صفحه نخست / مقالات / راهنمای کسب و کار موفق / قبول یا رد هزینه های عملیاتی و غیر عملیاتی در دارایی
کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

قبول یا رد هزینه های عملیاتی و غیر عملیاتی در دارایی

قبول یا رده هزینه های عملیاتی و غیر عملیاتی در دارایی به عوامل زیادی بستگی دارد که ما می توانیم با آگاهی از آن ها و رعایت کردن و یا عدم رعایت  یک سری از الزامات در امر قبول یا رد بودن هزینه ها تاثیر گذار باشیم.

هزینه
هزینه

رسیدگی اسناد

بخش عمده چالش های زمان رسیدگی به همین بحث بر می گردد. یعنی زمانی که گروه رسیدگی بعد از بند۲،‌یعنی فرم دعوت به ارائه اسناد و مدارک سال عملکرد،‌ در محل شرکت حاضر و رسیدگی را آغاز می کنند. دقیقا کافی است شما گزارشات خرید و فروش فصلی خود را طبق ماده ۱۶۹ مکرر ارائه کرده باشید و اظهارنامه های ارزش افزوده را هم بصورت قانونی و منظم تدوین شده باشد و اسناد و ضمائم مثبته نیز قابل توجه بوده و اشکال خاصی نداشته باشد و در مجموع همه چیز فراهم بوده تا بحث هزینه ها پیش بیاید.

بگذارید به این صورت موضوع را پیش ببرم که هر هزینه ای از شما اگر مستند بوده و عرف در آن رعایت شده باشد قابل قبول خواهد بود ولی کافی است شما یک مورد از هزینه را خواسته به گونه ای ارائه دهید که محل اشکال باشد،  مثلا به جای خریدار یک فاکتور آبدارخانه به نام شرکت، نام شخصی که آن را برای شرکت خریداری کرده درج شده باشد.

همین یک مورد کافی است تا نگرش نسبت به هزینه ها تغییر یافته و رسیدگی گروه برای رسیدن به آن چه قبل از ورود در مجموعه حسب پیش بینی ها جهت صدور برگ تشخیص مالیاتی برآورد شده به انجام برسد و کار را به جایی برسانند تا با رد هزینه ها به عدد مورد نظر خود برای اخذ مالیات دست یابند.

نگرش تیم کاری

نوع نگرش افراد شاغل در بخش حسابداری صدور اسناد هزینه ای بسیار قابل توجه بوده و باید به یکایک برگه های هزینه ای با دید نقادانه برخورد و صدور اسناد مربوطه را با وسواس به انجام رساند. پیشنهاد می شود قبل از زمان رسیدگی حتما تمامی مستندات اسناد بررسی شود.

شروط قبل هزینه ها

۱- طبق ماده ۱۴۷ قانون مالیات های مستقیم، سه شرط قبول هزینه ها شامل:‌

متعارف بودن و متکی به اسناد و مدارک و مربوط به دوره مالی با رعایت حد نصاب های مقرر می باشد و تبصره های مربوط به این بند نیز بسیار مهم بوده بخصوص پرداخت هزینه با رقم بالاتر از ۵۰ میلیون ریال که بایستی از طریق سیستم بانکی اتفاق بیفتد.

۲- طبق ماده ۱۴۸ قانون مالیات های مستقیم، ۲۹ مورد از هزینه ها قابل پذیرش می باشد که بصورت خلاصه شامل:

قیمت خرید کالای فروخته شده و یا قیمت خرید مواد مصرفی و هزینه های مربوط به حقوق و دستمزد با رعایت اصول مربوطه و کرایه محل با رعایت شرایط مربوطه و اجاره بهای ماشین آلات و موارد مربوط به سوخت و پرداختی های بیمه و حق الامتیازهای پرداختی به مجموعه های دولتی و هزینه های تحقیقاتی و آموزشی و خسارت در صورت کامل بودن مستندات لازم و هزینه های ورزشی و فرهنگی و مطالبات مشکوک و الوصول و زیان های تائیده شده و هزینه های جزئی تعمیرات ملک استیجاری وحمل و نقل و ایاب و ذهاب وحق الزحمه های مختلف و سود و کارمزدهای سیستم های بانکی و ملزومات مصرفی و تعمیر و نگهداری ماشین آلات و لوازم و هزینه های اکتشاف و حق عضویت ها و مطالبات لاوصول و زیان حاصل از تسعیر و ضایعات و ذخیره  هزینه های قابل قبول در یک دوره و هزینه های سنوات قبل و خرید کتاب و ذخیره مربوط به گارانتی همه و همه جزو هزینه های قابل قبول به شرط کامل بودن اسناد و مدارک می باشند.

۳- طبق ماده ۱۴۹ قانون مالیات های مستقیم،‌ بحث هزینه استهلاک و تهیه و تنظیم جداول مربوطه با رعایت کامل موارد آن جزو هزینه های قابل قبول بوده و فروش اموال و تجدید ارزیابی و موارد دیگر بایستی حسب قانون بوده و فروش اموال و تجدید ارزیابی و موارد دیگر بایستی حسب قانون به انجام رسیده و در دفاتر منعکس و این تغییرات در مقوله سود و زیان شرکت اثر گذاری قابل پیگیری داشته باشد.

 

 

کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

درباره علیرضا جعفری

علیرضا جعفری
علیرضا جعفری موسس وب سایت کسب و کار شما و مدرس و مشاوره در زمینه راه اندازی و بهبود عملکرد کسب و کار

همچنین بررسی کنید.

شرایط عمومی مناقصات

شرایط عمومی مناقصات

تعاریف در شرایط عمومی مناقصات آشنایی با دنیای واژگان و اصلاحاتی که در دنیای کسب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *