور ها و سرطان مطالعه می کند)، کارشناس رادیوتراپی و کارشناسی فیزیک پزشکی انجام می دهند.

وظایف و مسئولیت ها

  • تشکیل پرونده برای بیمار، با توجه به سن او، اندازه و مرحله ترمور و میزان حساسیت پذیری و ……. مقدار اشعه که توسط متخصص مربوط محاسبه شده است؛
  • به کار گرفتن تکنیک های مختلف پرتو درمانی و شیمی درمانی بر روی بیماران سرطانی طبق نظر پزشک مختصص( اشعه می توان قبل و بعد از جراحی یا هنگام آن تجویز شود که هر کدام علت خاص خود را دارد.)
  • اجرای درمان و دقت در آن، رعایت کلیه اصول درمانی و به کارگیری بهترین شیوه در کلیه جلسات درمان
  • درمان مداوم بیمار که به طور متوسط بین دو تا هفت هفته طول می کشد و حمایت روانی و راهنمایی بیمار در طول درمان و همچنین کنترل کیفی وتضمین کیفیت درمان.

گفتنی است که تفاوت این رشته با فناوری پرتوشناسی(رادیولوژی)این است. که متخصص رادیو لوژی با استفاده از دستگاه های تصویر برداری، از اعضای مختلف بدن تصویر برداری می کند اما متخصص رادیوتراپی، از اشعه برای درمان بیماری استفاده می کند و اجرای عملیات درمانی را بر عهده دارد.

مطلوبیت های شغلی

این شغل نسبت به مشاغلی همچون  رادیولوژی بازار کار بهتری دارد.

محدودیت های شغلی

یکی از محدودیت های این شغل عدم امکان ادامه تحصیل  برای آن در ایران است. همچنین، چون اغلب کارشناسان رادیوتراپی  برای تامین هزینه زندگی خود مجبور به کار کردن در حداقل  دو نوبت کاری هستند، ممکن است با گذشت زمان به دلیل برخورد با اشعه و دریافت آن، به بدنشان آسیب وارد شود(طول مدت کاری این افراد برای بازنشسته شدن با سایر کارمندان دولتی تفاوتی ندارد).

اهمیت شغلی

امروز با توجه به گسترش ابعاد علم پزشکی،علم رادیوتراپی در درمان بیماران سرطانی نقش مهمی دارد. به این ترتیب، با گسترش علم پرتودرمانی و توسعه روز افزون  تکنیک های پرتو درمانی  در درمان بیماری ها، نیاز به ترتیب افرادی که با این علم واستفاده از آن جهت درمانی بیماری ها آشنا باشند، از اهمیت خاصی بر خوردار است.

منابعی برای کسب اطلاعات بیشتر

برای کسب اطلاعات بیشتر بهتر است به بخش های پرتودرمانی مراجعه و از نزدیک با کارشناسان رادیو تراپی صحبت کنید.

 

کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

درباره علیرضا جعفری

علیرضا جعفری
علیرضا جعفری موسس وب سایت کسب و کار شما و مدرس و مشاوره در زمینه راه اندازی و بهبود عملکرد کسب و کار

همچنین بررسی کنید.

گفتار درمانگر کیست؟

به ارزیابی، تشخیص و درمان انواع اختلالات گفتاری و زبانی«گفتار درمانی» می گویند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *